fbpx
- Reklama -
DomáceZásah na NAKA: Inšpekcia zadržala vyšetrovateľov kauzy Očistec

Zásah na NAKA: Inšpekcia zadržala vyšetrovateľov kauzy Očistec

-

Zásah na NAKA: Inšpekcia zadržala vyšetrovateľov kauzy Očistec

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Úrad inšpekčnej službypodľa informácií Televízie TA3 v pondelok ráno zadržal v priestoroch NAKA Jána Čurillu, bývalého šéfa vyšetrovacieho tímu Očistec. V kauze Očistec ide o vyšetrovanie policajných funkcionárov.

Medzi zadržanými má byť podľa našich zistení pôvodný šéf tímu Božie mlyny Ján Čurilla. V rukách inšpekcie skončil aj vyšetrovateľ, ktorý nedávno začal riešiť podozrenie, voči inšpekcii a SIS.

Jeho uznesenie o začatí stíhania zrušil námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera pred pár dňami ako nezákonné na základe paragrafu 363. Spolu mala inšpekcia zadržať už štyroch elitných policajtov. Väčšinu z nich zatkli priamo v budove policajného prezídia, kde sídli aj bratislavská NAKA.

- reklama -

Špeciálny inšpekčný tím rieši podozrenia, že pri vyšetrovaní veľkých káuz dochádzalo ku ovplyvňovaniu kľúčových svedkov. V tejto súvislosti obvinili pôvodne troch ľudí – Petra Petrova, Mateja Zemana a Csabu Dömötora – posledný menovaný už je aj právoplatne odsúdený za krivú výpoveď na podmienečný trest.

Pôvodnú šéfku tímu Dianu Santusovú od riadenia odstavili po júlovej akcii, kedy povolala na zásah do Bratislavy výjazdovku Úradu hraničnej a cudzineckej polície zo Sobraniec. Vedenie inšpekcie malo viacero pochybností, ktoré podľa ministra vnútra Romana Mikulca doposiaľ celkom nerozptýlila. Mala ísť aj na detektor lži.

Zásah vtedy na istý čas prerušil prezident polície Peter Kovařík. Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry, ktorá dozoruje prácu inšpekcie, ho za to obvinil zo zneužívania právomoci. Kovařík sa ku 15. septembru vzdáva funkcie.

NAKA v rámci akcie Očistec zadržala viacerých policajných exfunkcionárov. Skupina okolo nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra mala pozostávať z 18 obvinených. Medzi obvinenými sú aj policajný exprezident Tibor Gašpar, exriaditeľ NAKA Peter Hraško, ale aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Zdroj: TA3, Aktuality.sk

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás