fbpx
ZahraničnéZomrel predseda Európskeho parlamentu David Sassoli

Zomrel predseda Európskeho parlamentu David Sassoli

-

Zomrel predseda Európskeho parlamentu David Sassoli

Brusel 11. januára (TASR) – Vo veku 65 rokov zomrel v utorok predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli, ktorý bol od 26. decembra hospitalizovaný v nemocnici v Taliansku. Agentúre DPA to potvrdil Sassoliho hovorca Roberto Cuillo.


      Podľa nemeckej rozhlasovej stanice Deutsche Welle Sassoli zomrel po „vážnych komplikáciách“ v súvislosti s jeho imunitným systémom. „Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli zomrel 11. januára o 01.15 h v nemocnici v talianskom meste Aviano, kde bol hospitalizovaný,“ uviedol na Twitteri Cuillo.


      Cuillo v priebehu pondelka oznámil, že Sassoli pre hospitalizáciu zrušil všetky svoje oficiálne aktivity. „Hospitalizácia bola nevyhnutná pre závažné zdravotné komplikácie spôsobené dysfunkciou imunitného systému,“ uviedol Cuillo vo vyhlásení pre médiá.


      David Maria Sassoli sa narodil 30. mája 1956 vo Florencii. V 70. rokoch minulého storočia vyštudoval politológiu na Florentskej univerzite. Začínal ako agentúrny novinár a neskôr pracoval pre rímsky denník Il Giorno. Do politiky vstúpil v roku 2009, stal sa členom stredo-ľavicovej Demokratickej strany (PD), za ktorú v tom istom roku úspešne kandidoval za poslanca EP. Získal viac ako 400.000 hlasov, čo bol pre politického nováčika impozantný výsledok. V roku 2013 sa uchádzal o post primátora Ríma, ale vo voľbách ho porazil Ignazio Marino.


       Za predsedu europarlamentu bol zvolený 3. júla 2019.  

Európski politici reagujú na úmrtie predsedu EP Davida Sassoliho 

      Brusel 11. januára (TASR) – Predstavitelia európskych inštitúcií aj európski politici v utorok ráno využili sociálne siete, aby reagovali na úmrtie predsedu Európskeho parlamentu (EP) Davida Sassoliho, ktorý zomrel vo veku 65 rokov.


      Ako jedna z prvých reagovala predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.


      „Som hlboko zarmútená stratou veľkého Európana a hrdého Taliana. David Sassoli bol citlivý novinár, vynikajúci predseda Európskeho parlamentu a v neposlednom rade môj drahý priateľ. Moje myšlienky sú s jeho rodinou. Odpočívaj v pokoji, David,“ napísala šéfka EK na sociálnej sieti Twitter.


      Predseda Európskej rady Charles Michel vzdal hold zosnulému predsedovi EP a označil ho za „úprimného a vášnivého Európana.“


      „Jeho ľudské teplo, štedrosť, vrúcnosť a úsmev nám už teraz chýbajú,“ napísal Michel na Twitteri. 


      Výkonný podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans vyjadril sústrasť Sassoliho rodine.


      „Jeho vrúcnosť bola inšpiráciou pre každého, kto ho poznal. Úprimná sústrasť patrí jeho rodine a blízkym“, napísal Timmermans na sociálnej sieti.


      Eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni v tejto súvislosti napísal, že úmrtie predsedu EP je „strašnou stratou pre jeho rodinu a nás všetkých“. „Vždy si budem pamätať jeho vodcovstvo, jeho vášeň a jeho veľkorysé priateľstvo,“ uviedol Gentiloni na Twitteri.


      Sociálnu sieť využil na vyjadrenie sústrasti aj bývalý predseda Európskej rady Donald Tusk.


      „Je smutné dozvedieť sa o smrti Davida Sassoliho. Navždy zostaneš v mojej pamäti ako veľký Európan, patriot a môj dobrý priateľ,“ napísal Tusk.


      David Sassoli zomrel v utorok skoro ráno v nemocnici v jeho rodnom Taliansku. Agentúra DPA pripomenula, že len v pondelok vyšlo najavo, že zosnulý predseda EP mal vážne zdravotné komplikácie spôsobené „dysfunkciou imunitného systému“.

Profil zosnulého predsedu Európskeho parlamentu Davida Mariu Sassoliho

Brusel/Bratislava 11. januára (TASR) – Vo veku 65 rokov zomrel v utorok predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli.

TASR v tejto súvislosti prináša jeho profil.

David Maria Sassoli sa narodil 30. mája 1956 vo Florencii. V 70. rokoch minulého storočia vyštudoval politológiu na Florentskej univerzite. Začínal ako agentúrny novinár a neskôr pracoval pre rímsky denník Il Giorno.

V Taliansku je známejší oveľa viac ako novinár než ako politik a to najmä vďaka tomu, že svojho času moderoval hlavnú televíznu spravodajskú reláciu „TG1“. Údajne raz o sebe povedal: „Nie som hviezda, som veľmi nudný,“ citovala jeho slová nemecká tlačová agentúra DPA.

Na začiatku svojej novinárskej kariéry spolupracoval s rôznymi menšími denníkmi a tlačovými agentúrami. V roku 1985 začal pracovať v rímskej redakcii denníka Il Giorno. Od roku 1982 pôsobil v talianskej verejnoprávnej televízii RAI, kde sa venoval témam organizovanej kriminality a prisťahovalectva po páde východného bloku. V rokoch 1996 až 1997 viedol v televíznej stanici Rai 2 program „La cronaca in diretta“, čo mu prinieslo ocenenie najlepší reportér.

Do politiky vstúpil v roku 2009, stal sa členom stredo-ľavicovej Demokratickej strany (PD), za ktorú v tom istom roku úspešne kandidoval za poslanca EP. Získal viac ako 400.000 hlasov, čo bol pre politického nováčika impozantný výsledok. V roku 2013 sa uchádzal o post primátora Ríma, ale vo voľbách ho porazil Ignazio Marino.

Poslancom EP sa stal aj po eurovoľbách v roku 2014. Sassoliho 1. júla 2014 zvolili za podpredsedu EP, zodopovedajúceho za rozpočet a európsko-stredomorskú politiku. Zároveň bol členom skupiny EP pre extrémnu chudobu a ľudské práva. Stál tiež za európskou železničnou reformou, ktorá v roku 2017 prispela k liberalizácii v železničnej doprave.

Spolu s Francescom Saveriom Romanom napísal knihu o únose a vražde talianskeho premiéra Alda Mora, ktorého v roku 1978 uniesli a zavraždili členovia ultraľavicovej organizácie Červené brigády.

V roku 2019 bol Sassoli opätovne zvolený za poslanca EP. Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) ho 2. júla 2019 navrhla za predsedu EP. O deň neskôr 3. júla Sassoliho europoslanci zvolili za nového predsedu EP. Stal sa v poradí siedmym Talianom na tomto poste. Vlani v polovici decembra v exkluzívnom rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera oznámil, že na post predsedu Európskeho parlamentu opäť kandidovať nebude.

David Maria Sassoli bol tiež známy ako progresívny katolík a od mladosti bol súčasťou rôznych katolíckych hnutí. Bol veľkým fanúšikom ACF Fiorentina, najvýznamnejšieho futbalového klubu v jeho rodnom meste.

Na úmrtie predsedu EP Davida Sassoliho reagovali aj slovenskí politici

Bratislava 11. januára (TASR) – Aj slovenskí politici v utorok využili sociálne siete, aby reagovali na úmrtie predsedu Európskeho parlamentu (EP) Davida Sassoliho, ktorý zomrel skoro ráno vo veku 65 rokov.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť rodine a priateľom prostredníctvom oficiálneho účtu na Twitteri.

„David Sassoli bol silný líder, skvelý Talian a neochvejný Európan. Predovšetkým sa vždy snažil zjednocovať, nie rozdeľovať,“ napísala Čaputová.

K úmrtiu šéfa Európskeho parlamentu sa vyjadril aj predseda vlády SR Eduard Heger.
„Aká obrovská strata. Som hlboko zarmútený smrťou vášnivého Európana Davida Sassoliho. Jeho priateľský a profesionálny prístup nám bude veľmi chýbať. Ďakujem, že som ho spoznal aj osobne, mimo Európske rady. Úprimnú sústrasť jeho rodine,“ uviedol premiér.

Sociálnu sieť Twitter využil aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.


„David Sassoli zomrel. Je to veľká strata pre Európsky parlament, Európu a našu Úniu. V mene vlády Slovenskej republiky vyjadrujem hlbokú sústrasť jeho rodine, priateľom a kolegom,“ napísal v utorok predpoludním šéf slovenskej diplomacie.

David Sassoli zomrel v utorok ráno v nemocnici vo svojom rodnom Taliansku. Agentúra DPA pripomenula, že len v pondelok vyšlo najavo, že doterajší predseda EP mal vážne zdravotné komplikácie spôsobené „dysfunkciou imunitného systému“.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás