fbpx
NázoryZuckerberg a prápor Azov: Fašizmus v čase Meta

Zuckerberg a prápor Azov: Fašizmus v čase Meta

-

Zuckerberg a prápor Azov: Fašizmus v čase Meta

Neuveriteľné, ale pravdivé. Ukrajinskí neonacisti Azovského pluku sa môžu vrátiť do Meta a potom na sociálne siete Facebook a Instragram a služby okamžitých správ WhatsApp a Messenger.

- reklama -

Materská spoločnosť Facebooku sa rozhodla odstrániť Azovský pluk zo zoznamu, ktorý zahŕňa nebezpečných jednotlivcov a organizácie. Toto rozhodnutie, o ktorom prvýkrát informovali noviny The Kyiv Independent, teraz umožňuje členom jednotky vytvárať účty na Facebooku a Instagrame a uverejňovať príspevky bez toho, aby Meta automaticky označila a odstránila ich obsah. Okrem toho môžu nepridružení používatelia chváliť Azovský pluk, pokiaľ spĺňajú normy komunity spoločnosti.

„Vojna na Ukrajine priniesla zmenu okolností v mnohých oblastiach a je jasné, že Azovský pluk nespĺňa naše prísne kritériá na označenie nebezpečnej organizácie,“ povedal hovorca spoločnosti pre The Kyiv Independent.

Podpora, ktorú Meta našla na ospravedlnenie readmisie neonacistov, je nasledovná: Meta pre Washington Post povedala, že nedávno začala vnímať Azovský pluk ako samostatnú entitu od iných skupín spojených s krajne pravicovým nacionalistickým hnutím Azov. Neo-nacista, dodávame, aby som bol úprimný. Spoločnosť poukázala najmä na ukrajinskú politickú stranu National Corp a jej zakladateľa Andrija Biletského a poznamenala, že sú stále prítomní v zozname nebezpečných ľudí a organizácií. „Nenávistné prejavy, výzvy na násilie a akýkoľvek iný obsah, ktorý porušuje naše Normy komunity, sú stále zakázané a ak ich nájdeme, odstránime ich,“ uviedla spoločnosť.

Vedúci predstavitelia kyjevského režimu sa z tohto rozhodnutia radujú. Rozhodnutie spoločnosti Meta umožní celému svetu „poznať výkon obrancovMariupolu a ruská propaganda stratí svoj argument na obviňovanie ukrajinských hrdinov,“ uviedol ukrajinský minister pre digitálnu transformáciu Mychailo Fedorov.

Azov vznikol ako vojenská pechotná jednotka zložená z civilných dobrovoľníkov z krajne pravicových neonacistických skupín pôsobiacich na Ukrajine, ako je gang Patriot of Ukraine a Sociálne národné zhromaždenie (SNA). Jednotka Azov so svojou skupinou vysoko motivovaných bojovníkov znovu dobyla strategické prístavné mesto Mariupol od separatistov. Po tomto rozhodujúcom vojenskom triumfe, ktorý unikol oficiálnym kyjevským silám, bola jednotka Azov v novembri 2014 začlenená do Národnej gardy Ukrajiny.

V roku 2016 Azov založil svoje politické krídlo, Stranu národného zboru pod vedením Andrija Biletského, ultranacionalistu, ktorý bol poslancom parlamentu v rokoch 2014 až 2019 a v zápisnici uviedol, že poslaním Ukrajiny je „viesť biele rasy sveta do záverečnej krížovej výpravy … proti Untermenschen(nižší ľudia) ,vedení Semitmi.“

Azovove vojenské uniformy majú nacistické insígnie a jeho bojovníci boli fotografovaní tetovaním nacistických symbolov, ako je svastika. V predvečer spustenia Národného zboru sa jeho členovia vydali na pochod s pochodňou v nacistickom štýle ulicami Kyjeva. Príslušníci azovských milícií hliadkujú aj v uliciach, kde v mene toho, čo nazývajú „ukrajinský poriadok“, zaútočili na Rómov a iné etnické menšiny, ako aj na podujatia LBGT. Ukrajinská národná garda zverejnila videá, v ktorých Azovskí bojovníci pomazávajú guľky bravčovým tukom, zdanlivo ich používajú proti moslimským Čečencom, bojujúcim medzi ruskými silami.

Niekoľko orgánov pre ľudské práva vrátane Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva a Amnesty International obvinilo bojovníkov Azov spolu s bojovníkmi z iných dobrovoľníckych práporov z porušovania ľudských práv vrátane mučenia, únosov a mimosúdnych popráv. V priebehu rokov postoj USA k Azovovi osciloval medzi proskripciou (motivovanou uznaním jej neonacistickej politiky) a šikovnou spoluprácou (založenou na geopolitickom pragmatizme). V roku 2015 Kongres USA prijal rezolúciu, v ktorej sa uvádza, že vojenská pomoc Ukrajine sa nemôže použiť na financovanie, vyzbrojenie alebo výcvik práporu Azov. V roku 2016 bol však zákaz údajne zrušený pod tlakom Pentagonu. Odvtedy snahy členov Kongresu, z ktorých jeden ho označil za „neonacistickú polovojenskú milíciu“ – označiť Azov za „zahraničnú teroristickú organizáciu“ odvtedy zlyhali. Napriek tomu sú Azovove kanály sociálnych médií plné videí členov milícií, ktorí cvičia so zbraňami, vyrobenými v USA.

Podobné rozpory vyplynuli aj zo spôsobu, akým Facebook reagoval na Azov. V roku 2016 nazval prápor Azov „nebezpečnou organizáciou“. V roku 2019 zaradil Azov do rovnakej kategórie ako Islamský štát (ISIS) a zakázala ho.

Teraz je znovu prijatý pod smiešnou zámienkou. Na dekadentnom Západe pod vedením USA bol teraz neonacizmus definitívne očistený. Dokonca aj v tých sociálnych sieťach, ako je Facebook, kde je najbrutálnejšia cenzúra proti akémukoľvek hlasu, ktorý nie je v súlade s oficiálnym príbehom.

L´Antidiplomatico

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

2 COMMENTS

  1. ja sa poser..m , ked uz fasisti niesu hodni vylucenia, tak radsej nech ani neskusaju blokovat nas dochjodcov.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás