fbpx
ZahraničnéZa urážlivé slová na adresu Macrona hrozí Francúzke pokuta...

Za urážlivé slová na adresu Macrona hrozí Francúzke pokuta vo výške 12.000 eur

-

Za urážlivé slová na adresu Macrona hrozí Francúzke pokuta vo výške 12.000 eur

Lille 30. marca (TASR) — Pokuta vo výške 12.000 eur hrozí žene zo severu Francúzska, ktorá v príspevku zverejnenom na sociálnej sieti Facebook urazila prezidenta Emmanuela Macrona. Uviedla to v stredu prokuratúra v meste Saint Omer s tým, že súdne pojednávanie v tomto prípade sa bude konať v júni.

- reklama -

Ako informovala agentúra AFP, vznesené obvinenie sa týka príspevku, ktorý žena zverejnila 21. marca, teda deň pred tým, ako Macron poskytol televízii TF1 rozhovor, v ktorom obhajoval vládny návrh dôchodkovej reformy vyvolávajúci naďalej celoštátne protesty.

„Tento kus špiny sa vám prihovorí o 13.00 h… túto špinu vidíme vždy len v televízii,“ napísala žena vo veku 50 rokov, ktorá bola podporovateľkou protestov tzv. žltých viest. Tie sa vo Francúzsku odohrávali v rokoch 2018 a 2019 počas Macronovho prvého funkčného obdobia vo funkcii prezidenta.

Obvinená v rozhovore pre regionálny denník La Voix du Nord povedala, že z nej chcú urobiť „exemplárny prípad“.

Ďalej uviedla, že bola prekvapená, keď k nej minulý piatok prišla polícia s tým, že ju ide zadržať. „Spýtala som sa ich, či je to žart, veď ma ešte nikdy nezatkli,“ povedala. „Nie som verejný nepriateľ číslo jeden,“ dodala.

Návrh dôchodkovej reformy a následne aj spôsob jej schválenia vládou, nie parlamentom, vyvoláva vo Francúzsku už niekoľko mesiacov protesty a sociálne napätie. Macron a jeho vláda napriek tomu odmietajú ustúpiť, pričom tvrdia, že reforma je potrebná v záujme zachovanie rovnováhy vo verejných financiách.

V utorok vypukli nové zrážky medzi políciou a demonštrantmi. Odbory ohlásili na 6. apríla nový deň mobilizácie v podobe štrajkov a protestov.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás