Dnes je heroín synonymom pre jednu z najnebezpečnejších drog na svete. Ale predstavte si, že by vám ho odporúčal lekár ako liek na kašeľ alebo nádchu! Znie to absurdne? V 90. rokoch 19. storočia to bola realita – a v hlavnej úlohe bol farmaceutický gigant Bayer, ktorý nám dal aj aspirín.
Zázračný liek z laboratórií Bayeru
Píše sa rok 1898 a v laboratóriách spoločnosti Bayer v Nemecku prichádzajú s prelomovým objavom – diacetylmorfínom, ktorý neskôr dostane komerčný názov heroín. Prečo práve tento názov? No predsa preto, že testovací pacienti hlásili „heroické“ pocity eufórie a nárast energie! Nič lepšie si na marketingovú kampaň ani nemohli priať.
Spoločnosť Bayer propagovala heroín ako „úžasný“ liek proti kašľu, nádche a bolesti, ale aj na detské bolesti. Stačilo sa len troška zakuckať a už vám lekár mohol s kľudným svedomím odporučiť pár dávok heroínu. Niet divu, že liek sa stal čoskoro populárnym. V tých časoch prudko vzrástol počet ukašľaných pacientov s boľavými krížami. Avšak nie na dlho…
Dokonalý liek? Skoro…
Heroín bol široko dostupný a predával sa v lekárňach bez lekárskeho predpisu. Mal byť menej návykovou alternatívou k morfínu, ktorý bol v tom čase už známy pre svoje problematické vlastnosti.
Lenže problém bol v tom, že heroín bol v skutočnosti asi päťkrát silnejší ako morfín a vytváral extrémne rýchlu závislosť. Pacienti, ktorí sa chceli vyliečiť zo „závislosti“ na morfíne, sa tak veselo stávali závislými na heroíne. Avšak, a to treba uznať, chrbát ich bole čoraz menej!
Koniec heroínovej medicíny
Trvalo len niekoľko rokov, kým sa ukázalo, že nový „zázračný“ liek má viac problémov, než jeho tvorcovia očakávali. Namiesto zlepšenia zdravia pacientov sa čoraz častejšie objavovali prípady extrémnej závislosti, predávkovania a ďalších vážnych následkov.
Bayer si nakoniec v roku 1913 uvedomil, že heroín asi nebude až taký dobrý nápad, a potichu ho prestal vyrábať. O rok na to bol dostupný už len na predpis a o desať rokov neskôr bol úplne zakázaný s výnimkou použitia pri závažných zdravotných stavoch. Dnes je považovaný za jednu z najnebezpečnejších drog na svete.
Čo sa môžeme naučiť z tejto historky?
Príbeh heroínu od Bayeru nám ukazuje, že aj veľké farmaceutické spoločnosti môžu mať „geniálne“ nápady, ktoré sa o pár rokov ukážu ako katastrofálne. A kto vie? Možno o sto rokov budú naši potomkovia čítať podobné príbehy o niektorých liekoch, ktoré dnes považujeme za neškodné – veď nie je to tak dávno, keď samotní lekári robili reklamu na cigarety, vraj úžasne uľavujú od astmy… A dnes…?
Autor: Marek Kurta