KomentáreKonfrontácia Západu s Ruskom sa po útoku americkými raketami na...

Konfrontácia Západu s Ruskom sa po útoku americkými raketami na sevastopoľskú pláž stupňuje. Rusko prehodnocuje jadrovú doktrínu a opúšťa ďalšie medzinárodné organizácie

-

spot_img

Konfrontácia Západu s Ruskom sa po útoku americkými raketami na sevastopoľskú pláž stupňuje. Rusko prehodnocuje jadrovú doktrínu a opúšťa ďalšie medzinárodné organizácie

Konfrontácia Západu s Ruskom sa po útoku americkými raketami na sevastopoľskú pláž stupňuje. Ruský minister obrany Andrej Belousov nariadil generálnemu štábu, aby urýchlene prijal opatrenia ako reakciu na provokácie amerických bezpilotných lietadiel nad Čiernym morom. Minimálne jedno už malo stret s ruskou stíhačkou. Rusko začalo prehodnocovať svoju jadrovú doktrínu s cieľom dať ju do súladu so súčasnou realitou a pomaly opúšťa ďalšie západné medzinárodné organizácie. Najnovšie zastavuje svoje členstvo v OBSE. Do Kyjeva pricestoval maďarský premiér Viktor Orbán s návrhom na rýchle prímerie, keďže srbský prezident Alexander Vučič varoval, že do pár mesiacov v Európe hrozí vypuknutie veľkej vojny medzi Ruskom a NATO.

23. júna spáchali USA spolu s kyjevským režimom obludný teroristický zločin. Oficiálne Kyjev zaútočil piatimi americkými raketami ATACMS vybavenými kazetovými hlavicami na pláž v Sevastopole, kde sa opaľovali a kúpali rodiny s deťmi. Ruská protivzdušná obrana zachytila štyri rakety. Výbuch trieštivej hlavice piatej rakety vo vzduchu viedol k dopadu kazetovej munície priamo na pláž. Bolo zranených viac ako 150 ľudí, z toho 27 detí. 4ľudia zomreli, z toho dve deti.

Rusko zo zločinu ihneď obvinilo Spojené štáty. „Za útok na civilné obyvateľstvo Sevastopolu nesú primárnu zodpovednosť USA, keďže ich špecialisti vkladajú letové misie do amerických rakiet. Útok ukrajinských ozbrojených síl na civilné obyvateľstvo Sevastopolu nezostane bez odozvy,“ informovalo ihneď po útoku ruské ministerstvo obrany. A to nielen preto, že šlo o americké rakety, ktoré USA priamo navádzajú a aj schvaľujú ich ciele, ale aj preto, že pred útokom a aj počas neho prieskumné bezpilotné lietadlo amerického letectva RQ-4B Global Hawk koordinovalo raketový úder ATACMS a poskytovalo Kyjevu informácie.

Po danom americkom útoku došlo k obrovskému pobúreniu, a to nielen v Rusku. Viacerí svetoví politickí analytici hovoria o vážnom prekročení červených čiar a o barbarskom vraždení ruských civilistov. A zareagovala, samozrejme, aj ruská vláda. Ruské MZV si predvolalo amerického veľvyslanca a bude danú tému riešiť aj v BR OSN. Ruský minister obrany Andrej Belousov následne nariadil ruskému generálnemu štábu, aby urýchlene prijal opatrenia ako reakciu na provokácie amerických strategických dronov nad Čiernym morom.

Krátko po tom v neutrálnej zóne nad Čiernym morom záhadne zmizlo americké prieskumné bezpilotné lietadlo Global Hawk. Prvé správy hovorili o jeho zostrelení, následné informácie zostrelenie nepotvrdili, no hovoria o incidente medzi americkým dronom a ruskou stíhačkou. Následne po tom došlo k prvému telefonátupo rokoch z Pentagonu, kedy ruskému ministrovi obrany volal americký náprotivok. Môžeme si domyslieť, čo bolo obsahom tohto náhleho rozhovoru.

Ako potvrdil aj britský expert Alexander Merkouris, krajiny NATO sa obávajú, že Rusko po pokynoch ministra obrany generálnemu štábu môže prijať opatrenia proti bezpilotným lietadlám západných krajín v Čiernom mori. A k určitým opatreniam už došlo, keďže americké a západné letectvo odvtedy prešlo na novú„taktiku“. Prieskum Krymu sa presunul z neutrálnych vôd pri krymskom polostrove pri pobrežie Rumunska.

Okrem toho, po danom incidente začalo Rusko oficiálne prehodnocovať svoju jadrovú doktrínu s cieľom dať ju do súladu so súčasnou realitou. Tieto informácie potvrdil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s odvolaním sa na vyjadrenia Putina.Predseda obranného výboru ruskej Štátnej dumy Andrej Kartapolov zase uviedol, že Rusko by mohlo skrátiť lehotu na rozhodovanie o použití jadrových zbraní, pokiaľ by Moskva usúdila, že sa hrozba pre krajinu stupňuje. Ruský prezident Vladimir Putin následne vyhlásil, že Rusko musí začať reagovať na kroky USA a zjavne je potrebné začať s výrobou jadrových rakiet stredného a krátkeho doletu a s ich umiestnením do iných častí sveta kvôli zaisteniu bezpečnosti RF.

Konfrontácia so Západom pokračuje aj na poli diplomacie a politiky. Okrem nových sankčných balíkov zo strany Západu a následnej ruskej reakcie došlo aj k ďalšiemu kroku.Výbor pre zahraničné veci Rady federácie RF jednomyseľne schválil pozastavenie účasti ruskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení OBSE. Krátko predtým ruský minister zahraničia Sergej Lavrov uviedol, že OBSE nie je organizáciou, na ktorú by sa Rusko mohlo spoľahnúť.Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) je medzinárodná bezpečnostná organizácia, ktorej cieľom je hlavne prevencia lokálnych konfliktov, obnova stability a mieru vo vojnových oblastiach, presadzovanie kolektívnej bezpečnosti a zabezpečenie sociálnej spravodlivosti. Teda oficiálne. Neoficiálne organizáciu už dávno ovládli Anglosasi a už dlho pracuje pre dosahovanie ich záujmov.

Rusko sa tak pomaly, ale isto zbavuje vplyvu západných medzinárodných organizácii, ktoré ho roky len finančne vyciciavali, diskriminovali a konali na pokyn Anglosasov proti jeho záujmom. A pracuje na nových strategických spojenectvách. Už nielen v rámci BRICS, ale aj bilaterálne. Najnovšie uzatvorilo strategické partnerstvá s KLDR, Vietnamom a Iránom.

Izolácia Západu a následná hrozba vyprovokovanie globálneho konfliktu začína pomaly naberať na obrátkach, čo si začína uvedomovať stále viac ľudí a politikov. Preto ten politický obrat vo Francúzsku, vo voľbách do Európskeho parlamentu a aj v ďalších krajinách. Preto tie silnejúce tlaky na Kyjev zo strany rozumenej časti západného politického spektra. A aj preto tá náhla cesta maďarského premiéra Viktora Orbána v rámci maďarského predsedníctva v EU do Kyjeva s návrhom na rýchle prímerie. Orbán vyzval Zelenského, aby zastavil vojenské operácie proti Rusku s cieľom dosiahnuť mierovú dohodu s Moskvou. Zelenský a kyjevské vedenie to ale opäť odmietli.

Orbán dlho tvrdí, že ukrajinský konflikt by sa mohol rozvinúť do celokontinentálnej vojny a že obnovenie mieru je prioritou zahraničnej politiky jeho vlády. Orbán si, podobne ako srbský prezident Alexander Vučič, totiž dobre uvedomuje (obaja majú dobré zákulisné informácie), čo Európe skutočne hrozí. Vučič preto nedávno vyzval srbské ministerstvo vnútra, aby sa pripravilo na všetky možné scenáre a zabezpečilo všetky potrebné rezervy. Podľa jeho slov sa očakáva, že bezpečnostná situácia v Európe sa do konca roka zhorší.

“Žijeme vo svete, kde nie je žiadna bezpečnosť, žiadna stabilita, a nie je možné jednoducho uvažovať o tom, čo sa stane do konca tohto roka a už vôbec nie plánovať veľa do budúcnosti. Preto musíme myslieť na našu krajinu a dobre sa pripraviť na všetky možné scenáre, dobre pochopiť, čo sa deje vo svete, v Európe a kde v tom všetkom stojí Srbsko.Nie preto, že Srbsko je v ťažkom alebo zlom stave. Naopak, preto, že viem, čo sa bude diať vo svete, viem, že situácia bude oveľa ťažšia aj pre nás, preto je dôležité zabezpečiť všetky rezervy, ktoré máme a pripraviť sa na toto obdobie. Bez ohľadu na to, aké ťažké to bude v Európe a vo svete, každý centimeter srbskej pôdy musí byť bezpečný,“ dodal Vučič.

Planéta sa transformuje do novej geopolitickej reality a Západ na čele s USA, v ich snahe izolovať Rusko a Čínu, ktoré tvoria základné stavebné kamene nového svetového poriadku, sa stále viac sám izoluje od okolitého sveta. Politicky, ekonomicky, finančne a aj kultúrne a morálne. A dnes mu zostávajúuž len dve možnosti – buď zmeniť svoju politiku a zhubné smerovanie a uzmieriť sa so súčasným stavom veci a prerodom sveta na nový multipolárny svetový poriadok alebo v rámci zachovania si svojej hegemónie začať veľký konflikt medzi s Ruskom a Východom, v ktorom ale nebude víťaza. Pre ktorý scenár sa nakoniec rozhodne? Dovolia občania západných štátov, aby vec zašla až tak ďaleko?

Zdroje:

https://www.reuters.com/world/europe/hungary-pm-orban-arrives-kyiv-talks-with-ukraines-zelenskiy-2024-07-02/

https://www.rt.com/russia/600142-russia-drones-black-sea/

Autor: Ing. Martin Bago

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

  1. Neviem, ale nepadli na pláž trosky zostrelenej rakety? Ja len, že inde túto udalosť popisujú inak a rozdiel je veľmi veľký, až taký veľký že niekto tu klame.
    Smrť je samozrejme tragédia, rovnako ako keď ukrajinska obrana zasiahla poľské územie tam zabila dvoch civilistov.

    Takže čo? zakážeme protivzdušnú obranu? straty sú na oboch stranách.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás