fbpx
- Reklama -
DomáceZníženie emisií a ekologické hospodárstvo sa musí stať plánom. Povedala...

Zníženie emisií a ekologické hospodárstvo sa musí stať plánom. Povedala Čaputová, ktorá práve vystúpila z ekozabijaka-lietadla

-

Zníženie emisií a ekologické hospodárstvo sa musí stať plánom. Povedala Čaputová, ktorá práve vystúpila z ekozabijaka-lietadla

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Zürich 20. mája (TASR) – Dvojnásobné zníženie emisií a zavedenie ekologického hospodárstva bez emisií nemá byť ambíciou. Musí sa stať konkrétnym plánom, ktorým sa budú riadiť všetky naše kroky. Povedala to v piatok prezidentka SR Zuzana Čaputová v pozdrave študentom na Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte (ETH) v Zürichu.


        Prezidentka študentom univerzity odkázala, že sa stanú lídrami zajtrajška; spoločne však musia začať riešiť výzvy, ako je klimatická kríza. „Vy, ďalšia generácia, viete, že sa nám kráti čas. A nám, politickým lídrom, došli výhovorky,“ poznamenala Čaputová.


        Slovensko, Európska únia či Švajčiarsko plánujú byť do roku 2050 klimaticky neutrálne. „Veda hovorí jasne – v globále sa k tomuto cieľu ani zďaleka nepribližujeme,“ uviedla prezidentka.

- reklama -


        Zároveň poukázala na to, že vo vyspelom svete sa tretina novorodencov dožije takmer sto rokov. To podľa prezidentky otvára nové možnosti a vytvára výzvy pre zdravotné a sociálne systémy.   

   
      „Veľký potenciál je aj pre výkon počítača a umelú inteligenciu,“ poznamenala. Hlava štátu dodala, že úlohou je integrovať nové technológie do každodenného života v súlade s etickými princípmi.


        Pri riešení výziev bude podľa Čaputovej kľúčové vzdelanie, múdrosť, tvrdá práca a odhodlanie. ETH je tým správnym miestom, kde môžu výzvy vyriešiť. „Som hrdá na to, že mnohí Slováci nazývajú ETH svojim domovom,“ doplnila.


        Prezidentka si následne na ETH prezrela študentský dom projektov a dozvedela sa aj o projektoch mladých vedcov.


      Čaputová doplnila, že na ETH študuje okolo 45 slovenských študentov. Vyučuje tam aj niekoľko slovenských profesorov. „Títo mladí ľudia sa chystajú vrátiť na Slovensko, z čoho sa veľmi teším. Naberajú skúsenosti z toho, ako švajčiarska univerzita funguje, a sú ochotní a majú ambíciu to priniesť na Slovensko,“ povedala.  

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 KOMENTÁRE

  1. Madam sa má veľmi dobre, chodí si akože na služobné cesty aj do zahraničia, všetko má hradené zo štátnych peňazí, užíva si výlety. Prednášky a príhovory jej napíšu poradcovia. Prezentuje sa oblečením, ktoré jej navrhuje a robí Boris Hanečka. Ale zrejme oblečenie je hradené z reprezentančného fondu, na ktoré má madam Čaputová nárok a nie z vlastného vrecka.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás