NázoryKoaličná psychiatria: Ako zachrániť koalíciu so SaS? Vymyslí sa...

Koaličná psychiatria: Ako zachrániť koalíciu so SaS? Vymyslí sa supertajná blbosť. Sankciami sú tak posadnutí, že ich už chcú dávať aj jeden na druhého

-

Koaličná psychiatria: Ako zachrániť koalíciu so SaS? Vymyslí sa supertajná blbosť. Sankciami sú tak posadnutí, že ich už chcú dávať aj jeden na druhého

Sankciami sú tak posadnutí, že ich už chcú dávať aj jeden na druhého

Bratislava 19. augusta (TASR) – OĽANO by malo na sobotňajšom (20. 8.) rokovaní zástupcov vládnych strán ponúknuť SaS viacero návrhov a mechanizmov, ako riešiť situáciu v koalícii. Premiér Eduard Heger (OĽANO) ani ďalší predstavitelia vlády ich zatiaľ nešpecifikovali. Predseda Národnej rady (NR) SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár však poznamenal, že na mieste lídra SaS Richarda Sulíka by návrhy zobral. Kollár s premiérom apelujú na stabilitu vlády.


      Predseda parlamentu podotkol, že riešenie nestojí na Sme rodina ani na strane Za ľudí. „Už nejde o egá a ani o nich dvoch, tu ide o Slovensko,“ povedal na margo sporu lídrov SaS Richarda Sulíka a OĽANO Igora Matoviča. „Sú to lídri politických strán, strán rozumu, tak nech ten rozum majú,“ podčiarkol. Upozornil na aktuálnu ekonomickú a energetickú krízu.


      OĽANO podľa slov Kollára prichádza s množstvom návrhov riešení a mechanizmov, ktoré chce SaS ponúknuť. Na Sulíkovom mieste by ponuku zobral, no bližšie ju nešpecifikoval. V súvislosti s odchodom Matoviča z vlády poznamenal, že ak by premiér následne nepoložil funkciu, vláda by mohla byť funkčná. Upozornil pritom, že po jeho odchode z vlády by sa spor len preniesol do parlamentu. Podotkol tiež, že nemôže mať jedna strana opakovane podobnú požiadavku. 


      Premiér si nemyslí, že sobotné rokovanie bude finálne. Verí však, že partneri si uvedomujú svoju zodpovednosť. Iný scenár, ako zotrvanie štvorkoalície, nepripúšťa. Na otázky o rekonštrukcii vlády odpovedal, že výmeny na postoch znamenajú aj spomalenie procesov. „Vláda potrebuje byť stabilná, na tom intenzívne pracujem. Budem robiť všetko pre to, aby som stabilitu občanom poskytol a aby som stabilitu poskytol aj v parlamente,“ uviedol.


       Zopakoval, že na rokovanie príde s viacerými návrhmi na riešenie, keďže SaS zatiaľ nepriniesla návrh novej koaličnej zmluvy. Na margo požiadavky SaS na odchod Matoviča z vlády poznamenal, že ani jej naplnením by parlamentná matematika nevychádzala. Nepovedal však, či by v prípade odchodu Matoviča z vlády opustilo koalíciu hnutie OĽANO alebo by on ako premiér podal demisiu.


      Strana Za ľudí pre TASR v súvislosti s koaličnými rokovaniami uviedla, že priestor na dohodu je vždy, preto sa stretávajú a rokujú. Na sobotňajšom stretnutí chce presadzovať zachovanie štvorkoalície. „Ak chce však strana SaS silou-mocou znova opustiť vládu, nech tak spravia jej ministri až po zime, ktorá z ekonomického pohľadu bude najťažšia od vzniku SR,“ podotkla strana Za ľudí.


  

V OĽaNO podľa informácií SME pripravili zoznam nových pravidiel pre koalíciu – vrátane systému sankcií za to, ak predstavitelia niektorej z vládnych strán zaútočia na koaličného partnera.

Pri prvom útoku by prichádzalo do úvahy upozornenie. Ak by sa opakovali výpady zo strany niektorého z poslancov, mohol by byť danej strane odňatý post šéfa niektorého z parlamentných výborov. Ešte prísnejším trestom by mohlo byť odvolanie ministra z funkcie, ak by opakovane napádal inú koaličnú stranu.

Toto má byť tá superponuka pre SaS? A otázkou je, čo tieto koaličné nezmysly vyriešia pre Slovákov…

Zdroj: TASR, Sme, VV

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás