fbpx
- Reklama -
ZahraničnéBrazília: Lula da Silva zvíťazil v prvom kole volieb...

Brazília: Lula da Silva zvíťazil v prvom kole volieb pred Bolsonarom

-

Brazília: Lula da Silva zvíťazil v prvom kole volieb pred Bolsonarom

Rio de Janeiro 3. októbra (TASR) – Ľavicový kandidát a bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva zvíťazil v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb v Brazílii pred úradujúcim prezidentom Jairom Bolsonarom. O víťazovi sa rozhodne v druhom kole 30. októbra medzi týmito dvomi kandidátmi. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

- reklama -

Lula da Silva získal 47,9 percenta hlasov; Bolsonaro 43,7 percenta, oznámila v nedeľu ústredná volebná komisia po sčítaní 97,2 percenta všetkých hlasov.

Žiadny z kandidátov nezískal v prvom kole viac než 50 percent všetkých hlasov, preto sa o novom prezidentovi rozhodne medzi dvomi najúspešnejšími kandidátmi v druhom kole 30. októbra.

O post hlavy štátu sa uchádzalo celkovo 11 kandidátov; hlavnými favoritmi však boli krajne pravicový Bolsonaro a ľavicový kandidát Lula da Silva, ktorý bol prezidentom Brazílie v rokoch 2003-2010.
Volebné miestnosti sa zatvorili o 17.00 h miestneho času (22.00 h SELČ). Na hlasovaní sa mohlo zúčastniť približne 156 miliónov voličov v Brazílii. Okrem prezidenta si volili všetkých 513 členov poslaneckej snemovne, tretinu Senátu a guvernérov a zákonodarcov vo všetkých 27 federálnych štátoch.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás