fbpx
- Reklama -
EkonomikaCena plynu v Európe je najvyššia od 10. marca:...

Cena plynu v Európe je najvyššia od 10. marca: Rusko znížilo dodávky cez svoj najväčší plynovod Nord Stream 1 o 60 %

-

Cena plynu v Európe je najvyššia od 10. marca: Rusko znížilo dodávky cez svoj najväčší plynovod Nord Stream 1 o 60 %

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Amsterdam 4. júla (TASR) – Ceny zemného plynu v Európe v pondelok vzrástli, keďže plánované štrajky zamestnancov v ropnom a plynárenskom sektore v Nórsku skomplikujú dodávky na európsky trh, ktorý už teraz zápasí so znížením toku plynu z Ruska. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

- reklama -

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v nasledujúcom mesiaci sa do 10.33 h miestneho času v Amsterdame vyšplhala na 155 eur za megawatthodinu. To je jej najvyššia denná úroveň od 10. marca. Cena ekvivalentného kontraktu v Spojenom kráľovstve vzrástla o 10 %.

Približne 13 % denného vývozu plynu z Nórska je ohrozených v dôsledku plánov na štrajk, varovala cez víkend národná ropná a plynárenská lobby. Po začiatku štrajku v utorok (5. 7.) sa uzatvoria tri polia, zatiaľ čo pri akcii v nasledujúci deň sa zatvoria ďalšie tri projekty.

Nórsky plyn je pre Európu čoraz dôležitejší po tom, čo sa dodávky od jej najväčšieho poskytovateľa plynu – Ruska – strmo prepadli pre sankcie proti Moskve za inváziu na Ukrajinu. Dôsledky škrtov v ruských dodávkach sa šíria v celom európskom hospodárstve a poškodzujú priemyselné odvetvia, ktoré nemôžu preniesť zvýšené náklady na koncových používateľov.

V Nemecku, najväčšej európskej ekonomike, hrozí kolaps kľúčovým priemyselným odvetviam v dôsledku obmedzených dodávok plynu, varovali najvyšší predstavitelia odborov pred krízovými rozhovormi s kancelárom Olafom Scholzom, ktoré sa začínajú v pondelok. Energetická kríza už tlačí infláciu v krajine na rekordné maximá a môže viesť k sociálnym a pracovným nepokojom, upozornila Yasmin Fahimiová, šéfka federácie odborových zväzov, v rozhovore pre noviny Bild am Sonntag.

Rusko znížilo dodávky cez svoj najväčší plynovod Nord Stream 1 o 60 % a na budúci týždeň je naplánovaná jeho úplná odstávka z dôvodu údržby. Nemecko má však pochybnosti o tom, či sa po údržbárskych prácach dodávky vôbec obnovia.

Nemecký priemyselný sektor, ktorý sa podieľa 35 až 40 % na dopyte po plyne, je obzvlášť zraniteľný voči potenciálnemu riziku zastavenia tokov plynu z Ruska, keďže prednosť má vytváranie zásoby pre zimné vykurovanie domácností.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás