fbpx
DomáceZomrel Jozef Darmo: Slovenský novinár a pedagóg

Zomrel Jozef Darmo: Slovenský novinár a pedagóg

-

Zomrel Jozef Darmo: Slovenský novinár a pedagóg

Informáciu priniesla RTVS.

Profil Jozefa Darma:

Doc. PhDr. Jozef Darmo, CSc. (* 7. október 1932) je . Od decembra 1994 do decembra 1996 bol ústredným riaditeľom Slovenskej televízie.

Životopis

Patrí k prvej generácii absolventov žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1961 až 1970 pôsobil ako riaditeľ Novinárskeho študijného ústavu. 

Počas normalizačných čistiek ho vyhodili a do roku 1976 nemohol publikovať. Po čase pôsobil vo Výskumnom ústave kultúry a od 1. januára 1990 sa vrátil späť na pozíciu riaditeľa Novinárskeho študijného ústavu, kde pôsobil až do roku 1996.

Popritom zastával funkciu predsedu Združenia slovenských novinárov, bol členom Rady vlády pre médiá a informačnú politiku, v rokoch 1993 a 1994 tiež predsedom Rady STV. 


Za riaditeľa ho vymenoval Vladimír Mečiar

Ústredným riaditeľom STV sa stal 19. decembra 1994 menovaním od predsedu vlády SR Vladimíra Mečiara. Nastúpil s predstavou i s podmienkami, medzi ktoré patrila istota 95 percentného financovania verejnoprávnej televízie štátom a s víziou obnovy tvorivých profesií a televíznych skupín, zdecimovaných ponovembrovými manažmentmi v komerčnom strihu. 

Televízia bola organizačne roztrieštená, chýbal dlhodobý programový výhľad, výrazne poklesla vlastná tvorba, výroba zväčša prešla do externého prostredia. Pri nástupe Jozefa Darma bola televízia v strate 300 miliónov korún. 

Navyše, prijatím novely zákona o koncesionárskych poplatkov sa v roku 1996 oslobodilo od platenia 225 000 občanov, čím sa príjmy televízie znížili o ďalších 100 miliónov korún. 

Program sa začal riadiť typovou vysielacou štruktúrou s horizontom až do roku 2000. Uzavreli sa zmluvy s viacerými zahraničnými štátnymi či verejnoprávnymi televíziami pre spestrenie programovej tvorby (Belgicko, Rusko, Japonsko, Francúzsko, Česko, Poľsko, Slovinsko). 


Ekonomická strata sa znížila o viac 200 miliónov korún

Zamedzila sa komerčnosť v programovej štruktúre. S riaditeľom Českej televízie bolo zmluvne zabezpečené sprístupnenie a využívanie spravodajského archívu Československej televízie vytvoreného do konca roku 1992. 

Od konca augusta 1996 spustila STV ranné vysielanie na 1. programe. V spolupráci s Ministerstvom financií SR riešil televízny manažment možnosti zvýšiť príjmy zo všetkých číselných hier a lotérií v súťažných reláciách.

Postupne sa uvoľňovali priestory vo výškovej budove STV v Mlynskej doline, aby ich bolo možné dať do ekonomického prenájmu. V oblasti ekonomiky sa znížila strata z 300 na 99 miliónov korún. 

Mraky nad Darmovou hlavou sa zatiahli po únose prezidentovho syna. Proti jeho činnosti na čele STV protestoval prvý prezident SR Michal Kováč otvoreným listom Rade STV z 12. mája 1996. 

Jozef Darmo bol na návrh Rady STV z funkcie ústredného riaditeľa STV odvolaný parlamentom dňa 19. decembra 1996.

Zdroj: RTVS

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás