fbpx
ZahraničnéZápad už si začal zotročovať Ukrajinu aj úvermi, ktoré...

Západ už si začal zotročovať Ukrajinu aj úvermi, ktoré nikto nikdy nesplatí, ale takto stratí už akékoľvek náznaky nezávislosti

-

Západ už si začal zotročovať Ukrajinu aj úvermi, ktoré nikto nikdy nesplatí, ale takto stratí už akékoľvek náznaky nezávislosti

Financie: MMF poskytne Ukrajine úverový program vo výške 15,6 miliardy USD

Washington 31. marca (TASR) – Medzinárodný menový fond (MMF) poskytne Ukrajine nový balík finančnej pomoci vo výške viac než 15 miliárd USD (13,79 miliardy eur). TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

- reklama -

Nový úverový program, ktorý v piatok schválila Výkonná rada, umožní krajine prístup k 15,6 miliardy USD, uviedol MMF. Program je súčasťou balíka medzinárodnej pomoci v celkovej výške 115 miliárd USD.

Ide o štvorročný úverový program. Rozhodnutie Výkonnej rady umožňuje okamžité vyplatenie približne 2,7 miliardy USD. V prvom kroku sa teraz pozornosť sústredí na zdravý rozpočet a mobilizáciu príjmov. Následne sa podľa MMF na Ukrajine začnú „ambiciózne štrukturálne reformy“.

„Ruská invázia na Ukrajinu má naďalej ničivé ekonomické a sociálne následky,“ uviedol MMF. Napriek tomu sa podľa neho zodpovedným orgánom podarilo udržať celkovú finančnú stabilitu, a to vďaka šikovnej politike a významnej externej podpore. Cieľom programu je podľa MMF ukotvenie „politík na udržanie fiškálnej, externej, cenovej a finančnej stability“ a na podporu oživenia ekonomiky. Zároveň by sa mala zlepšiť správa vecí verejných, aby sa umožnil dlhodobý rast po skončení vojny.

Kyjev sa na úverovom programe dohodol s medzinárodnými veriteľmi už takmer pred dvoma týždňami, pričom dohode predchádzali mesiace rokovaní. Dohodu na technickej úrovni však ešte musela schváliť Výkonná rada.

MMF nedávno zmenil svoje pravidlá tak, aby umožnili úverové programy pre krajiny, ktoré sú konfrontované s „výnimočne vysokou neistotou“. Pomoc pre Ukrajinu je prvým úverom MMF pre krajinu, ktorá sa nachádza vo vojne.

(1 EUR = 1,0875 USD)

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás