fbpx
ZahraničnéNová česká vláda sa začína prejavovať. Veľkodušne sa núkajú...

Nová česká vláda sa začína prejavovať. Veľkodušne sa núkajú NATO a s otvorenou náručou by privítali cudzie vojská

-

Nová česká vláda sa začína prejavovať. Veľkodušne sa núkajú NATO a s otvorenou náručou by privítali cudzie vojská

ČR: Lipavský sa stretol so Stoltenbergom, víta možné posilnenie NATO na východe 

      Brusel 27. januára (TASR) – Nasadenie vojakov NATO v krajinách východného krídla Aliancie je v záujme bezpečnosti Českej republiky, ktorá by sa na ňom mala aj podieľať. Vyhlásil to vo štvrtok v Bruseli český minister zahraničných vecí Jan Lipavský po svojom prvom stretnutí s generálnym tajomníkom Aliancie Jensom Stoltenbergom.


      „Uistil som Jensa Stoltenberga, že ČR prikladá Aliancii a transatlantickým vzťahom veľký význam. Sme pripravení dodržať naše spojenecké záväzky vrátane výdavkov na obranu. Zhodli sme sa na podpore Ukrajiny a neprijateľnosti ruských požiadaviek,“ napísal Lipavský po stretnutí na Twitteri.


      Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok predtým potvrdil, že NATO zvažuje nasadenie jednotiek na Slovensku. 


      Lipavský podľa českého spravodajského servera Novinky.cz pokladá vytvorenie takýchto útvarov za prospešné pre ČR vzhľadom na rusko-ukrajinské napätie. V Českej televízii uviedol, že zatiaľ nevie povedať, akým spôsobom by sa do budovania týchto vojenských kapacít mohla zapojiť Česká republika.


       O úvahách NATO týkajúcich sa vyslania vojakov informovala vo štvrtok britská stanica Sky News s tým, že po 1000 vojakov by mohlo byť vyslaných do Rumunska, Bulharska, Maďarska a na Slovensko. O vyslaní ďalších stoviek vojakov do východnej Európy uvažuje aj Spojené kráľovstvo – chce tak urobiť pred prípadnou inváziou Ruska na Ukrajinu. Takáto misia sa podľa britskej stanice pod záštitou NATO uskutoční, len ak s tým bude súhlasiť všetkých 30 členských štátov Aliancie – dokonca aj v prípade, že dotknuté krajiny nenasadia vlastných vojakov.


      Rusko v poslednom období blízko hraníc s Ukrajinou zhromaždilo približne 100.000 svojich vojakov, čo Západ považuje za možnú prípravu na inváziu na Ukrajinu. Spojené štáty a ich spojenci Rusku pohrozili, že ak zaútočí na Ukrajinu, zavedú proti nemu tvrdé sankcie. Rusko popiera, že plánuje Ukrajinu napadnúť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 Komentáre

  1. Inak kolko nas bude vlastne stat, pritomnost vojakov, aj to cvicenie, vraj to vsetko budeme platit my ?

    Pride mi trochu vtipne, ze slovensko sa sklada na vojenske hry amerike a britom, aby ukrajinsky oligarchovia boli este bohatsi, lebo je jasne, ze so vsetkych sankcii a vojensky operacii u nas a „antiteror operacii“ na ukrajine bohatne iba uzka skupina ludi

  2. A este samozrejme my zavadzame sankcie a velke krajiny veselo zvysuju obchod s ruskom,

    Nechapem naco sa strngalo pred 30 rokmi, stacilo iba nastahovat k rusom na lest este aj americanov, a mohli sa spoznavat osobne, a samozrejme im uctovat ubytovanie a vybavene …

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás