fbpx
NázoryZelenskyj letí do Davosu s očakávaným uzavretím zmluvy o budúcnosti Ukrajiny s fondom...

Zelenskyj letí do Davosu s očakávaným uzavretím zmluvy o budúcnosti Ukrajiny s fondom Blackrock

-

Zelenskyj letí do Davosu s očakávaným uzavretím zmluvy o budúcnosti Ukrajiny s fondom Blackrock

Ukrajinský prezident VolodomyrZ elenskyj oznámil, že sa zúčastní na ďalšom zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF), ktoré sa bude konať ako obvykle v dňoch od 16. do 20. januára  v Davose vo švajčiarskych Alpách: Prezident vystúpi na paneli s názvom „Obnovenie bezpečnosti a mieru“  dňa18. januára spolu s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom a novinárom CNN Fareed Zakaria.

- reklama -

Podľa niektorých zdrojov sa Zelenskyj zúčastní na fóre v Davose, okrem iného aj z dôvodu,  aby podpísal nové dohody o povojnovej obnove s najväčšou investičnou spoločnosťou Blackrock na svete po tom, čo ukrajinská administratíva už začiatkom roka podpísala dohody s finančným gigantom o konzultačných službách o tom, ako investovať finančné prostriedky na obnovu vojnou zničenej krajiny.

Protagonistom fóra bude aj generálny riaditeľ spoločnosti BlackrockLarryFink, ktorý 17. januára vystúpi v paneli s názvom „Opätovné naštartovanie obchodu, rastu a investícií“ spolu so zakladateľom WEF Klausom Schwabom, šéfom Svetovej obchodnej organizácie, belgickým premiérom a nemeckým vicekancelárom a ministrom hospodárstva. Blackrock je jedným z hlavných partnerov WEF a je globálnym financovateľom agendy ESG – Environmental, Social and Governance, podporovanej Davosom.

Dňa 19. septembra 2022 ukrajinská Prezidentská kancelária vydala Vyhlásenie, v ktorom uviedla, že „v súlade s predbežnými dohodami dosiahnutými začiatkom tohto roka medzi hlavou štátu a LarrymFinkom tím BlackRock už niekoľko mesiacov pracuje na projekte, ktorý má ukrajinskej vláde poradiť ako štruktúrovať finančné prostriedky na obnovu krajiny“. VolodymyrZelenskyj a LarryFink sa dohodli, že „sa v krátkodobom horizonte zamerajú na koordináciu úsilia všetkých potenciálnych investorov a účastníkov obnovy našej krajiny a nasmerujú investície do najrelevantnejších a najvplyvnejších odvetví ukrajinského hospodárstva“.

Spolupráca so spoločnosťou Blackrock sa pripája k plánu obnovy ukrajinského štátu, o ktorom sa diskutovalo na konferencii o obnove Ukrajiny 2022, na ktorej sa minulé leto zúčastnilo 41 krajín a 19 medzinárodných organizácií, pričom sprístupnila sumu rovnajúcu sa 750 miliardám dolárov. Plán však požaduje, aby výmenou za pôžičky Kyjev uskutočnil hospodárske reformy, ktoré okrem iného zahŕňajú privatizáciu veľkej časti verejného priemyselného systému krajiny. K tomu sa pridávajú ambície spoločnosti Blackrock, týkajúce sa kyjevských spoločností: Cieľom je v skutočnosti presadzovať záujmy miliónov investorov finančného gigantu, ktorý už vlastní obrovské množstvo akcií v najdôležitejších spoločnostiach a bankách na svete.

Už v septembri Zelenskyj uviedol, že cieľom fondu je vytvoriť príležitosti pre verejných aj súkromných investorov, aby sa podieľali na obnove a omladení ukrajinského trhového hospodárstva a ponúkali investorom spravodlivé a rovnocenné výnosy. O dva mesiace neskôr sa americkému gigantovi podarilo podpísať Memorandum  o porozumení s Kyjevom a dozvedáme sa, že niektorí lídri fondu plánujú v roku 2023 vycestovať na Ukrajinu, pravdepodobne aj na monitorovanie pokroku privatizačného procesu.

Rizikom je, že celý ukrajinský verejný sektor bude odpredaný medzinárodným financiám, čo sa už stalo v minulosti v súvislosti s poľnohospodárskym sektorom krajiny: ten je teraz v skutočnosti takmer úplne v rukách amerických a západných nadnárodných spoločností – ako sú Monsanto, Cargill a DuPont – ako to potvrdzuje aj dokument „Prevzatie ukrajinského poľnohospodárstva spoločnosťou“, vypracovaný ešte v decembri 2014 Oaklandským inštitútom.  Vojna na Ukrajine má preto dvojaký účinok: na jednej strane oddelenie Ruska od Európy z obchodného a diplomatického hľadiska; na druhej strane uľahčiť predaj verejného majetku Kyjeva západným investorom. V oboch prípadoch môžu Spojené štáty americké získať ekonomicky ajz hľadiska zahraničnej politiky.

BlackRock v rámci sekcie „Poradenstvo pre finančné trhy na poskytovanie poradenstva Ministerstvu hospodárstva Ukrajiny“ prostredníctvom Marca Bubecka, na svojej stránke pre médiá uviedol:

„Dňa 16. novembra 2022 BlackRock Financial Markets Advisory („BlackRock FMA“) a Ministerstvo hospodárstva Ukrajiny („MoE“) podpísali Memorandum o porozumení (MoU), v ktorom bude BlackRock FMA poskytovať poradenskú podporu pri navrhovaní investičného rámca s cieľom vytvoriť príležitosti pre verejných aj súkromných investorov, aby sa podieľali na budúcej rekonštrukcii a obnove ukrajinského hospodárstva.

V rámci dohody podpísanej 10. novembra 2022 vo Washingtone, D.C., bude spoločnosť BlackRock FMA radiť ministerstvu pri stanovovaní plánu implementácie investičného rámca vrátane identifikácie možností návrhu pre plánované nastavenie, štruktúru, mandát a riadenie.

Memorandum o porozumení formalizuje diskusie, ktoré v septembri  viedli prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj a predseda a generálny riaditeľ spoločnosti BlackRoc k Larry Fink, o možnostiach prilákania verejných a súkromných investícií na Ukrajinu. Diskusie pôvodne zorganizoval Andrew Forrest, zakladateľ skupiny Fortescue Metals Group, o ktorom pán Fink povedal, že bol nápomocný pri sprostredkovaní prvého stretnutia medzi BlackRock FMA a ukrajinskou vládou.

BlackRock FMA poskytuje špičkové odborné znalosti v oblasti investícií a správy aktív, riadenia rizík a technológií a má rozsiahle skúsenosti s poradenstvom klientom oficiálneho sektora v témach kapitálových trhov. Skupina je samostatným podnikom v rámci firmy, oddeleným a nezávislým od tradičnej činnosti spoločnosti BlackRock v oblasti správy aktív“.

Svetové ekonomické fórum bude preto okrem iného miestom na diskusiu o budúcnosti Ukrajiny a jej obnove, ktorá sa podľa (ne)stanovených podmienok bude zhodovať s nákupmi za výhodné ceny pre zahraničné  korporácie a finančných investorov. Ak vojna vedená Moskvou ničí Ukrajinu, úplné zničenie jej hospodárskej suverenity a verejného priemyselného dedičstva  uskutočnia západné mocnosti a najmä americké financie. Dovetok prekladateľky: Za toto je ukrajinská zem presiaknutá krvou dvoch slovanských národov, ukrajinských detí, ich matiek, otcov a starých rodičov ?

L´Indipendente, Giorgia Audiello

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás