ZahraničnéZo starého komunistu, dnes veľký superdemokratický prezident: V ČR...

Zo starého komunistu, dnes veľký superdemokratický prezident: V ČR sa stal prezidentom Petr Pavel

-

Zo starého komunistu, dnes veľký superdemokratický prezident: V ČR sa stal prezidentom Petr Pavel

Praha 28. januára (TASR) – Víťazom druhého kola prezidentských volieb v Českej republike sa stal armádny generál vo výslužbe Petr Pavel. Súčasného prezidenta Miloša Zemana v úrade nahradí 8. marca.


      Po sčítaní takmer 90 percent okrskov získal Pavel 56,78 percenta hlasov voličov. Súčasný prezident Miloš Zeman vyhral vo voľbách v roku 2018 so ziskom 51,36 percenta hlasov.


      Volebná účasť dosiahla zatiaľ vyše 70 percent, čo je viac ako v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2018, keď hlasovalo 66,18 percenta oprávnených voličov. Svoj hlas mohlo v tohtoročných prezidentských voľbách odovzdať 8,3 milióna oprávnených voličov.


      Pavel bude štvrtým prezidentom samostatnej Českej republiky po Václavovi Havlovi, Václavovi Klausovi a Milošovi Zemanovi. Zároveň bude druhou hlavou štátu, ktorú si obyvatelia Česka sami vybrali v priamej voľbe.

Profil nového prezidenta ČR Petra Pavla 

      Bratislava/Praha 28. januára (TASR) – Víťazom prezidentských volieb v Českej republike sa stal Petr Pavel. V druhom kole porazil expremiéra a podnikateľa Andreja Babiša. TASR v tejto súvislosti prináša profil armádneho generála vo výslužbe a bývalého najvyššie postaveného českého vojaka v NATO. Oficiálne ohlásil svoju kandidatúru za prezidenta ČR 6. septembra 2022.


      Petr Pavel sa narodil 1. novembra 1961 v meste Planá neďaleko Mariánskych Lázní. Vo veku 14 rokov nastúpil na Vojenské gymnázium Jana Žižku z Trocnova v Opave. Po jeho absolvovaní pokračoval v rokoch 1979 až 1983 štúdiom na Vysokej vojenskej škole pozemného vojska vo Vyškove. Ďalšie vojenské a civilné vzdelanie získal na vojenských akadémiách v ČR, v USA a vo Veľkej Británii. 


      V armáde slúžil pred revolúciou päť rokov vo výsadkovom útvare osobitného určenia. V rokoch 1985 až 1989 bol členom Komunistickej strany Česko-Slovenska (KSČ). Podľa jeho viacerých vyjadrení členstvo vtedy vnímal ako súčasť služby v armáde, ale dnes vie, že to bola chyba. 


      Po Nežnej revolúcii ďalších desať rokov pôsobil na rôznych funkciách vo vojenskom spravodajstve. V roku 1993 sa zúčastnil misie UNPROFOR v bývalej Juhoslávii. Jeho jednotka, ktorej velil, úspešne oslobodila uprostred chorvátsko-srbského ozbrojeného konfliktu skupinu obkľúčených francúzskych vojakov. Za túto misiu Pavel dostal francúzske najvyššie vojenské vyznamenanie, ako aj najvyššie štátne vyznamenanie – Rád čestnej légie za nevšednú odvahu. 


      Prvé skúsenosti vo vojenskej diplomacii získal ako zástupca vojenského a leteckého pridelenca ČR v Belgicku, Holandsku a Luxembursku. O niečo neskôr sa vrátil k špeciálnym silám ako veliteľ, keď pripravoval prvú jednotku Armády Českej republiky (AČR) vyčlenenej do NATO. Po vstupe Českej republiky do NATO a neskôr do Európskej únie zastupoval AČR na veliteľstvách v holandskom Brunssume, v belgickom Monse a vo vojenskom výbore EÚ. 


      Vrcholom Pavlovej vojenskej kariéry bolo vymenovanie za náčelníka Generálneho štábu (AČR) v roku 2012. Následne v roku 2015 sa stal vôbec prvým zástupcom východoeurópskej členskej krajiny Aliancie vo funkcii predsedu Vojenského výboru, ktorý je hlavným vojenským poradcom generálneho tajomníka NATO. V roku 2018 odišiel z AČR a je vo výslužbe. Počas svojej vojenskej služby dostal viacero významných českých a zahraničných vyznamenaní. 


      Počas prvej vlny pandémie koronavírusu v roku 2020 založil zbierku a iniciatívu „Spolu silnější“, ktorá pomáhala ľuďom v prvej línii. Neskôr zostavil expertný tím, s ktorým pripravili českej vláde odporúčania v súvislosti s lepším zvládaním krízy. Zapája sa do dobrovoľníckych aktivít, najmä vo vzťahu k zdravotníckemu systému, sociálnej starostlivosti a vzdelávaním na diaľku. Je ženatý a má tri deti.

Pavel: V tejto voľbe vyhrala pravda, dôstojnosť a pokora 

      Praha 28. januára (TASR) – Nevidím víťazov či porazených, v týchto voľbách vyhrali hodnoty ako sú pravda, dôstojnosť a pokora. Som pripravený ich na Pražský hrad vrátiť. Povedal to Petr Pavel na tlačovej konferencii vo svojom volebnom štábe, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.


      Poďakoval sa všetkým, ktorí ho volili, ale aj tým, ktorí ho nevolili, ale prišli k voľbám. Ocenil, že im záleží na demokracii. „Rozumiem tomu, že sa mnohí cítia sklamaní, že ich favorit nevyhral. Ale v tejto krajine nevidím víťazov či porazených voličov, ale vyhrali hodnoty ako sú pravda, dôstojnosť a pokora,“ dodal s tým, že je pripravený ich vrátiť na Pražský hrad. 


      „Ale nezvládnem to sám,“ povedal s tým, že je potrebné presvedčiť všetkých, že návrat k týmto hodnotám pomôže zlepšiť kvalitu života v Česku. „Vy ste mi dnes pomohli urobiť prvý krok na ceste k zmene“ doplnil.


      Podľa Pavla by občania mali chcieť, aby v ČR nebola „blbá nálada“ ako to kedysi povedal Václav Havel, ale aby Česko bolo republikou pohody. „Myslím si, že na to máme a že to dokážeme,“ uviedol budúci český prezident.


      „Za úspech vykonávania funkcie prezidenta budem považovať len náš spoločný úspech,“ doplnil na záver. 


      Petr Pavel bude v poradí druhým prezidentom, ktorého si občania ČR zvolili v priamej voľbe. Prvýkrát si Česi vyberali hlavu štátu v roku 2013, predtým ho volil parlament.

Prezidentské voľby v Českej republiky od roku 1993 

      Praha 28. januára (TASR) – Na poste prezidenta v ére samostatnosti Českej republiky (ČR) doposiaľ pôsobili Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Voľby sa konali v rokoch 1993, 1998, 2003, 2008, 2013 a 2018. Havla a Klausa volil parlament, Zeman už uspel v priamych prezidentských voľbách, ktoré sa prvýkrát konali v roku 2013. Jeho nástupcom sa stane Petr Pavel, ktorý zvíťazil v sobotu v druhom kole prezidentských volieb. TASR v tejto súvislosti prináša prehľad doterajších českých prezidentských volieb s ich víťazmi. 

      1993

      Václav Havel (1993 – 1998)

      Prvé voľby v histórii samostatnosti ČR sa konali 26. januára 1993. Išlo o parlamentné prezidentské voľby, ale voľba sa uskutočnila iba v Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR, pretože Senát ešte neexistoval. Medzi kandidátmi boli okrem bývalého a zároveň posledného československého prezidenta Václava Havla aj predseda Združenia za republiku – Republikánska strana Československá (SPR-RSČ) Miroslav Sládek a predsedníčka Ľavicového bloku Marie Stiborová. 
      Za prezidenta ČR poslanci zvolili Václava Havla, pričom za hlasovalo 109 zákonodarcov. Za Stiborovú hlasovalo 44 a Sládka 14 poslancov. 
      Prezidentský sľub zložil Václav Havel 2. februára 1993 a stal sa prvým prezidentom samostatnej ČR.


      1998

      Václav Havel (1998 – 2003)

      Parlamentné boli aj druhé prezidentské voľby v ČR a uskutočnili sa 20. januára 1998. Dvojkolová voľba sa uskutočnila na spoločnej schôdzi oboch komôr českého parlamentu. Okrem Václava Havla kandidoval aj komunistický poslanec Stanislav Fischer a predseda SPR-RSČ Miroslav Sládek, ktorý bol v čase volieb v zadržiavacej väzbe, pretože sa vyhýbal súdnemu konaniu. 
      Za Havla, ktorý v prvom kole neuspel a v druhom bol už jediným kandidátom, hlasovalo 47 z 81 senátorov a 99 zo 197 poslancov. 
      Prezidentský sľub zložil Václav Havel 2. februára 1998, čím sa ujal svojho druhého funkčného obdobia.

      2003  

      Václav Klaus (2003 – 2008)

      Prezidentské voľby v roku 2003 boli tretími parlamentnými voľbami. Voľba sa uskutočnila počas troch spoločných schôdzí obidvoch komôr českého parlamentu v dňoch 15. a 24. januára a 28. februára. 
      V prvej voľbe kandidoval Václav Klaus za ODS, Petr Pithart za Štvorkoalíciu – KDU-ČSL, US, ODA, DEU, Jaroslav Bureš nominovaný ČSSD a Miroslav Kříženecký za Komunistickú stranu Čiech a Moravy (KSČM). Ani jeden z kandidátov nebol zvolený.
      Druhej prezidentskej voľby 24. januára 2003 sa zúčastnil Václav Klaus, ČSSD nominovala Miloša Zemana a Štvorkoalícia Jaroslavu Moserovú. Ani počas tejto voľby nezískal žiaden kandidát dostatočný počet poslaneckých hlasov. 
      V tretej voľbe kandidoval Václav Klaus, proti ktorému vládna koalícia postavila Jana Sokola, dekana Fakulty humanitných vied Univerzity Karlovej. Víťazom sa stal Václav Klaus, ktorý získal spolu 142 hlasov. Jan Sokol dostal 124 hlasov.  
      Prezidentský sľub zložil Václav Klaus 7. marca 2003 a stal sa druhým prezidentom v histórii samostatnosti ČR. 

      2008

      Václav Klaus (2008 – 2013)

      Štvrté prezidentské voľby sa uskutočnili na dvoch spoločných schôdzach českého parlamentu, v dňoch 8. až 9. februára a 15. februára 2008.   
      V prvej voľbe kandidoval Václav Klaus, ktorý bol kandidátom ODS. Proti stál ekonóm Jan Švejnar ako kandidát ČSSD a Strany zelených (SZ) a Jana Bobošíková kandidátka KSČM, ktorá však pred voľbou odstúpila.   
      Počas voľby 8. až 9.febuára neuspel žiaden z kandidátov, a tak sa konala ďalšia voľba 15. februára. V nej uspel Václav Klaus, keď dostal od poslancov a senátorov spolu 141 hlasov, pričom jeho protikandidát 126 hlasov.     
      Prezidentský sľub Václav Klaus zložil 7. marca 2008 a ujal sa svojho druhého funkčného obdobia. 

      2013

      Miloš Zeman (2013 – 2018)

      Historicky prvé priame prezidentské voľby v ČR sa konali v dvoch kolách – prvé 11. a 12. januára 2013 a druhé 25. a 26. januára 2013. 
      Občania Českej republiky si vyberali z 9 kandidátov: Miloš Zeman, Jana Bobošíková, Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Taťana Fischerová, Vladimír Franz, Zuzana Roithová, Přemysl Sobotka a Karel Schwarzenberg. 
      Do druhého kola postúpili Miloš Zeman s počtom hlasov 1.245.848 (24,21%) a Karel Schwarzenberg so ziskom 1.204.195 (23,40%) voličských hlasov. 
      V druhom kole zvíťazil Miloš Zeman, keď mu svoj hlas odovzdalo 2.717.405 (54,80%) voličov, pričom Karel Schwarzenberg dostal 2.241.171 (45,19%) hlasov. 
      Prezidentský sľub zložil Miloš Zeman 8. marca 2013 a stal sa tretím prezidentom ČR a prvým, ktorého zvolili v priamej voľbe.

      2018

      Miloš Zeman (2018 – 2023)

      V druhých priamych prezidentských voľbách kandidovali: Miloš Zeman, Mirek Topolánek, Michal Horáček, Pavel Fischer, Jiří Hynek, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek, Marek Hilšer a Jiří Drahoš.  
      V prvom kole volieb, ktoré sa konalo 12. a 13. januára 2018, uspeli občianski kandidáti Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Zeman získal 1.985.547 (38,56%) hlasov a vysokoškolský profesor Drahoš 1.369.601 (26,60%).
      Druhé kolo sa uskutočnilo 26. a 27. januára 2018. Vyhral Zeman, ktorému odovzdalo hlas 2.853.390 (51,36 %) voličov. Drahoš získal 2.701.206 (48,63 %) voličských hlasov.  
      Svoj druhý prezidentský sľub Miloš Zeman zložil 8. marca 2018 a na ďalších päť rokov sa ujal úradu.

Prezidentka SR Čaputová zablahoželala Pavlovi k zvoleniu za českého prezidenta 

      Bratislava 28. januára (TASR) – Prezidentka Zuzana Čaputová zablahoželala Petrovi Pavlovi k zvoleniu za českého prezidenta.


      „Spolu s vami zvíťazila nádej, že slušnosť a pravdivosť môžu byť silou. Teším sa na našu spoluprácu, spoločné stretnutia a iniciatívy,“ odkázala Čaputová Pavlovi na Twitteri.


       Víťazom druhého kola prezidentských volieb v Českej republike sa stal armádny generál vo výslužbe Petr Pavel. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov po sčítaní vyše 90 percent okrskov. Súčasného prezidenta Miloša Zemana v úrade nahradí 8. marca.

M. Šimečka zagratuloval P. Pavlovi k víťazstvu v prezidentských voľbách 

      Bratislava 28. januára (TASR) – Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka zagratuloval Petrovi Pavlovi k víťazstvu v prezidentských voľbách v Českej republike. TASR o tom informoval riaditeľ komunikačného oddelenia strany Radovan Choleva.


      „Zastáva jasne proeurópske postoje, kladie dôraz na hodnoty demokracie a potrebu spolupráce krajín EÚ a NATO pri obrane mieru a bezpečia pre našich občanov,“ vyjadril sa Šimečka na adresu Pavla. Ocenil, že sa postavil klamstvám, populizmu a neuhol pri obhajobe pomoci pre Ukrajinu. 


      „To všetko nás spája. Ako predseda PS musím oceniť aj jeho neútočnú politiku a rešpekt k hodnotám férovosti a spravodlivosti pre všetkých ľudí bez rozdielu,“ doplnil. Zvolenie generála Pavla je podľa neho dobrou správou nielen pre ČR, ale aj pre Slovensko. „Ide o našu najbližšiu partnerskú krajinu,“ poukázal.


      Víťazom druhého kola prezidentských volieb v Českej republike sa stal armádny generál vo výslužbe Petr Pavel. Vyplýva to z výsledkov po sčítaní vyše 90 percent okrskov. Súčasného prezidenta Miloša Zemana nahradí Pavel v úrade 8. marca. 

SaS zagratulovala novému prezidentovi ČR P. Pavlovi, ocenila jeho slušnosť 

      Bratislava 28. januára (TASR) – Strana SaS zagratulovala novému prezidentovi Českej republiky Petrovi Pavlovi. Podpredseda SaS Branislav Gröhling vyzdvihol, že Pavel počas kampane bol stelesnením slušnosti. TASR o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.


      „Ako prezidentovi našej najbližšej krajiny mu prajeme, aby bol prezidentom všetkých a dokázal spájať rozdelenú spoločnosť,“ uviedol Gröhling. Strana ocenila, že Pavel bude prozápadný prezident. „Jasná orientácia Petra Pavla je v súčasnej dobe o to dôležitejšia,“ uviedol tímlíder strany pre zahraničnú politiku a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.


      „Taktiež považujem za správne, že bude pokračovať aj blízka spolupráca medzi Slovenskou a Českou republikou. Práve tá je kľúčom k úspechu tak na úrovni V4, ako aj Európskej únie a NATO,“ doplnil.


      Víťazom druhého kola prezidentských volieb v Českej republike sa stal armádny generál vo výslužbe Petr Pavel. Vyplýva to z výsledkov po sčítaní takmer všetkých okrskov. Súčasného prezidenta Miloša Zemana nahradí Pavel v úrade 8. marca. 

Káčer: Gratulujem Pavlovi k zvoleniu za prezidenta ČR, chápe význam spojenectva 

      Bratislava 28. januára (TASR) – Petrovi Pavlovi k víťazstvu v českých prezidentských voľbách zagratuloval aj dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer. Ocenil, že Pavel chápe význam partnerstva a spojenectva a jedinečnosť slovensko-českých vzťahov.


      „Najvyššieho štátneho postu v Česku sa ujíma osobnosť, ktorá vďaka svojim bohatým skúsenostiam veľmi dobre chápe význam partnerstva a spojenectva. Osobnosť, ktorá vie, aké dôležité je spoločne komunikovať a hľadať riešenia, ale tiež rozumie rizikám a hrozbám, ktorým dnes spoločne čelíme,“ napísal Káčer na sociálnej sieti. Pavlovi zaželal k výkonu funkcie mnoho síl a úspechov.


      Šéf slovenskej diplomacie vyzdvihol, že nemáme bližšieho partnera, spojenca a priateľa ako Česko. „Pri dnešných výzvach má naša úzka spolupráca aj mimoriadny strategický význam. To, že sa môžeme jeden na druhého spoľahnúť, si musíme udržať a nesmieme to brať ako samozrejmosť,“ zdôraznil. Káčer je rád, že blízke medziľudské vzťahy sa odrážajú aj v excelentných vzťahoch na úrovni politických reprezentácií. „Teší ma, že novozvolený prezident Českej republiky, pán generál Pavel, vníma jedinečnosť slovensko-českých vzťahov podobne,“ dodal.


       Víťazom druhého kola prezidentských volieb v Českej republike sa stal armádny generál vo výslužbe Petr Pavel. Súčasného prezidenta Miloša Zemana nahradí Pavel v úrade 8. marca.


Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás