fbpx
- Reklama -
ROZHOVORYJ. Laššáková v rozhovore pre Veci Verejné o voľbách,...

J. Laššáková v rozhovore pre Veci Verejné o voľbách, Orbánovi a atmosfére počas volebnej noci

-

J. Laššáková v rozhovore pre Veci Verejné o voľbách, Orbánovi a atmosfére počas volebnej noci

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Pani Laššákovej sme sa opýtali niekoľko otázok v spojitosti s volebnou nocou v Maďarsku. Spýtali sme sa jej:

  • Aká bola atmosféra počas sčítavania hlasov v centrále Fidesz-u?
  • Ako pôsobil Orbán? Bol pokojný alebo skôr nervózny?
  • Prečo si sebavedomo kopol do Bruselu, Sorosa a Zelenského?
  • Čo bude so „zjednotenou“ opozíciou?
  • Šimečka chce izolovať Orbána aj regionálne. Nepáči sa mu likvidácia opozičných médií (v Maďarsku), čo sa deje na Slovensku mu ale zjavne neprekáža. Ako sa pozeráte na toto?

Prieskumy napovedali tesný výsledok. Prirodzená nervozita vládla nielen v Budapešti, ale aj po celej krajine. Jednak v radoch vládnucej strany, ale aj opozície. Politici, ich asistenti, aktivisti a sympatizanti agitovali do poslednej minúty, kým sa o 19:00h nezavreli volebné miestnosti.

Fidesz poslal pozvánky síce väčšiemu počtu hostí, ale nie všetci sa zúčastnili. Predvolebná kampaň a jej koniec si vybrali svoju daň v podobe únavy, a preto cestu do Budapešti nemerali všetci. Bola som zvedavá na atmosféru volebnej noci jednej z najúspešnejších európskych politických strán súčasnosti, preto som aj napriek únave cestu do Budapešti absolvovala. Čakanie na výsledky volieb sa nekonalo v centrále strany, ale pri Dunaji v jednom kultúrnom a obchodnom centre (Bálna Budapešť). Vedelo sa, že Viktor Orbán sa skôr ako pred 22:00 h neobjaví. Dorazil krátko pred 23. hodinou a svoj príhovor adresoval všetkým. Aj priaznivcom, aj oponentom. Jeho slová citovali mnohé médiám, aj slovenské. Aj keď v liberálnej Budapešti Fidesz utrpel drvivú porážku, zvyšok štátu sa vyjadril jasne. Dnes sa už síce objavujú nepotvrdené správy o údajnom kupovaní hlasov a rôznych manipuláciách, faktom zostáva, že víťazstvo obhájil suverénne a získal dvojtretinovú väčšinu v parlamente.

- reklama -

Celková atmosféra bola ovplyvnená nádejou, očakávaním, ale aj stresom a vyčerpaním. Myslím si, že takto by sa dala charakterizovať nálada v každej strane. Atmosféra eufórie z víťazstva sa však prejavila pri Dunaji, keď Orbán a s ním viacero členov predsedníctva Fideszu vystúpili na pódium. Orbán vyhlásil, že podľa predbežného sčítania Fidesz vyhral voľby. Ovácie „Viktor, Viktor“ sa niesli aj do priľahlých ulíc, kde sa nedalo zaparkovať (zaparkovať bol čin hraničiaci so zázrakom). Po prejave, v ktorom odkázal Sorosovi, svojmu niekdajšiemu mentorovi, že finančné prostriedky, ktoré samozvaný filantrop „nalial do sociálno-demokratickej ľavice, boli peniaze vyhodené do vzduchu“. Príhovor ukončil tým, že spomenul aj meno ukrajinského prezidenta. Tlak Volodymyra Zelenskeho na Maďarsko, aby povolili dodávky zbraní cez svoje územie, je enormný. Táto téma sa ku koncu volebnej kampane stala kľúčovou. Výsledky volieb potvrdzujú, že Fidesz túto tému dokázal rôznymi komunikačnými kanálmi správne prezentovať. Na jednu stranu váh položili bezpečnosť a mier, na druhú vstup Maďarska do vojny. Téma referenda o rodine sa tak stala doslova zo dňa na deň podružnou.

Viktor Orbán sa potom z otvoreného priestranstva presunul do budovy, kde bolo v jednej miestnosti zriadené provizórne štúdio a poskytol rozhovor. Ako úradujúci predseda vlády nemal toľko času, aby sa mohol dlhšie zdržať. Keď po skončení interview vychádzal z miestnosti, vznikla fotka Viktora Orbána so mnou, ktorá sa dostala aj na oficiálny Facebook a Instagram Viktora Orbána. Napriek tomu, že mi nesmierne lichotí výber fotky, uvedomujem si, že Viktor Orbán tieto dva komunikačné kanály nespravuje. Nie každý premiér sa správa ako bývalý slovenský predseda vlády Igor Matovič.

Foto: FB Judita Laššáková

Na parlamentné voľby v Maďarsku, ale aj v Srbsku je možné pozerať sa rôznou optikou. V čase mieru a pokoja by možno mali iný priebeh a iné výsledky. Lenže to je iba špekulácia a ako sa často hovorí „po bitke je každý generál“. Je veľa dôvodov prečo nesúhlasiť s oficiálnou maďarskou politikou z pozície Slovenskej republiky. Nesporným faktom však zostáva, že Viktor Orbán a členovia Fideszu nie vždy súhlasia s oficiálnou politikou, ktorá sa koncipuje na úrovni Európskej únie. Množstvo tém, ktoré sa Brusel snaží otvárať, nie sú práve v súlade so zakladajúcimi zmluvami EÚ. Otvorený dialóg a chápanie potrieb ostatných členských štátov pri vytváraní spoločnej koncepcie by však mali byť smerodajné pre budúce celoeurópske riešenia.

Slová pána Šimečku neprekvapili. Žiaľ, patrí k politikom, ktorý nevedeli „priniesť Brusel na Slovensko“, ale „prinášajú Slovensko do Bruselu“. Ani on, ani žiadny jeho kolega v predvolebnej kampani do Európskeho parlamentu nekomunikovali celoeurópske témy na Slovensku. V roku 2019 postavili svoju kampaň na témach „lebo Smer“, „lebo Fico“ a „lebo Kuciak a Kušnírová“. Uvidíme, ako budú komunikovať kampaň v roku 2024, ale podľa môjho názoru téma „zákazu domáceho chovu tigrov“ asi Slovákov nenadchne.

Na záver už iba toľko, že Viktor Orbán sa nezdržal na oslavách dlho. Po vzniku vyššie spomenutej fotky odišiel. Treba si uvedomiť, že je predsedom vlády, ktorý počas výkonu tejto funkcie čelí už tretiemu vojenskému konfliktu v susedstve Maďarska. Netreba zabúdať na bombardovanie vtedajšej Juhoslávie a na prvý konflikt na Ukrajine v roku 2014. Táto vojna je teda treťou krízou a on jej musí čeliť.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás