fbpx
- Reklama -
ZahraničnéMacron sa chytá z Bidena za hlavu a Fiala...

Macron sa chytá z Bidena za hlavu a Fiala sa chváli v akej sume zmrazil ruský majetok

-

Macron sa chytá z Bidena za hlavu a Fiala sa chváli v akej sume zmrazil ruský majetok

Paríž 27. marca (TASR) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval v nedeľu pred verbálnou „eskaláciou“ situácie s Moskvou po vyjadreniach prezidenta USA Joea Bidena, ktorý ruského lídra Vladimira Putina v súvislosti s vojnou na Ukrajine nazval „mäsiarom“. TASR prevzala správu z agentúry AFP.


      Macron pre stanicu France 3 podotkol, že svoju úlohu vidí v „dosiahnutí najprv prímeria a potom úplného stiahnutia (ruských) vojakov diplomatickými prostriedkami“.


      „Ak to chceme dosiahnuť, nemôžeme eskalovať ani slovami, ani činmi,“ upozornil.

- reklama -


      Paríž si udržal diplomatické kanály s Moskvou otvorené aj počas hromadenia jej armády na hraniciach s Ukrajinou a invázii do susedného štátu, píše AFP. Tento postoj Francúzska čelil kritike zo strany niektorých lídrov i komentátorov, Macron ho však bránil ako rozhodujúci v záujme obmedzenia škôd plynúcich z vojny.


      V nedeľu však Macron obvinil Putina, že sa chce vrátiť do „Európy impérií, dominancie, bez rešpektu k integrite hraníc a práva štátov samostatne sa rozhodovať“.


      Bidenove sobotňajšie vyjadrenia boli oveľa intenzívnejšie, keď počas návštevy Poľska nazval Putina „mäsiarom“, ktorý „nemôže zostať pri moci“. Biely dom neskôr poprel, že by sa snažil o „zmenu režimu“ v Moskve, zatiaľ čo Kremeľ uviedol, že Bidenove vyjadrenia by mohli poškodiť bilaterálne vzťahy.


      Francúzsky prezident v nedeľu tiež uviedol, že v pondelok alebo v utorok bude telefonovať s Putinom a diskutovať o návrhu Francúzska, Grécka a Turecka na evakuáciu Ukrajincov z obliehaného prístavu Mariupol, dodáva AFP.


      „Z ruskej strany je v tejto otázke mnoho cynizmu,“ podotkol Macron. „S ukrajinskými úradmi v meste Mariupol hľadáme spôsob, ako zorganizovať evakuáciu všetkých, ktorí chcú utiecť,“ dodal. Zároveň upozornil, že vzhľadom na intenzitu bojov a bombardovania v meste to „musíme urobiť rýchlo, už v najbližších dňoch“.

Premiér Fiala: Česko zmrazilo Rusom majetok za stovky miliónov korún 

      Praha 27. marca (TASR) – Česko zmrazilo Rusom, ktorých sa týkajú sankcie, majetok za stovky miliónov korún. Premiér Petr Fiala to oznámil v nedeľu v diskusnom programe Otázky Václava Moravca v Českej televízii. Fiala predpokladá, že Česko sa bude s dôsledkami vojny na Ukrajine vyrovnávať aj na budúci rok. Informovali o tom portály Novinky.cz a ČT24.


      ČR bude pokračovať v dodávkach zbraní Ukrajine a Západ rokuje aj o ťažkej technike, vyhlásil ďalej Fiala. Pripomenul, že Česko bolo jednou z prvých krajín, ktoré na Ukrajinu poslali zbrane. 


      „Bude to dlhé. Bez ohľadu na to, kedy sa vojna skončí. S tými dôsledkami vojny sa budeme vyrovnávať nielen tento rok, ale predpokladám, že aj celý budúci. Lepšiu správu nemám,“ povedal premiér.


      Zároveň však odmietol, že by vláda práve pre ekonomické následky rušila niektoré z bodov programového vyhlásenia vlády. „Budeme ich musieť upravovať,“ pripustil premiér.


      Utečenecká vlna z Ukrajiny súvisiaca s ruskou inváziou sa podľa Fialu spomaľuje a tento trend bude pokračovať, ak sa konflikt nerozrastie.


      Fiala v piatok na summite EÚ v Bruseli povedal, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajine prišlo do Česka 300.000 ľudí. Premiér dodal, že na úrovni EÚ práve vznikajú plány pomoci a využiť by sa mohli financie zo štrukturálnych fondov. Zdôraznil, že ČR si sama s vlnou utečencov z Ukrajiny neporadí.


      Summit EÚ sa už vo štvrtok zhodol na tom, že sa vytvorí fond na povojnovú obnovu Ukrajiny, ktorú Rusko napadlo 24. februára. Fiala tento plánovaný fond označil za „určitý Marshallov plán“ pre Ukrajinu.


      EÚ zareagovala na inváziu aj tak, že zostavila sankčný zoznam ruských občanov, ktorí budú v členských štátoch Únie podliehať zmrazeniu majetku či znemožňovaniu finančných operácií, pripomenuli Novinky.cz.


      Podľa Fialu Česká republika zmrazila majetok ruských oligarchov v hodnote stoviek miliónov korún a robí to „razantne“. „Budeme v tom pokračovať,“ uistil premiér, ale dodal, že zmrazovanie limituje súčasná legislatíva. Vláda preto pripravuje zmenu zákonov, aby „mala voľnejšie ruky“, píše portál ČT24.

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás