fbpx
ZahraničnéZeman skritizoval ekofanatikov a NATO. Hneď bol označený za...

Zeman skritizoval ekofanatikov a NATO. Hneď bol označený za dezinformátora

-

Zeman skritizoval ekofanatikov a NATO. Hneď bol označený za dezinformátora

Praha 26. decembra (TASR) – Český prezident Miloš Zeman vo svojom nedeľňajšom vianočnom posolstve podporil povinné očkovanie a kritizoval Európsku zelenú dohodu (Green Deal) i Severoatlantickú alianciu, ktorú obvinil zo zhoršenia svetovej bezpečnosti. Podľa českých vládnych predstaviteľov však Zeman vo svojom posolstve šíril aj dezinformácie, informovali spravodajské portály Novinky.cz a iDnes.cz.


      „Nebol to dobrý rok,“ zhodnotil Zeman, ktorý zároveň prirovnal Európsku zelenú dohodu k zelenému náboženstvu.


       „Musíme sa vyslobodiť zo zeleného údelu pre Európu, ktorý je hlavným dôvodom rastu cien energií,“ uviedol Zeman, podľa ktorého Green Deal zakazuje od roku 2030 kúrenie plynom a od roku 2035 jazdenie na automobiloch so spaľovacím motorom. 


      Na toto tvrdenie však reagovali viacerí českí politici a predstavitelia vlády vrátane českého vicepremiéra Ivana Bartoša, či predsedkyne českej Snemovne Markéty Pekarovej Adamovej, ktorí ho označili za nepravdivé.


      Podľa Bartoša výpovedná hodnota Zemanovho posolstva klesla práve pre „šírenie dezinformácie o zákaze plynu v roku 2030“.


      Zeman okrem toho vo svojom vianočnom posolstve podporil aj povinné očkovanie proti koronavírusu, o ktorom je presvedčený, že je „najjednoduchšou cestou k potlačeniu pandémie“. Inšpiráciu v tejto súvislosti vidí v Rakúsku, ktoré tento rok zaviedlo povinné očkovanie pre všetkých svojich obyvateľov.


      Český prezident tiež obvinili v posolstve organizáciu NATO z toho, že odchodom z Afganistanu prispela k zhoršeniu svetovej bezpečnosti.


      Vo vianočnom posolstve reagoval Zeman aj na tohtoročné české parlamentné voľby, pričom ocenil ich priebeh i bývalú vládu premiéra Andreja Babiša. Zároveň však vyzval k tomu, aby nová česká vláda súčasného premiéra Petra Fialu dostala sto dní „hájenia“, počas ktorých je vláda tradične hájená pred kritikou opozície.  


      Miloš Zeman sa rozhodol vrátiť k vianočnému posolstvu po vzore prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka. Upustil tak od novoročného prejavu, ktorý mal naposledy v roku 2013 jeho predchodca Václav Klaus. Novoročný termín prezidentského prejavu zvolil komunistický prezident Klement Gottwald, pripomína iDnes.cz

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás