NázoryDušan Piršel: Rezignovaná a vyprázdnená spoločnosť

Dušan Piršel: Rezignovaná a vyprázdnená spoločnosť

-

spot_img

Dušan Piršel: Rezignovaná a vyprázdnená spoločnosť

Súčasnosť ani pri najoptimistickejšom hodnotení nepatrí k tým najlepším životným epochám. Zjavne preto mapujem v spoločnosti široké spektrum emócií, od únavy, cez apatiu až rozčarovanosť a končiac nahnevaním a možno až zúrivosťou. Naša spoločnosť je potom unavená, rezignovaná a vyprázdnená, ako by jej došli baterky, nepátra po zmysle života, nedáva si méty. I keď na druhej strane musím tiež priznať, že počas dňa či okamihov sa musia asi vystriedať všetky emócie.

Únavu vnímam ako obranu proti kognitívnemu, emocionálnemu preťaženiu, proti stresom. Občan je frustrovaný v oblasti potrieb istoty a bezpečia a v  tomto kontexte neverí ani vláde, a to je zle. Ak by sme porovnali predchádzajúcu jar a terajšiu blížiacu sa jar, tak vtedy boli ľudia neinformovaní a disciplinovaní, rešpektovali autority, dnes sú už naozaj unavení z tej dĺžky reštrikcií a aj majú viac informácií, robia si vlastné úsudky. Autority sa medzi sebou sami hádajú, manažment často zlyháva a už ani tie čísla, ktoré nám sugestívne médiá prezentujú, nepôsobia odstrašujúco.

Nuž, na čo sa ale vyhovárať a ospravedlňovať kolektívnu únavu a rezignovanosť. Neviem, ľudia asi majú iné očakávania, iné videnie času a činnosti, ktorú majú robiť iní ľudia.

Spoločnosť taktiež ale aj veľmi zhrubla a rozšírila sa v nej anómia. Väčšina ešte ako tak dodržiava zákony, pretože sa bojí sankcií. To ale nie je vedomie, že zákon je dobré poslúchať, lebo je to naozaj dobré pre mňa aj pre spoločnosť.

Mrzí ma tiež veľa  agresie a niekedy skutočne škaredej – zákernej, zlomyseľnej, znevažujúcej. Niekedy sa mi vidí, že všetky tieto pocity sú zmiešané dohromady a jeden pocit podmieňuje iný a nakoniec ľudia ani nevedia, čo vlastne cítia a sú z toho unavení a rezignovaní. To, prečo je naša spoločnosť rezignovaná, vidím aj v tom, že na široké spektrum emócií nedostávame adekvátne odpovede, podnety, interakcie.

Ako ich povzbudiť a dosiahnuť terapeutický efekt? Myslím si, že to bude možné až vtedy, keď už v ich vnútri nebude žiadny jed, ktorý sa bude potrebovať dostať von – keď tam bude miesto a očakávanie na niečo iné. Bude potrebné naučiť sa hľadieť na iných ľudí ako na tých, ktorí sú tiež smutní, tiež prežívajú ťažké časy a tiež chcú/túžia počuť niečo povzbudivé, niečo pekné, niečo radostné, niečo pozdvíhajúce ducha. Ale – toto môže rozdávať len ten, kto to vo svojom vnútri má. 

Je potrebné učiť ľudí ako sa robí dobro, ako sa dobre komunikuje, ako sa zlepšuje psychická kondícia, nálada, optimizmus, atď. O tom je pozitívna  psychológia a pedagogika. To je jedna strana veci, takpovediac„osveta“, ale málo sa venujeme vlastným psychickým poraneniam ľudí, čím znižujú svoju psychickú energiu, vyhorievajú, rezignujú. Tu pomôže ako hovorí pán profesor Zelina Psychoimunoterapia . Znamená neničiť  sa sám „zlou“ potravou a   dotýka procesov zvládania stresov a záťaže, dotýka sa odolnosti.

Bio fyziologická imunita sa získava  stravou, vitamínmi.Telesná pohybom a športom. A psychická čím ? Konšpirácie, hrozby, kauzy rozrušujú  psychickú imunitu a odolnosť človeka, ale najhoršie sú iracionálne psychické sebapoškodenia.

Ďalej je potrebné spoločnosť preformátovať. Zmeniť uhol pohľadu. Zaviesť istú ,,cenzúru“, či už v printových médiách, alebo TV alebo na sieťach v tom zmysle, že stopku dostanú prázdne, egoistické, neetické senzácie chtivé alebo očierňujúce informácie a neriešiť blbosti, a zamerať sa na morálne, praktické riešenia, čo posunú život v každej oblasti . Bude žiadúce manifestovať kreativitu a múdrosť. Vyzdvihovať učiteľov, vedcov, lekárov, ale aj prácu obyčajných ľudí a netočiť sa len v biznise, politike a hviezdičkách.

Terapeutický efekt môžeme dosiahnuť tiež štruktúrovanými a presnými informáciami a inštrukciami. Dôležité je neposilňovať zmätok.

Často mi niektorí vyčítajú, že hľadanie nejakého globálneho „šťastia“ ako životný cieľ, je nezmyslom. Samozrejme, že po globálnom šťastí nikto nevolá. Nedá sa doviezť hromadne s visačkou napr. „Made in China“. Ale jeho hľadanie, túženie po ňom, dávanie nádeje, že je na dosah. Tak na tom nič nezmyselné nevidím. Pripájam sa k prianiu viery, nádeje a lásky pre všetkých.

PhDr. Dušan Piršel

Riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím

Podporte nezávislé médium Denník VV

 • Nezamykáme články
 • Necenzurujeme komentáre
 • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

14 Komentáre

 1. Tak toto Ste super vystihli….
  „Bio fyziologická imunita sa získava stravou, vitamínmi.Telesná pohybom a športom. A psychická čím ? Konšpirácie, hrozby, kauzy rozrušujú psychickú imunitu a odolnosť človeka, ale najhoršie sú iracionálne psychické sebapoškodenia.“
  ….stravujem sa úplne podľa stredomorskej diety :veľa zeleniny, veľa ovocia, vlašské orechy, pistácie, dyňové semienka, ľanové a slnečnicové semienka, dvakrát týždenne ryba, dva dcl červeného vína, denne 10 000 krokov ….na čo je mi to platné keď v TV potom vidím psychopatov….

 2. Dobrý deň,

  potešil ste ma Vašich stanoviskom ..ďakujem …ako hovorí môj kolega ekonóm a motivátor „: v najťažších časoch a dobách sa národ zvykne obracať k lídrom, lebo slabí ľudia veria, že silní a múdri vodcovia ich dokážu vyviesť z krízy a nešťastia do dobra a šťastia…Hoci je to ilúzia, je to tak….prajem Vám viac pozitívneho ako negatívneho, ako aj schopnosť akceptácie toho zlého, čo nás v živote môže stretnúť . V úcte D. Piršel

 3. Je aj jeden jednoduchý recept, ako sa na individuálnej úrovni dajú veci zlepšiť.
  Ľudský organizmus, vrátane psychiky, má od prírody úžasnú schopnosť samouzdravovania. Ale treba mu na to vytvoriť podmienky. Hlavná podmienka je – odstrániť z okolia zdroje toxínov.
  Mimoriadne toxické sú dnes médiá, reklama a niektoré, najmä elektronické, sociálne kontakty. Jednotlivcovi veľmi prospeje, keď tieto toxické veci vo svojom okolí rozpozná a odpojí sa od nich.
  Úplne najjednoduchšie je navždy vypnúť televízor a nájsť si iné prostriedky na relaxáciu. Ľudia, ktorí to urobia, do roka prestanú byť apatickí a rezignovaní. Začnú dokonca pozitívne ovplyvňovať svoje okolie.
  Viem to z vlastnej skúsenosti. Vypnite televízor a o niekoľko mesiacov zistíte, že svet sa zmenil.

  • Aj to je jedna z moznosti ako zlepsit svoje zdravie i zdravie svojoch blizkych. Je potrebne sa viac stretavat a vymienat si nazory a podelit sa o skusenosti bez ohladu na dnesne psycho zakazy. Zime a neinfikujme sa tym ako ziju ini cez manipulovatelne masmedia.

 4. Sociálne siete, ale aj populárne masmédiá vytvárajú často podhubie pre demagógiu, xenofóbiu, neznášanlivosť, nenávisť. Ak mám byť úprimný, obávam sa, že reálna ekonomická nesloboda a informačný pretlak, ktoré charakterizujú súčasné obdobie, môžu potláčať zdravý úsudok.
  D. Piršel

 5. Svet sa nezmení, keď vypneme televízor; vypnúť treba kapitalistický systém:
  Jeden s UŽÍVA, druhý PREŽÍVA.
  /https://www.worldatlas.com/r/w2000-h1125-q90/upload/76/a1/6d/shutterstock-1125039785.jpg

  • Prečo si myslíte, že dokážete vypnúť kapitalistický systém, keď nedokážete vypnúť ani televízor?

   • Nenapísala som, že dokážem, ale že TREBA.
    Ľudia to stále nechápu, myslia si, že keď otvoria dáždnik, tak bude pršať.

    • Vypnutie kapitalizmu má svoju postupnosť. Musíme sa najskôr vypnúť mentálne. Prestať hrať tie kapitalistické hry. Celý kapitalizmus je prispôsobený na tvorbu zisku pre vyvolených. Je o tom jedno z prvých ustanovení Obchodného zákonníka, ale aj Listiny ľudských práv. Keď tunajšiemu ľavičiarovi poviem, že zisk je zlo a treba porozmýšľať, ako zmeniť ekonomiku tak, aby negenerovala zisky, tak na mňa pozerá ako na blázna. Lebo všetci kravaťáci (alebo frajeri v saku a rifloch) v televízore hovoria presný opak.

     • „Vypnutie kapitalizmu má svoju postupnosť. “
      Áno, s týmto súhlasím, keď chceme zísť dolu, nemôžeme skočiť z deviateho poschodia, treba zísť pekne po schodoch.
      Aha, tak ste to mysleli s tým televízorom.

 6. Tu je podľa mňa jeden kardinálny problém a tým je „dominancia ekonomiky“ nad všetkým ostatnými zložkami spoločenského života. Stály rast firmy, neustále zisky akcionárov, slogan „peniaze nie sú dôležité, peniaze sú najdôležitejšie“, šedá ekonomika (pozri Moisés Naím (2008), Černá kniha globalizace, vyd. Vyšehrad, Praha, 303 s.), neviem čo by mohlo zastaviť túto dominanciu ekonomiky, čo by bolo na prospech hore uvedených problémov. Podľa môjho názoru poučenie z tejto pandémie to nebude.

  • Na „uvoľnenie“ uvediem jeden pekný príklad, ktorý sa skutočne udial.

   Odborníci na cudzie jazyky dostali za úlohu preložiť výrok od Šejkspíra…

   Telo je silné….ale duch vládne !!!!

   Preložili to do nemčiny, potom následne do francúzštiny a ďalší to preložili zpätne…

   Čo im vyšlo?

   Mäso je dobré, ale alkohol je lepší !

   Ten preklad robili nie ako vtip ale skutočne vážne. Ak sa dnes opýtate ako sa povie telo v angličtine, tak nik nepoužije správny výraz (lekári áno). A synoným je v tých troch jazykoch viac ako dosť.

   Existuje psychická odolnosť, ale to musí človek trénovať a uplatňovať dlhé roky. A potom dokáže sledovať aj dianie v TV bez toho, aby ho trafil šlak. Aj lekári, ktorí liečia nevyliečiteľne chorých majú vybudovanú psychickú odolnosť. Ale takýchto ľudí nie je veľa. Ale nemožno to zamieňať za apatiu.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás