fbpx
KomentárePepe Escobar - Sankcie a dedolarizácia: ako Rusko obíde...

Pepe Escobar – Sankcie a dedolarizácia: ako Rusko obíde západnú ekonomickú vojnu

-

Pepe Escobar – Sankcie a dedolarizácia: ako Rusko obíde západnú ekonomickú vojnu

Vydávame bye Bye Strýko Sam preklad tohto poučného článku Pepe Escobara uverejneného v Cradle.

- reklama -

Pepe Escobar – Kolíska

Takže kongregácia velikánov NATO ukrytá v ich mediálne znejúcich doskách sa zameriava na ruskú centrálnu banku sankciami a očakáva čo? Cookies?

Namiesto toho dostali ruské odstrašujúce sily, ktoré boli privedené do „špeciálneho režimu služby“ – čo znamená, že severná a tichomorská flotila, velenie diaľkového letectva, strategické bombardéry a celý ruský jadrový aparát sú vo vysokej pohotovosti.

Generál Pentagonu veľmi rýchlo urobil základné výpočty o tom, čo sa práve stalo, a len o niekoľko minút neskôr bola vyslaná ukrajinská delegácia, aby viedla rokovania s Ruskom na tajnom mieste v gomele v Bielorusku.

Medzitým vo vazalských kráľovstvách sa nemecká vláda zaviazala „stanoviť limity pre vojnových štváčov, ako je Putin“ – pomerne veľký záväzok vzhľadom na to, že Berlín nikdy nestanovil takéto limity pre západných vojnových štváčov, ktorí bombardovali Juhosláviu, napadli Irak alebo zničili Líbyu v úplnom rozpore s medzinárodným právom.

Zatiaľ čo otvorene deklarujú svoju túžbu „zastaviť rozvoj ruského priemyslu“, poškodiť jeho ekonomiku a „zničiť Rusko“ – odrážajúc americké edikty o Iraku, Iráne, Sýrii, Líbyi, Kube, Venezuele a ďalších na globálnom juhu – Nemci nemusia uznať nový kategorický imperatív.

Z komplexu zodpovednosti za druhú svetovú vojnu ich nakoniec oslobodil nikto iný ako ruský prezident Vladimir Putin. Nemecko konečne môže opäť podporovať a vyzbrojovať neonacistov – teraz v rozmanitosti ukrajinského práporu Azov.

Aby som pochopil, ako tieto sankcie NATO „zničia Rusko“, požiadal som o stručnú analýzu jedného z najkompetentnejších ekonomických myslí na planéte Michaela Hudsona, autora, okrem iného, revidovaného vydania nezameniteľného superimperializmu: ekonomickej stratégie amerického impéria.

Hudson poznamenal, že je „jednoducho chladený takmer atómovou eskaláciou Spojených štátov“. Pokiaľ ide o konfiškáciu ruských devízových rezerv a uzavretie medzinárodného platobného systému SWIFT pre Rusko, hlavným bodom je, že „bude nejaký čas trvať, kým Rusko zavedie nový systém s Čínou. Výsledkom bude koniec dollarizácie navždy, pretože krajiny, ktorým hrozí „demokracia“ alebo prejav diplomatickej nezávislosti, sa budú báť využiť americké banky.

To nás podľa Hudsona privádza k „veľkej otázke: či Európa a skupina dolárových krajín budú stále schopné nakupovať ruské suroviny – kobalt, paládium atď. a či sa Čína pripojí k Rusku v embargu na tieto nerasty.“

Hudson je pevne presvedčený, že „ruská centrálna banka má, samozrejme, zahraničné bankové aktíva, aby zasiahla na menových trhoch, aby ochránila svoju menu pred výkyvmi. Rubeľ klesol. Budú nové výmenné kurzy. Je však na Rusku, aby sa rozhodlo, či predá svoje obilie západnej Ázii, ktorá ho potrebuje; alebo prestať predávať plyn do Európy cez Ukrajinu, teraz, keď ho USA môžu prijať.“

Pokiaľ ide o možné zavedenie nového rusko-čínskeho platobného systému, ktorý obchádza systém SWIFT a kombinuje ruský systém SPFS (Systém prenosu finančných správ) s čínskym systémom CIPS (Cezhraničný medzibankový platobný systém), Hudson nepochybuje o tom, že „rusko-čínsky systém bude implementovaný. Globálny juh sa bude snažiť zjednotiť a zároveň zachovať systém SWIFT a presunúť svoje rezervy do nového systému.“

Oddýchnem si.

Takže samotné Spojené štáty, s ďalšou obrovskou strategickou chybou, urýchlia de-dollarizáciu. Ako povedal generálny riaditeľ Bocom International Hong Hao pre Global Times, s dedolarizáciou obchodu s energiou medzi Európou a Ruskom „to bude začiatok rozpadu hegemónie dolára“.

Je to zdržanie sa, ktoré americká administratíva minulý týždeň v tichosti vypočula od niektorých z najväčších nadnárodných bánk, vrátane pozoruhodných bánk, ako sú JPMorgan a Citigroup.

Článok Agentúry Bloomberg sumarizuje ich kolektívne obavy:

„Odklon Ruska od kritického globálneho systému, ktorý denne spracováva 42 miliónov správ a slúži ako záchranné lano pre niektoré z najväčších svetových finančných inštitúcií, by bol kontraproduktívny, zvýšil infláciu, posunul Rusko bližšie k Číne a chránil finančné transakcie pred západnou kontrolou. Mohlo by to tiež podporiť rozvoj alternatívy k SWIFT, ktorá by v konečnom dôsledku mohla poškodiť nadradenosť amerického dolára.“

Tí, ktorí majú IQ nad 50 v Európskej únii, museli pochopiť, že Rusko jednoducho nemožno úplne vylúčiť zo systému SWIFT, ale možno len niektoré z jeho bánk: koniec koncov, európski obchodníci sú závislí od ruskej energie.

Z pohľadu Moskvy je to menší problém. Niekoľko ruských bánk je už napojených na čínsky systém CIPS. Napríklad, ak chce niekto kúpiť ruskú ropu a plyn s CIPS, platba musí byť v čínskej mene jüanu. CIPS je nezávislá od systému SWIFT.

Okrem toho Moskva už prepojila svoj platobný systém SPFS nielen s Čínou, ale aj s Indiou a členskými krajinami Eurázijskej hospodárskej únie. SPFS sa už pripája k približne 400 bankám.

S čoraz väčším počtom ruských spoločností, ktoré používajú systémy SPFS a CIPS, ešte pred ich fúziou, a ďalšími manévrami na obchádzanie systému SWIFT, ako je používanie výmenného systému – široko používaného sankcionovaným Iránom – a s bankami konajúcimi, by Rusko mohlo kompenzovať najmenej 50% obchodných strát.

Kľúčovým faktom je, že let zo západného finančného systému ovládaného USA je teraz nezvratný v celej Eurázii a to pôjde ruka v ruke s internacionalizáciou jüanu.

Rusko má svoj vlastný kufrík trikov

Zatiaľ nehovoríme ani o ruských odvetných opatreniach za tieto sankcie. Bývalý prezident Dmitrij Medvedev už naznačil: všetko od opustenia všetkých dohôd o jadrových zbraniach so Spojenými štátmi až po zmrazenie aktív západných spoločností v Rusku je na stole.

Čo chce „Impérium lží“? (Putinov termín, od stretnutia v pondelok 28. februára v Moskve, aby sa diskutovalo o reakcii na sankcie).

V článku uverejnenom dnes ráno, s nádherným názvom Amerika porazí Nemecko tretíkrát za storočie: MIC, OGAM a FIRE Conquer NATO, sa Michael Hudson dotýka mnohých kľúčových bodov, počnúc tým, ako sa „NATO stalo entitou, ktorá diktuje zahraničnú politiku Európy, až do tej miery, že dominuje domácim ekonomickým záujmom.“

Hudson načrtáva tri oligarchie, ktoré kontrolujú zahraničnú politiku USA.

Prvou z týchto troch oligarchií je vojensko-priemyselný komplex, ktorý Ray McGovern zapamätateľne vytvoril ako MICIMATT (Military Industrial Congressional Intelligence Media Media Academia Think Tank). Hudson definuje svoju ekonomickú základňu ako „monopolné nájomné, získané predovšetkým z predaja zbraní do NATO, západoázijských vývozcov ropy a ďalších krajín s prebytkom platobnej bilancie.“

Druhým je ropný a plynárenský sektor, ktorý je lemovaný ťažobným sektorom (OGAM: Oil Gas Mineral). Jeho cieľom je „maximalizovať cenu energie a surovín tak, aby sa maximalizovalo nájomné za prírodné zdroje. Monopol na trh s ropou v dolárovej oblasti a izolácia od ruskej ropy a plynu sú už viac ako rok najvyššou prioritou USA, keďže plynovod Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka hrozil spojením západoeurópskej a ruskej ekonomiky.

Treťou a poslednou oligarchiou je „symbiotický“ finančný, poisťovací a realitný sektor (FIRE: Finance, Insurance Real Estate), ktorý Hudson nazýva „náprotivkom starej európskej post-feudálnej pozemkovej aristokracie, ktorá žije z prenájmu pôdy“.

Pri opise týchto troch príjmových sektorov, ktoré úplne dominujú postindustriálnemu finančnému kapitalizmu v srdci západného systému, Hudson poznamenáva, že „Wall Street bola vždy úzko spojená s ropným a plynárenským priemyslom (tj bankovými konglomerátmi ako Citigroup a Chase Manhattan).“

Hudson ukazuje, že „najnaliehavejším strategickým cieľom Spojených štátov v konfrontácii NATO s Ruskom je nárast cien ropy a plynu. Okrem vytvárania ziskov a ziskov na akciovom trhu pre americké spoločnosti, rastúce ceny energií odoberú veľkú časť sily nemeckej ekonomiky.“

Varoval, že ceny potravín budú rásť „poháňané pšenicou“. (Rusko a Ukrajina tvoria 25% svetového vývozu pšenice.) Z pohľadu globálneho juhu je to katastrofa: „To dostane mnoho západoázijských a juhoázijských krajín s nedostatkom potravín do ťažkej situácie, zhorší ich platobnú bilanciu a ohrozí platobnú neschopnosť zahraničného dlhu.“

Pokiaľ ide o blokovanie vývozu ruských komodít, „hrozí, že spôsobí narušenie dodávateľských reťazcov kľúčových materiálov, vrátane kobaltu, paládia, niklu, hliníka.“

„Dlhodobým snom nových amerických bojovníkov novej studenej vojny je rozložiť Rusko, alebo aspoň obnoviť jeho manažérsku kleptokraciu tým, že sa pokúsia zarobiť na ich privatizácii na západných akciových trhoch.

To sa nestane. Hudson jasne vidí, že „najväčším neúmyselným dôsledkom zahraničnej politiky USA bolo viesť Rusko a Čínu spolu s Iránom, Strednou Áziou a krajinami pozdĺž Novej hodvábnej cesty.“

Skonfiškujme nejakú technológiu.

Teraz porovnajte vyššie uvedené s vyhliadkou stredoeurópskeho obchodného magnáta s obrovskými záujmami, východom a západom, a ktorý si cení jeho diskrétnosť.

V e-mailovej výmene obchodný magnát vyjadril vážne pochybnosti o možnej podpore ruskej centrálnej banky pre jej národnú menu rubeľ, „ktorý je podľa amerického plánovania zničený Západom prostredníctvom sankcií a balíkov vlkov v menovom sektore, ktoré sa vystavujú predajom rubľov nakrátko. V skutočnosti neexistuje takmer žiadne množstvo peňazí, ktoré by mohli poraziť manipulátorov dolára proti rubľu. Úroková sadzba vo výške 20 percent by zbytočne zabila ruskú ekonomiku.“

Podnikateľ tvrdí, že hlavným účinkom zvýšenia sadzieb „by bolo odradiť od zbytočného dovozu. Pád rubľa je preto priaznivý pre Rusko z hľadiska sebestačnosti. S rastom dovozných cien by sa tento tovar mal začať vyrábať na domácom trhu. [Keby som bol na ich mieste], jednoducho by som znížil rubeľ, kým nedosiahne svoju vlastnú úroveň, ktorá bude o niečo nižšia, ako by prírodné sily umožnili, pretože v tejto hospodárskej vojne proti Rusku ho Spojené štáty zničia prostredníctvom sankcií a manipulácie predaja nakrátko.“

Zdá sa však, že to rozpráva len časť príbehu. Pravdepodobne smrtiacu zbraň v ruskom arzenáli odpovedí identifikoval vedúci Centra pre ekonomický výskum Inštitútu globalizácie a sociálnych hnutí (IGSO) Vasilij Koltashov: kľúčom je skonfiškovať technológiu – ako sa to môže stať, ak Rusko prestane uznávať patentové práva USA.

V tom, čo nazýva „oslobodením amerického duševného vlastníctva“, .c“ Koltashov vyzýva na prijatie ruského zákona o „priateľských a nepriateľských štátoch„. Ak sa ukáže, že krajina je na nepriateľskom zozname, potom môžeme začať kopírovať jej technológie vo farmaceutickom, priemyselnom, výrobnom, elektronickom, lekárskom sektore. Môže to byť čokoľvek od jednoduchých detailov až po chemické kompozície.“ To by si vyžadovalo zmeny v ruskej ústave.

Koltashov tvrdí, že „jedným zo základov úspechu amerického priemyslu bolo kopírovanie zahraničných patentov na vynálezy.“ Teraz by Rusko mohlo využiť rozsiahle know-how Číny s najnovšími technologickými výrobnými procesmi na kopírovanie západných produktov: uvoľnenie amerického duševného vlastníctva spôsobí Spojeným štátom škody vo výške 10 biliónov dolárov, len v prvej fáze. Bude to pre nich katastrofa.“

V súčasnosti je ťažké uveriť strategickej hlúposti EÚ. Čína je pripravená chytiť všetky ruské prírodné zdroje, pričom Európa je zredukovaná na žalostný vrak, ktorý je korisťou divokých špekulantov. Zdá sa, že medzi EÚ a Ruskom existuje úplné rozdelenie, pričom zostáva len málo výmen a nulová diplomacia.

Teraz počúvajte hluk fliaš šampanského, ktoré sú nezaznamenané v celom MICIMATT.

(Preklad redakcie)

Preklad: Darina Jelínková

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 COMMENT

  1. Použijem na celé dianie a konanie EÚ a jej lídrov (pre upresnenie, netýka sa to našej absolútne nepodstatnej a primitívnej koalície) jeden obrazný príklad:
    Je to ako keď ide človek po ceste s rukami vo vreckách a nejaký jeho známy XY mu podrazí nohy. Dotyčný samozrejme padá a doslova si rozmašíruje ksicht na asfalte! No a čo urobí ten dotyčný hlupák?! Začne nadávať a vyhrážať sa asfaltu!!! Nedovolí si vyskočiť na toho hayzla, čo mu podkopol nohy pretože ten dotyčný je agresívny a extrémne silný ZM RD! Namiesto toho bude nadávať na asfalt, bude sa ho snažiť rozkopať čakanom, vytrhať bagrom atď.!!!
    Za zm rda, za asfalt si dosaďte sami podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Len čo sa týka toho človeka s „rozmašírovaným ksichtom“ vám prezradím, že je to samotná Európa resp. EÚ!!!

    V tomto prirovnaní je obsiahnutý prakticky celý dej od 2013 až po dnešok. A na záver si pomôžem už len slovami nebohého Karla Kryla: A s hubou rozmlácenou ryjeme držkou zemi…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás