fbpx
- Reklama -
Názory„Vypustenie“ referenda z Ústavy SR bude náhrobným kameňom v predčasných...

„Vypustenie“ referenda z Ústavy SR bude náhrobným kameňom v predčasných voľbách pre politické strany, ktoré za to zahlasujú

-

„Vypustenie“ referenda z Ústavy SR bude náhrobným kameňom v predčasných voľbách pre politické strany, ktoré za to zahlasujú

V súvislosti so závažným stavom našej spoločnosti a neschopnosti politikov do takej miery, že nielenže nezvládajú svoje povinnosti a službu občanov, ale ani samých seba, prezidentka SR prehlásila:„Mojou preferenciou sú naďalej predčasné voľby, konané v prvej polovici tohto roka. Dôvodov je viacero: Máme vládu s vyslovenou nedôverou a následne odvolanú. Takáto vláda má obmedzené právomoci a mala by vládnuť len nevyhnutný čas. Bolo by to zároveň zodpovedné aj z pohľadu prípravy štátneho rozpočtu, ale tiež z hľadiska prípravy rozpočtov ďalších subjektov ako sú napr. samosprávy. V neposlednom rade je to z dôvodu, že žijeme náročné krízové obdobie a potrebujeme vládu s plnou legitimitou a právomocami v čo najskoršom reálnom čase“. Na prijatie zmeny ústavy, ktorá umožní predčasné voľby, určila lehotu najneskôr do konca januára.

 

Exministerka spravodlivosti a poslankyňa Mária Kolíková (v tomto čase za saS) však zneužila časovú tieseň parlament a navrhla, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie Národnej rady len uznesením, čím „vyhodila“ inštitút referenda zo základného zákona štátu.

 

Slovensko má ústavný poriadok založený na základných právach, právnom štáte a parlamentnej forme vlády, ktorá má podporovať

spoločné porozumenie ako  kľúčové fungovanie demokracií. Občania právom očakávali, že poslanci budú rokovať a hlasovať o zmene ústavy, ktorá umožní voľby v čo najkratšom termíne. Pri sledovaní priameho prenosu sa však

občania stali  svedkami zneužitia časovej tiesne na vyslovené vydieranie politickej strany, o ktorej ani nevedia kam ju zaradiť, ktorá v krízovom stave štátu, ktorý je treba akútne riešiť, si dala podmienku, ktorá priamo ohrozuje demokraciu na Slovensku a vnáša prvky diktatúry. Poslanci dostali na krk nôž: Chcete predčasné voľby ? Ak áno, musíte splniť našu podmienku, a to zbavenie občanov inštitútu, ktorý im dáva hlas rozhodovať o otázkach verejného záujmu bez sprostredkovateľov – teda priamo. Túto stranu nezaujíma, že skutočná demokracia môže žiť a existovať len spolu s nedotknuteľnými právami občana.

O úrovni, resp. skôr bez úrovni včerajšieho rokovania poslancov už nie je dôvod sa vyjadrovať – vodopád ich hrubosti a mentálnej slabosti  by nespláchla ani Niagara. Poslanci občanom predviedli všeličo: Podpredseda strany Za ľudí a nezaradený poslanec Juraj Šeliga podmienil hlasovanie za novelu ústavy tým, že sa do nej zakotví postavenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu, ktorý je už dávno pod jeho ochranou, a preto mal pripravený samostatný pozmeňujúci návrh. Strana OĽaNO, ktorá nemá žiadne regionálne štruktúry – teda nikoho a nikde okrem seba, si dala podmienku zachovanie jedného volebného obvodu na Slovensku ako garanciu ďalšieho udržania sa pri moci, s ktorá im veľmi zachutila.

- reklama -

Opozícia upozornila uzurpátorov moci v parlamente na to, že o možnosť odvolať vládu prostredníctvom referenda požiadalo 1,2 milióna slovenských občanov, ktorí majú právo moc nielen dávať, ale aj vziať, ak sa zverená moc spreneverí demokratickým zásadám štátu, takže pozmeňujúcí návrh, ktorý je jednoznačným a jasným  prejavom strachu z vôle ľudu a znemožňuje referendum o predčasných voľbách, nepodporí, čo je stanovisko, ktoré má oporu občanov Slovenskej republiky, takže dnešný výsledok hlasovania odhalí kto za koho, za čo a o čo hrá.

Referendum je nástrojom na uplatňovanie ľudovej suverenity, ktorá je zakotvená v Ústave Slovenskej republiky. Je to zdroj primárneho práva, ktoré zaväzuje zákonodarcov rešpektovať vôľu ľudu, ktorý môže rozhodnúť áno alebo nie v jednej otázke.

Vo zvrchovanom, demokratickom a právnom štáte sa všetky ústredné a štátne orgány zaväzujú rešpektovať a ochraňovať práva a slobody človeka a občana, a nie pohŕdať nimi. Tento hazard s ich dôverou sa im však nevyplatí, občania im to vrátia a oplatia tak ako im prináleží.

Dnes poslanci – zástupcovia ľudu (?) nebudú rozhodovať iba o prijatí zmeny ústavy SR, ktorá v tomto nimi privodenom marazme umožní predčasné voľby, ale aj o sebe. Takže uvidíme. Pre nás občanov je však z dôvodu predchádzania ďalším škodám aj marec neskorým termínom. Poučili sme sa, zaplatili sme za svoju ľahkomyseľnosť mastnú cenu, je najvyšší čas, aby sme zvážili a uvážili, komu dáme svoj hlas. Voľby nie sú hollywoodská show na Markíze.

Dana Bystrická

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás