fbpx
- Reklama -
EkonomikaZlý vtip: Matovič tvrdí, že sa bije za udržateľnosť...

Zlý vtip: Matovič tvrdí, že sa bije za udržateľnosť financií

-

Zlý vtip: Matovič tvrdí, že sa bije za udržateľnosť financií

Bratislava 9. novembra (TASR) – Minister financií Igor Matovič (OĽANO) sa v pondelok (8. 11.) zúčastnil v Bruseli na zasadnutí Euroskupiny. Hlavnými témami pravidelného stretnutia ministrov financií eurozóny bola diskusia o vývoji ekonomiky, cenách energií, raste inflácie aj o kapitálových požiadavkách vo finančných inštitúciách. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR.

Ministri financií na pôde Európskej komisie (EK) diskutovali o hospodárskom vývoji v eurozóne s dôrazom na vývoj inflácie. Nárast je podľa európskych inštitúcií len dočasného charakteru a ceny by sa mali v roku 2022 stabilizovať. Ďalším bodom boli plány Európskej centrálnej banky na zavedenie digitálneho eura. Digitálne euro má priniesť zlacnenie, zefektívnenie a zrýchlenie transakcií, ako aj ostatné výhody virtuálnych mien. Aj podľa ministrov ide však v prípade jeho implementácie o dlhodobý proces, pre ktorý je potrebná ďalšia aktívna diskusia.

Hlavným bodom programu bola podľa MF diskusia o reforme rámca hospodárskeho riadenia Európskej únie (EÚ) vrátane spoločných rozpočtových pravidiel. Ministri financií eurozóny na rokovaní informovali EK o svojich názoroch na očakávané legislatívne zmeny. Podľa Matoviča je potrebné aktuálne pravidlá zjednodušiť a posilniť ich vynútiteľnosť. „Naším spoločným cieľom by naďalej malo byť znižovanie dlhov, kvalita rozpočtov a najmä udržateľnosť verejných financií,“ zdôraznil minister financií SR.

- reklama -

V rámci Bankovej únie boli ministri informovaní o pravidelnej Správe o znižovaní rizík vo finančnom sektore a aktuálnom stave spustenia spoločného zabezpečovacieho mechanizmu pre jednotný fond na riešenie krízových situácií. Správa konštatuje, že opatrenia prijaté s cieľom odbremeniť dlžníkov a podporiť likviditu v čase pandémie, ktoré boli zavedené aj na Slovensku, významne prispeli k zmierneniu nárastu nesplácaných úverov.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás