fbpx
- Reklama -
NázoryVýročie Vladimíra Clementisa si pripomenul aj podpredseda NRSR

Výročie Vladimíra Clementisa si pripomenul aj podpredseda NRSR

-

Výročie Vladimíra Clementisa si pripomenul aj podpredseda NRSR

VÝROČIE NARODENIA SLOVENSKÉHO ĽAVIČIARA CLEMENTISA

V obci Tisovec sa pred 119. rokmi narodil významný slovenský právnik, politik, spisovateľ, prekladateľ, minister zahraničných vecí Československa a obeť krutých päťdesiatych rokov, Vladimír Clementis.

Pôsobil ako poslanec a taktiež advokát v Bratislave, kde sa zastával nemajetných a ľavicovo zmýšľajúcich v rôznorodých súdnych sporoch.

- reklama -

V roku 1939 emigroval do Paríža a v roku 1941 pôsobil v londýnskom rozhlasovom vysielaní pre Československo ako hlásateľ Peter Hron. Spolupodieľal sa na vydaní memoranda slovenských politikov (M.Hodža, Š. Osuský, J. Paulíny-Tóth) o postavení v budúcom česko-slovenskom štáte.

Po roku 1945 sa stal najskôr tajomníkom, neskôr ministrom zahraničných vecí. Ministrom bol však iba do roku 1950 a o rok neskôr bol vo vykonštruovanom procese popravený. Rehabilitovaný bol až v roku 1963 a in memoriam získal vyznamenanie Hrdina ČSSR.Je povinnosťou nás ľavičiarov pripomínať si také významné osobnosti ako bol Vladimír Clementis. Práve v čase politického amaterizmu a chaosu sú takéto osobnosti veľkou inšpiráciou aj pre súčasnú ľavicu. V. Clementis dokázal spojiť tak myšlienky ľavicové, ako aj vlastenecké.

Písal o sociálnych problémoch Československa, o slovanstve, venoval sa národným dejinám a tvrdo bojoval aj za slovenskú otázku v rámci Československa. Po boku osobností ako Laco Novomeský, Emanuel Lehocký, Alexander Dubček či Vladimír Mináč patrí k panteónu slovenských ľavičiarov.

Juraj Blanár

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás