DomáceZomrel maliar Zdeno Horecký. Mal 92 rokov

Zomrel maliar Zdeno Horecký. Mal 92 rokov

-

spot_img

Zomrel maliar Zdeno Horecký. Mal 92 rokov

V stredu 9. augusta zomrel spoluzakladateľ Skupiny Mikuláša Galandu.

Vo veku 92 rokov zomrel akademický maliar Zdeno Horecký, ktorý sa do dejín nášho výtvarného umenia zapísal ako krajinár, monumentalista, grafik, maliar a kresliar.

Informáciu zverejnil Žilinský Večerník.

Vo vysielaní Dvojky uvidíte

Intendant Dvojky Branislav Šanta na smutnú udalosť reagoval slovami:

„RTVS so zármutkom prijala správu, že vo veku nedožitých 93 rokov zomrel akademický maliar Zdeno Horecký, považovaný za najstaršieho slovenského výtvarníka.“

Jeho osobnosť si Dvojka pripomenie už dnes, lebo RTVS zaradila do svojho vysielania vo štvrtok 10. augusta o 16:53 h a v sobotu 26. augusta o 13:55 h dokument o Zdenovi Horeckom.

Ide o dielo Z tvorby nezávislých producentovdokument Galandovci a Zdenko Horecký.

Akademický maliar Zdeno Horecký sa narodil 27. novembra 1930 v Bytčici. V roku 1955 ukončil Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave.

Študoval na oddelení krajinárskeho maliarstva u profesorov Jána Mudrocha, Bedricha Höffstadtera a Dezidera Millyho. Za diplomovú prácu Večer v Rajeckej doline dostal hlavnú cenu VŠVU za maľbu.

Hlásil sa svojim rukopisom a bol spoluzakladateľom umeleckej Skupiny Mikuláša Galandu. Maliari z tejto skupiny mali prvú spoločnú výstavu v roku 1957 v budove Štátnych lesov v Žiline.

Poslednú výstavu mali v roku 1968 v Berlíne. V roku 1972 boli členovia skupiny podrobení tvrdej kritike a vylúčení v časoch normalizácie zo Zväzu slovenských výtvarných umelcov.

Maliari nazývaní aj Galandovci uznávali tradície moderny medzivojnového umenia, menovite z odkazu diel Mikuláša Galandu, Miloša A. Bazovského, Ľudovíta Fullu a Cypriána Majerníka.

Mikuláš Galanda a Ľudovít Fulla publikovali na prelome 20.-30. rokov 20. storočia jediný manifest avantgardného maliarstva na Slovensku.

Autorsky sa Zdeno Horecký podpísal pod viac ako deväťdesiat umeleckých diel v architektúre a verejnom priestore.

Zdeno Horecký tvoril mozaiky, smalty, reliéfy a voľné objekty, ako aj vo voľnej tvorbe obrazy s maľbou krajiny najmä s námetmi zo Severného Slovenska a to z Terchovej, Zázrivej, z Oravy, Kysúc a Horného Považia.

Akademický maliar Zdeno Horecký pôsobil v Bratislave, Zázrivej a v Žiline.

Zdroj: RTVS

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás