Vianoce sa po celom svete oslavujú nespočetne rôznymi spôsobmi. Niektoré národy a regióny sa pýšia tradíciami, ktoré môžu prísť v iných kútoch sveta zvláštne. Pozrite sa s nami na najzvláštnejšie, no zároveň čarovné vianočné zvyky z rôznych kútov sveta!
1. Japonské KFC na Vianoce
V Japonsku si na Vianoce tradičného moriaka či vianočný koláč nevychutnáte, no americký vplyv tu zanechal nezmazateľnú stopu – a to v podobe špeciálneho vianočného menu v KFC. Tento netradičný zvyk vznikol v 70. rokoch, keď reťazec spustil geniálnu marketingovú kampaň „Kurisumasu ni wa kentakkii!“ – v preklade „KFC na Vianoce!“ Prečo práve vyprážané kurča? Kombinácia malých japonských rúr a presvedčivej reklamy, ktorá vykreslila KFC ako tradičnú americkú sviatočnú pochúťku, urobila svoje. Výsledkom je, že na Štedrý deň si Japonci v KFC rezervujú miesto už v predstihu. Atmosféru dotvárajú sochy plukovníka Sandersa (zakladateľa KFC) oblečené vo vianočných kostýmoch a jedlo v špeciálnom sviatočnom balení.
2. Islandská tradícia „Jólabókaflóð“ (Vianočná záplava kníh)
Islanďania si na Vianociach dávajú darčeky, ktoré sú plné príbehov a zážitkov, vďaka jedinečnej tradícii, ktorá spája sviatočnú atmosféru s láskou ku knihám. Tento krásny zvyk, známy ako „jólabókaflóð“, má svoje korene v druhej svetovej vojne, keď Island čelil obmedzeným zahraničným dovozom. Papier však bol dostupný, a tak sa knihy stali vianočnými darčekmi číslo jedna. Od tej doby sa tradícia každoročného darovania kníh počas Vianoc na Islande udržiava a je stále živá. Dnes podľa štatistík až 93 % Islanďanov prečíta aspoň jednu knihu ročne a minimálne jednu knihu napíše počas svojho života až jeden z desiatich Islanďanov.
3. Švédska „Yule Goat“ (Vianočná koza)
Táto nezvyčajná tradícia má naozaj dlhú históriu. Svoje korene má už v 11. storočí, keď sa spomína „koza veľkosti človeka“, ktorá sprevádzala svätého Mikuláša. Po celom Švédsku sa každoročne na začiatku adventu stavajú vianočné kozy, pričom najznámejšia z nich sa nachádza v meste Gävle. Táto obrovská slamená konštrukcia, ktorá dosahuje výšku až 12 metrov, je symbolom vianočnej tradície a miestnej kultúry. Napriek svojej impozantnosti sa často stáva cieľom nelegálnych pokusov o jej zapálenie, čím sa z nej stáva obrovská vatra. Od roku 1966 bola táto vianočná koza zničená približne 36-krát.
4. Mexický „La Noche de Rábanos“ (Noc reďkoviek)
Fascinujúci mexický sviatok, ktorý sa každoročne koná 23. decembra v meste Oaxaca. Táto oslava je zmesou kreativity, kultúry, tradícií a… reďkovky! Sviatok má korene v 16. storočí, keď španielski misionári do regiónu priviezli reďkovky. Miestni pestovatelia začali na trhoch svoje produkty tvarovať do rôznych podôb, aby prilákali kupcov. Tento zvyk sa neskôr transformoval do oficiálneho podujatia, ktoré mesto Oaxaca prvýkrát zorganizovalo v roku 1897. Počas sviatku miestni obyvatelia vytvárajú ohromujúce scény, legendy a postavy z reďkoviek. Tieto reďkovky sú vyrezávané do rôznych tvarov a zobrazujú vianočné témy. Súčasťou oslavy je aj sprievod, živá hudba, jedlo a iné remeselné trhy.
5. Caga Tió alebo kakajúce polienko v Katalánsku
Jednou z najzaujímavejších a najzábavnejších vianočných tradícií je tá zo španielskeho regiónu Katalánsko, kde majú zvláštnu vianočnú tradíciu zvanú Caga Tió alebo „kakajúce polienko„. Caga Tió je drevené polienko, ktoré má tvár namaľovanú na jednom konci, často zdobenú veselým úsmevom a nosí tradičnú katalánsku čiapku nazývanú barretina. Telo býva zakryté dekou, aby „neprechladol“. Po vytvorení polienka ho rodiny dva týždne „kŕmia“ ovocím, orechmi a sladkosťami – aby zosilnel a pripravil sa na veľký deň. Na Štedrý večer deti bijú poleno palicami a spievajú mu tradičnú pieseň, kým „nevykaká“ všetky darčeky. Zvláštne, že sa takáto milá tradícia neuchytila inde…
6. Ukrývanie metiel v Nórsku
Nóri veria, že Štedrý večer sa zhoduje s príchodom zlých duchov a čarodejníc. Je preto logické, že v nórskych domácnostiach si pred spaním pre istotu schovajú všetky svoje metly a nezabudnú ani na mopy – aj na tých sa predsa dobre lieta! Zvyk pochádza zo stredoveku, kedy sa v Nórsku verilo, že na Štedrý večer sú čarodejnice a zlí duchovia najaktívnejší. Predstavovali hrozbu, pretože podľa poverčivých predstáv mohli ukradnúť metly a lietať na nich po oblohe, aby páchali zlo. Aby sa tomu zabránilo, ľudia začali metly ukrývať na bezpečné miesta, napríklad do skríň, pivníc alebo na miesta, kde ich duchovia a čarodejnice nemohli nájsť. Rodiny niekedy dokonca pália smrekové polená v kozube, aby zabránili zlým duchom vstúpiť do domu cez komín. Alebo tak robia len preto, aby im bolo teplo – a zároveň dodržali tradíciu.
Autor: Marek Kurta