fbpx
- Reklama -
KomentáreVyšetrovanie Nord Streamu a nový Morgenthauov plán na zničenie...

Vyšetrovanie Nord Streamu a nový Morgenthauov plán na zničenie Nemecka ? Putin navrhuje veľký plynárenský uzol v Turecku s dodávkami Nord Streamu, ak si to Európa želá

-

Vyšetrovanie Nord Streamu a nový Morgenthauov plán na zničenie Nemecka ? Putin navrhuje veľký plynárenský uzol v Turecku s dodávkami Nord Streamu, ak si to Európa želá

Začalo to odhalením Gazpromu, že línia B NS2 je neporušená; nielenže unikol teroru plynovodov, ale mohol by sa potenciálne použiť na čerpanie plynu do Nemecka.To opäť potvrdzuje, že NS2 je inžiniersky zázrak. Celý systém: rúry sú také odolné, že neboli zlomené, ale iba perforované.

- reklama -

Ruský podpredseda vlády Alexander Novak uviedol, že obnova celého systému vrátane NS je možná, vyžaduje si primeraný čas a finančné prostriedky, najprv však treba v rámci poradia priorít Ruska definitívne určiť zodpovedné osoby.

Moskovské zdroje potvrdili hodnotenie Gazpromu, týkajúce sa NS2, s čím sav plnom rozsahu stotožnil dokonca aj Bloomberg.

Následne vo Viedni na stretnutí OPEC+ AlexanderNovak poznamenal, že Ruská federácia je „pripravená dodávať plyn cez druhú linku Nord Stream 2. V prípade potreby je to možné.“ Vieme teda, že je to možné, táto možnosťvšak bude nevyhnutne záležať  od politického rozhodnutia Nemecka.

V tejto súvislosti však Alexander Novak poukázal na okolnosť, že „ani Rusko, ani prevádzkovatelia plynovodu Nord Stream nesmú ( teda nie je im dovolené) vyšetrovať plynovodný teror. Rusko trvá na tom, že bez jeho účasti je vyšetrovanie chybné.Nech už bol modus operandi plynovodného teroru akýkoľvek, súčasťou balíka tohto činu bola aj nekompetentnosť. Na linke B NS2 neboli umiestnené ani odpálené žiadne výbušné nálože. To znamená, ako povedal AlexanderNovak, že je prakticky pripravený na použitie. Linka B je schopná čerpať 27,5 miliardy kubických metrov plynu ročne, čo je polovica celkovej kapacity NS.

Kapacita NS bola znížená na 20% v dôsledku nekonečnej turbínovej ságy predtým, ako bola úplne odstavená. B-linka NS2 by stále čerpala 2,75-násobok kapacity novootvoreného baltského potrubia z Nórska do Poľska cez Dánsko. To prináša prospech Poľsku, na rozdiel od NS2, ktorý slúži niekoľkým zákazníkom z EÚ.

V racionálnom svete by Berlín odstránil hromadu ruských sankcií a okamžite nariadil sprevádzkovanie večne odloženého NS2, ktorý by zaručene zmiernil proces de-energizácie, de-industrializácie a hlbokej sociálno-ekonomickej krízy, ktorý na Nemecko uvalili obvyklí podozriví.Kolektívny Západ však zostáva otrokom geopolitických hazardérov, poháňaných iracionalitou, je teda nepravdepodobné, že by sa tak stalo.

„Vyšetrovanie“ toho, ako došlo k teroru plynovodu, vyzerá ako okopírovanie diel vnímavého majstra čiernej grotesky Franca Kafku, v ktorých zobrazoval rozpad, stroskotanie a krízy spoločnosti.

Prevádzkovatelia NS a NS2 – Nord Stream AG a Nord Stream 2 AG so sídlom vo Švajčiarsku  sa nemôžu dostať na miesto činu z dôvodu absurdných obmedzení, ktoré zaviedli Dáni a Švédi. Prevádzkovateľom bola na vykonanie svojich inšpekcií oznámená lehota najmenej 20 pracovných dní na získanie „povolení“.

Kodanská polícia sa zaoberá miestom činu v blízkosti dánskej výhradnej hospodárskej zóny (VHZ) paralelne so švédskou pobrežnou strážou okolo švédskej VHZ. Vyzerá to ako jedna z tých škandinávskych noirových sérií, ktoré sú populárne na Netflixe a je to tak s rozhodujúcim zlomovým bodom: Je to NATO, ktoré sa vyšetruje samo – Švédsko sa chystá vstúpiť do NATO.  Všetky hlavné pracovné hypotézy o terore plynovodov poukazujú na operáciu v rámci NATO proti Nemecku, ktoré je členom NATO.Preto by akékoľvek znepokojujúce dôkazy, poukazujúce na aktérov NATO mohli pohodlne „zmiznúť“ alebo byť zmanipulované počas dlhých 20 dní potrebných na vydanie uvedených „povolení“.

Medzitým sa podľa správy Yakov&Partners, bývalej divízie spoločnosti McKinsey v Rusku, budú naďalej hromadiť dôsledky energetickej vojny, ktorú USA uvalili na Európu proti Rusku, a budú ju stáť až 1,6 bilióna eur.

Ak vezmeme do úvahy EÚ bez NS2 a neustály rast cien energie na spotovom trhu, HDP EÚ by mohol klesnúť až o 11,5 % (1,7 bilióna EUR), pričom približne 16 miliónov ľudí by sa ocitlo v sociálnej sieti nezamestnaných.

Skladovanie plynu v EÚ na súčasnej vysokej úrovni (90 %) neznamená dostatok plynu na zimu. Celkové skladovanie plynu predstavuje približne 90 dní dopytu. EÚ by mohla ľahko vyčerpať plyn do marca alebo ešte skôr, ak by súčasné tempo zahŕňalo len pramienok plynu.

To znamená, že EÚ bude musieť znížiť spotrebu plynu aspoň o 20 %. Nehovoriac o tom, že dovážaný nórsky alebo americký plyn je štyrikrát drahší ako ruský plyn s pevnou zmluvou.

Návrat Morgenthauovho plánu

Demencia sankcií sa však týmto nezastaví. Podľa ministerstva financií USA sa skupina G7 v troch po sebe nasledujúcich etapách zameria na ruskú surovú ropu, naftu a ťažký benzín. Naďalej trvajú na strope ceny ropy – ktorý nebude nasledovať ani Rusko, ani niekoľko zákazníkov z globálneho Juhu.

Celkový obraz zostáva rovnaký. Teror plynovodov bol zúfalým trikom, ktorý mal zabrániť Nemecku uzavrieť s Ruskom výnimku zo sankcií za plynovody Nord Stream.

Zaviedol sa tajný rokovací kanál. Je poučné zvážiť, že všetky predchádzajúce akcie Berlína a Moskvy, ktoré oneskorili a obmedzili tok plynu, boli vykonané s cieľom zabrániť určitej mocnosti v naplnení svojej hrozby ukončenia NS2. Táto mocnosť však začala konať.

Z pohľadu Moskvy to na Veľkej šachovnici nič nemení. Moskva zatiaľ nie je ovplyvnená vzájomne prepojenými krízami v oblasti energetiky, palív a zdrojov, ktoré sprevádzajú obrovské narušenia globálneho dodávateľského reťazca.

Rusi sú v podstate diváci, ktorí majú pred očami spomalenie priemyselnej výroby v eurozóne spolu s odlevom kapitálu, rastúcou infláciou a sociálnymi protestmi, ktoré môžu explodovať.

Poučíme sa z histórie ? V septembri 1944 dostala vláda Spojených štátov sériu odporúčaní od ministra financií Henryho Mergenthaua pod názvom „ Navrhovaný program po kapitulácii pre Nemecko“, ktorý obsahoval stratégiu riadenia povojnového Nemecka. Morgenthauov plán bol po druhej svetovej vojne navrhnutý tak, aby doslova vyhladoval Nemecko zničením uhoľných baní v Porúrí. Je to nápadne podobné súčasnému plánu odrezať Nemecko od ruského zemného plynu atakom na  NS1 a NS2.

Prvý Morgenthauov plán by viedol k deindustrializácii Nemecka. Podľa doložky 3 by celé Porúrie „nemalo byť len zbavené všetkých  existujúcich priemyselných odvetví, ale malo byť aj oslabené a kontrolované do takej miery, že sa v dohľadnej budúcnosti nemôže stať priemyselnou oblasťou“.

Koniec Nemecka ako priemyselného štátu by podľa Henryho L. Stimsona, vtedajšieho ministra vojny USA, vytvorilo obrovskú a trvalú nezamestnanosť, ktorá by postihla 30 miliónov ľudí a až 25 miliónov Nemcov by zomrelo od hladu. Morgenthauova odpoveď bola, že nadmerná populácia by mohla byť vyhostená do severnej Afriky.

Americké spravodajské služby si boli vždy dobre vedomé neželateľného zblíženia medzi Berlínom a Moskvou. Zasiahnutie NS a NS2 bolo charakteristickým trikom Morgenthauovho plánu s vložením straussovej kombinácie.

Ale to by nemusel byť koniec. Götterdämmerung – celkový kolaps spoločnosti by nemusel nastať. Nemecko by predsa len mohlo mať svoj osud na rukách. Stačí zapnúť prepínač NS2 …

Rusko by mohlo presmerovať dodávky určené pre poškodený plynovod Nord Stream do Čierneho mora a vytvoriť tak hlavný európsky plynárenský uzol v Turecku.

„Najväčší dopravný uzol plynu pre Európu by mohol byť vytvorený v Turecku, ak by Európa mala záujem,“ navrhol ruský prezident Vladimír Putin počas zasadnutia piateho medzinárodného fóra Ruského týždňa energetiky.

„Mohli by sme presunúť objem stratený v dôsledku uzavretia plynovodov Nord Stream 1 a 2 do čiernomorského regiónu,“ navrhol, a „zabezpečiť, aby hlavné trasy dodávok plynu do Európy prechádzali cez Turecko“.

„To, samozrejme, ak majú naši partneri záujem“,  dodal ruský líder.

Putinovu výzvu na plynový uzol v Turecku zopakoval Alexej Borisovič Miller, generálny riaditeľ spoločnosti Gazprom.

Alexej Miller uviedol, že centrum by mohlo byť vytvorené na hranici Európskej únie s Tureckom.

Tri z plynovodov Nord Stream sú poškodené. V prevádzke zostáva len jedna linka Nord Stream 2, ktorá má ročnú kapacitu 27,5 miliardy metrov kubických.

Putin uviedol, že ruský plyn by sa stále mohol dodávať do Európy cez neporušenú časť plynovodu Nord Stream 2, ale loptička je teraz na strane EÚ, ktorá zrejme nemá silu ani vôľu aktivovať plynovod.

Alexej Miller uviedol, že oprava poškodených plynovodov Nord Stream bude trvať najmenej rok a že Rusku ešte stále nebol umožnený prístup do poškodenej oblasti.

Jeden z dvoch spojení Nord Stream 2 zostal pod tlakom a zdá sa, že je pripravený na prevádzku, uviedol Putin. Dodal, že ak kontroly preukážu, že plynovod je bezpečný na prevádzku, Rusko je pripravené ho použiť na čerpanie plynu do Európy.

„Je možné opraviť plynovody, ktoré vedú pozdĺž dna Baltského mora, ale bude to mať zmysel len vtedy, ak to bude ďalej odôvodnené z ekonomického hľadiska“,  uviedol a dodal, že bude potrebné zaručiť bezpečnosť plynovodu.

A je tu vetva Nord Stream 2, ktorá zjavne prežila“,  povedal Putin. „Rusko je pripravené začať s týmito dodávkami –  lopta, ako sa hovorí, je na strane Európskej únie“.

Plynovody, ktoré sa stali problémovým bodom ukrajinskej krízy, mali úniky plynu v Baltskom mori pri pobreží Dánska a Švédska.

USA už podobné obvinenia Putina odmietli. Niekoľko európskych vlád potvrdilo, že podvodné výbuchy boli „pravdepodobne“ spôsobené sabotážou, z ktorej sa Moskva„pokúsila“ obviniť Západ, čím naznačila, že Spojené štáty majú z toho čo získať.

Prezident Putin sa opakovane obrátil na Západ s vyhliadkou na dodávanie plynu cez Nord Stream 2, čo je však politicky neživotaschopná hypotéza pre nemeckú vládu a ďalších. V tomto ohľade je opozícia Washingtonu voči dodávkam plynu z Ruska dobre známa.

Putin opätovne potvrdil minulotýždňové vyhlásenie a uviedol, že útok na plynovody začali tí, ktorí chceli oslabiť Európu blokovaním toku lacného plynu z Ruska.

„Akt sabotáže plynovodov Nord Stream 1 a 2 je aktom medzinárodného terorizmu, ktorého cieľom je podkopať energetickú bezpečnosť celého kontinentu blokovaním nízkonákladových dodávok energie,“ povedal Putin a tvrdil, že Spojené štáty chcú prinútiť Európu, aby prešla na dovoz drahšieho skvapalneného zemného plynu.

„Tí, ktorí chcú prerušiť väzby medzi Ruskom a EÚ, stoja za aktmi sabotáže spoločnosti Nord Stream“, prehlásil.

Keďže Rusko pokračuje v čerpaní plynu do Európy cez Ukrajinu, výbuchy na baltských plynovodoch zhoršili vážny nedostatok energie, ktorému Európa čelí pred zimnou sezónou.

Plynovod Nord Stream 2 nikdy nepriviezol zemný plyn do Európy, pretože Nemecko zabránilo začatiu tokov tesne predtým, ako Rusko 24. februára začalo vojenskú akciu na Ukrajine.

Pred výbuchmi bol tok plynovodu Nord Stream 1 prerušený, pretože vznikli problémy s údržbou turbín spôsobených západnými sankciami voči Rusku.

Putin potom opäť odmietol západné plány na obmedzenie cien ruského vývozu energie obmedzením ceny s tým, že „Rusko nebude konať proti zdravému rozumu a nebude platiť za blaho ostatných“.

„Nebudeme dodávať energiu krajinám, ktoré chcú obmedziť ceny“, povedal. „Chcel by som upozorniť tých, ktorí sa namiesto obchodných partnerstiev a trhových mechanizmov, uchýlia k vydieraniu, že nerobia dobre, pretože my neurobíme nič na našu škodu“.

L´Antidiplomatico, Escobar

Preložila: Dana Bystrická

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 COMMENT

 1. Ruzickova:
  Trhala fialky dynamitem,
  stalo se to velkym hitem.

  Amerika:
  Urvala potrubi dynamitem,
  stalo se tak velkym sitem.
  Nadelala velky bubu,
  vsichni musej drzet hubu.
  Zacala tam vodu moutit,
  kazdej musi od ni koupit.
  Evropa se dosr . . . ,
  na svy zajmy dlabala.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás