DomáceMali svietiť a kúriť, ale namiesto toho idú nakupovať...

Mali svietiť a kúriť, ale namiesto toho idú nakupovať zbytočné, staré vrtuľníky z USA

-

Mali svietiť a kúriť, ale namiesto toho idú nakupovať zbytočné, staré vrtuľníky z USA

Správa SKLENÁR: MO SR poslalo Spojeným štátom žiadosť o ponuku na vrtuľníky Viper

BRATISLAVA 6. júla (SITA) – Ministerstvo obrany SR v predchádzajúcich dňoch zaslalo žiadosť vláde Spojených štátov amerických o to, aby pre Slovensko spracovali konkrétnu cenovú ponuku na jednotlivé vrtuľníky Viper aj s termínom dodania, ich vybavenie, výcvik a logistické zabezpečenie. Uviedol to minister obrany Martin Sklenár, ktorý na brífingu po rokovaní vlády informoval o aktuálnom stave ponuky. Ako šéf rezortu obrany vysvetlil, ide o trochu nezvyčajný a pozmenený proces, keďže nejde o vrtuľníky, ktoré budú novo vyrobené, ale sú už vyrobené a je potrebné ich upraviť do modernejšieho stavu.

„Predpokladáme, že tento proces bude trvať niekoľko mesiacov vrátane zostavenia expertného tímu, ktorý budeme mať k dispozícii na prerokovávanie ďalších technických záležitostí,“ doplnil Sklenár s tým, že požiadavka v takej špecifikácii ako ju poslali, je v hodnote viac ako jednu miliardu eur. „Očakávame, že tak, ako bolo prezentované a dohodnuté so Spojenými štátmi, výhodnosť spočíva v tom, že SR by za tú miliardovú investíciu zaplatila približne 340 miliónov dolárov,“ uzavrel Sklenár.

Ako priblížil minister obrany v tlačovej správe, nasledovať bude posúdenie požiadaviek a ďalšie procesy, o ktorých sa predpokladá, že budú časovo náročné. „Americký partner nám vzhľadom na náročnosť procesov a doterajšie skúsenosti avizoval, že vzhľadom na špecifickosť projektu, pri ktorom pôjde na rozdiel od výroby nových o sfunkčnenie už vyrobených a uskladnených vrtuľníkov, je potrebné počítať s dlhšími lehotami na jednotlivé kroky,“ priblížil minister s tým, že cieľom rezortu bolo vyšpecifikovať požiadavky Ozbrojených síl SR v tejto fáze čo najpodrobnejšie tak, aby sa zvýšili šance na rýchly priebeh a posun k ďalšiemu kroku, a to k doručeniu cenovej ponuky USA.

Predloženiu cenovej ponuky bude podľa informácií rezortu obrany predchádzať zostavenie tímu špecialistov pre jednotlivé oblasti a až potom bude nasledovať príprava cenovej ponuky a notifikácie pre Kongres USA. „Po úspešnom procese v kongrese a podpise kontraktu začne americká strana s prípravou vrtuľníkov a inštaláciou požadovaných systémov. Na základe predpokladanej dĺžky procesov sa dodanie bojových vrtuľníkov Viper na Slovensko predpokladá v horizonte troch rokov,“ doplnilo ministerstvo obrany.

Spojené štáty americké ponúkli Slovensku za stíhačky MiG-29, ktoré boli darované na Ukrajinu, 12 vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper vrátane príslušenstva, výcviku pilotov a technikov a tiež viac ako 500 rakiet AGM-114 Hellfire. Pre Ozbrojené sily SR by to teda znamenalo novú spôsobilosť. USA to všetko ponúklo s veľkou zľavou.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. Veď o tom celé je. Naša bojaneschopná armáda je čierna diera na peniaze a bohatý zdroj provízií pre politikov. Preto tak usilovne vždy bojujú o post ministra vojny. Brániť sa už nemusíme, odkedy nás Čaputová dala do područia US fašistov. Kupujem ponorky!

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás