fbpx
ZahraničnéZápad už spadol na hlavu: Ceny rozdáva aj za...

Západ už spadol na hlavu: Ceny rozdáva aj za podanie žiadostí

-

Západ už spadol na hlavu: Ceny rozdáva aj za podanie žiadostí

Švédsko a Fínsko získali za žiadosť o členstvo v NATO Cenu Ewalda von Kleista

        Mníchov 19. februára (TASR) – Švédsko a Fínsko získali za svoje rozhodnutie požiadať o členstvo v Severoatlantickej aliancii nemeckú Cenu Ewalda von Kleista. Táto cena sa každoročne udeľuje za prínos v urovnávaní konfliktov. V nedeľu to uviedla agentúra DPA, informuje TASR.


        Slávnostné odovzdávanie ocenenia sa konalo na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC). Za Švédsko si cenu prevzala bývalá premiérka Magdalena Anderssonová a súčasný predseda vlády Ulf Kristersson. Za Fínsko sa na ceremónii zúčastnil prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová.


        Hlavný prejav na odovzdávaní ocenenia predniesla dánska premiérka Mette Frederiksenová, ktorá vyzdvihla „historické rozhodnutie“ Švédska a Fínska pridať sa k NATO vo svetle ruskej invázie na Ukrajinu.


        Agentúra DPA pripomína, že v minulosti cenu Ewalda von Kleista získali aj exminister zahraničných vecí Spojených štátov Henry Kissinger, bývalý nemecký kancelár Helmut Schmidt či francúzsky exprezident Valéry Giscard d’Estaing.


        V roku 2020 sa držiteľom ocenenia stala Organizácie Spojených národov (OSN), v roku 2020 bývalá nemecká kancelárka Angela Merkleová a vlani generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás