fbpx
DomáceZMOS spúšťa petíciu za vyhlásenie referenda pre viac volebných...

ZMOS spúšťa petíciu za vyhlásenie referenda pre viac volebných obvodov

-

ZMOS spúšťa petíciu za vyhlásenie referenda pre viac volebných obvodov

Bratislava 10. februára (TASR) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) spúšťa petičnú akciu za vyhlásenie referenda pre viac volebných obvodov pre parlamentné voľby. Vo štvrtok to oznámilo vedenie združenia s tým, že zámerom je, aby si občania mohli do Národnej rady SR zvoliť poslancov z regiónov, ktorých poznajú a ktorí dokážu riešiť potreby konkrétnej časti krajiny. Slovensko podľa ZMOS-u potrebuje výraznejšiu previazanosť parlamentu s regiónmi.

So zberom podpisov pod petíciu pomôže 61 regionálnych združení ZMOS-u. Pomoc očakávajú zástupcovia miest a obcí aj od tretieho sektora, či od rôznych osobností Slovenska. Zmena volebného systému je podľa združenia potrebná, pretože už od parlamentných volieb od roku 1998 je dôsledkom jedného volebného obvodu nerovnomerné zastúpenie regiónov v parlamente.

„Chceme, aby sa ľudia, ktorí sú lídrami v jednotlivých regiónoch, dostali na kandidátky politických strán a v parlamente prezentovali občanov jednotlivých častí Slovenska. V regiónoch máme veľa kvalitných ľudí a ich kapacity by mali byť využívané v NR SR,“ povedal predseda ZMOS-u a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.

Primátorka Púchova Katarína Heneková si myslí, že poslanci v parlamente moc netušia, s akými problémami sa samosprávy stretávajú. „Ako sa však majú riešiť problémy v regiónoch, keď o nich dotyčný poslanec parlamentu netuší? Občania pritom riešia svoje ťažkosti predovšetkým so starostami, primátormi či miestnymi poslancami, nechodia s nimi do Bratislavy,“ skonštatovala. Ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák hovorí o potrebe reálneho kontaktu poslancov parlamentu s regiónmi.

Zmenu volebných obvodov pre parlamentné voľby vníma ako zásadnú reformu s významnými dosahmi na spoločnosť a celkové vnímanie politiky. „Ak by obsadenie parlamentu zodpovedalo regionálnemu zastúpeniu, ak by každý región Slovenska získal svoj adekvátny hlas v parlamente, neboli by sme svedkami prijímania zákonov, ktoré sú odtrhnuté od života v regiónoch,“ skonštatovalo vedenie združenia.

ZMOS by privítalo toľko volebných obvodov pre parlamentné voľby, koľko je samosprávnych krajov. „V každom volebnom obvode chceme také zastúpenie poslancov NR SR, ktoré zodpovedá počtu obyvateľov,“ vysvetlil Kaliňák s tým, že by do parlamentu mali prichádzať poslanci s najväčším počtom preferenčných krúžkov.

Ministerstvo vnútra začiatkom februára informovalo TASR, že v otázke zmeny volebných zákonov treba nájsť najprv zhodu na politickej úrovni, až potom do procesu zapojiť aj zástupcov samospráv. Rezort deklaruje, že pod vedením štátneho tajomníka Jána Lazara organizuje na túto tému okrúhle stoly za účasti poslancov vládnej koalície. V koalícii však momentálne nie je zhoda na možnej zmene volebných zákonov.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. Pezinská jaternica to už konzultovala s Kiskoidmi na US a oznamuje Vám, že na Vás z vysoka „S**ie „a referendum ambasáda za plotom neodsúhlasí

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás