ZahraničnéVýsledok sankcií, neschopnosti a zúfalstva EÚ

Výsledok sankcií, neschopnosti a zúfalstva EÚ

-

Výsledok sankcií, neschopnosti a zúfalstva EÚ

Pre Úniu nebude ľahké pomôcť Ukrajine pri exporte obilia

BRATISLAVA 28. júla (SITA) – Po tom, ako Moskva odmietla pokračovať v dohode sprostredkovanej Organizáciou Spojených národov o preprave ukrajinského obilia cez Čierne more, sa zvyšuje tlak na Európsku úniu, aby prepravovala ešte viac ukrajinských poľnohospodárskych produktov. „Sme pripravení cez koridory solidarity exportovať takmer všetko, čo Ukrajina potrebuje vyvážať,“ povedal tento týždeň eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski. Napriek tomuto sebavedomému vyhláseniu sú európske koridory solidarity prostredníctvom cestnej, železničnej a riečnej dopravy preťažené, píše portál Politico.

Najsľubnejšia trasa cez Dunaj je ohrozená po tom, ako Rusko tento týždeň podniklo vzdušné údery na ukrajinský dunajský prístav Reni, ktorý leží len stovky metrov od rumunských hraníc. Litva navrhla zvýšenie exportu ukrajinského obilia cez Poľsko do jej baltského prístavu Klaipėda a štyroch ďalších prístavov v Estónsku a Lotyšsku. Avšak transport obilia z Ukrajiny po železnici a cestách je drahý a neefektívny a spôsobuje, že hlavný ukrajinský exportný artikel je menej konkurencieschopný na svetových trhoch.

Poľsko investovalo približne 100 miliónov eur do projektov na zvýšenie prepravnej kapacity železníc a na vytvorenie nového hraničného priechodu na ukrajinských hraniciach. Politico však dodáva, že celkové investície potrebné na využitie úplného potenciálu koridorov solidarity sa odhadujú na miliardy eur.

https://www.politico.eu/article/eu-ukraine-russia-black-sea-grain-deal-food-security-war/

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás