fbpx
NázoryZomrieť pre Kyjev? Mario Draghi a nebezpečné citáty

Zomrieť pre Kyjev? Mario Draghi a nebezpečné citáty

-

Zomrieť pre Kyjev? Mario Draghi a nebezpečné citáty

Dva roky virológov v televízii a na sociálnych médiách v ohlušujúcom cicaleccio 24 hodín denne každý deň a potom, zac, rusko-ukrajinský konflikt. Núdzová situácia odháňa núdzovú situáciu. Preč virológovia z televíznych štúdií, nahradení v okamihu závisťou odborníkov na globálnu geopolitiku, výklenok Kremeľológov, teoretikov vojnového umenia. Psychológovia dokonca, pretože je to potrebné.

- reklama -

Aj preto, že prezident Biden sa práve vyjadril ku konfliktu. V prejave o stave Únie, ktorý predniesol Kongresu čestný hosť veľvyslankyne Ukrajiny v USA Oksana Markarova, žlto-modrej strany v šatách mnohých amerických kongresmaniek, odhodlaných predviesť farby ukrajinskej vlajky, Biden vážne povedal, že Putin „môže obklopiť Kyjev tankami, ale nikdy nebude mať srdcia a dušu ukrajinského ľudu“.

Vrchný veliteľ tiež oznámil uzavretie amerického vzdušného priestoru pre ruské lety na základe príkladu toho, čo už urobila Európska únia a Kanada. Potom, možno dúfajúc, že sa zhromaždí v prieskumoch verejnej mienky – jeho popularita je na historickom minime, hlboko pod 40 percentami – pripomenul svoj záväzok z prvej ruky „vybudovať koalíciu národov milujúcich slobodu, od Európy po Ameriku, od Ázie po Afriku.“

Spomínalo sa aj Taliansko. Takže, odstránený maska, odporúča sa nosiť prilbu. Pripravený bojovať na východnom fronte.

Prilba, ktorá už dala z jeho strany to najlepšie z nás, predsedu rady, ktorý skandoval v Senáte: „Taliansko nemá v úmysle pozerať sa opačným smerom“. Posilnené „hodnotami slobody a demokracie“ Taliansko v čase Draghiho „reagovalo na výzvu prezidenta Zelenského, ktorý požiadal o vybavenie, výzbroj a vojenské vozidlá na ochranu pred ruskou agresiou“.

Okrem nepriameho poďakovania a pocty, veľmi mimochodom, Alcideovi De Gasperimu, otcovi republiky, vo viac ako polhodinovom prejave Draghi citoval iba „historika Roberta Kagana“, pre ktorého sa „vrátila džungľa dejín a jeho liany chcú zabaliť záhradu pokoja, v ktorej sme boli presvedčení žiť“. Poetické. Možno príliš veľa na bezcitné srdce bankára. Ako hlas z uniknutého zmyslu, ako keby medzi riadkami vyplávalo na povrch nevedomie, vždy za predpokladu, že Mario Draghi má ID za egom.

Kto je Robert Kagan? Americký politológ, veľký podporovateľ Hillary Clintonovej, Kagan je „liberálny intervencionista“, vždy na podporu intervenčných rozhodnutí v americkej zahraničnej politike.

Jeho manželkou je Victoria Jane Nuland, dlhá kariéra na vrchole ministerstva zahraničných vecí, ktorá bola v roku 2014 na Ukrajine a snažila sa vyriešiť krízu, aby bolo jasné, že tá, ktorú Západ definoval ako „revolúciu“ a „prevrat“ Ruskom. Po krvavých zrážkach, od euromajdanského povstania v Kyjeve až po masaker v Odese v rukách prozápadných krajne pravicových nacionalistov, kríza viedla k úteku a impeachmentu vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča.

Vo februári 2014 niekto zverejnil telefonát okolo Ukrajiny medzi dvoma vysokopostavenými americkými diplomatmi: Victoriou Nulandovou, vtedajšou námestníčkou ministra zahraničných vecí a veľvyslancom v Kyjeve Geoffreym Pyattom. Zvukový súbor stále existuje na YouTube, nikdy nepoprel USA, ktoré skutočne obvinili Rusko z trápneho úniku. Pretože v priebehu rozhovoru Victoria Nulandová vyslovila fatálnu frázu: „Fuck the EU“, aby zdôraznila zámer Spojených štátov zanedbávať Európsku úniu pri hľadaní riešenia ukrajinskej krízy. Odpočúvanie sa rozšírilo po celom svete, informovali všetky noviny.

Najmä preto, že v tých istých dňoch, bývalý minister zahraničných vecí a nositeľ Nobelovej ceny za mier v roku 1973, Henry Kissinger niekoľkokrát, s úvodníkmi a rozhovormi, niekoľkokrát vyslovil veľmi odlišným spôsobom ako riešenie krízy na východnom fronte Európy: „Múdra politika mala hľadať spôsob, ako podporiť porozumenie medzi oboma časťami Ukrajiny: „Múdra politika mala hľadať spôsob, ako podporiť porozumenie medzi oboma časťami Ukrajiny: Nacionalistický a rusky hovoriaci. Nie nadvláda jednej frakcie nad druhou. To, že Ukrajina vstúpi do NATO, bude nevyhnutne viesť k vojne.“

S týmito priestormi sa vyzbrojme a odíďme. Pretože tí, ktorí nepoznajú históriu, sú odsúdení ju znovu prežiť. A čoskoro sa bude musieť pýtať, či stojí za to zomrieť pre Kyjev. Pred viac ako 80 rokmi, pri vypuknutí druhej svetovej vojny, sa človek pýtal, či stojí za to zomrieť za Gdansk.

MARIA PIA

FARINELLA

Preklad: Darina Jelínková

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás