NázoryVýpovede dôležitých svedkov v kauzách okolo pána X zaujímajú...

Výpovede dôležitých svedkov v kauzách okolo pána X zaujímajú zvláštneho muža. Náhoda?

-

Výpovede dôležitých svedkov v kauzách okolo pána X zaujímajú zvláštneho muža. Náhoda?

Prišiel vypočuť svedectvo exnámestníka SIS a najznámejšieho kajúcnika a aj výpoveď expolicajta z Bosny a Hercegoviny.

Súdne pojednávania sledujú novinári a aj iní ľudia, ktorých prípady zaujímajú. Diváci v súdnej sieni nie sú vôbec ničím výnimočným a ich prítomnosť pripúšťaj zákon. V exponovaných kauzách súvisiacich s Petrom Košom alias pánom X sa však v súvislosti s prítomnosťou verejnosti udiali čudné udalosti, ktoré stoja za pozornosť.

Najskôr vlani v novembri na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici  v korupčnej kauze bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa Reháka vypovedali ako svedkovia exnámestník Slovenskej informačnej služby Boris Beňa a bývalý policajný funkcionár Bernard Slobodník. Okrem novinárov sa o ich výpovede zaujímal aj neznámy muž. Pozornosť pútal svojim správaním, podozrenia vyvolalo aj to, že v budove súdu došlo k výpadku elektrickej energie.

Po skončení pojednávania si to namieril rovno do jednej z kancelárii.  Zistila som, že  je vraj odsúdený za korupciu a súd mu okrem trestu nariadil aj sledovať korupčné prípady. Teda s takouto verziou prišli kompetentní, ktorí vysvetľovali jeho návštevu v kancelárii pracovníčok súdu. O tejto nezvyčajnej udalosti so  napísala článok. Prečítať si ho môžete tu.

Minulý týždeň sa konalo na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pojednávanie s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom KováčikomPetrom Koščom alias pánom X, ktorý je na úteku a súdia ho tak v neprítomnosti.  V tomto korupčnom prípade sa mal v stredu uskutočniť výsluch svedkov cez telemost z Bosny a Hercegoviny.  Sudca v pláne vypočuť bývalého šéfa bratislavských opertatívcov NAKA Jána Káľavského, ktorý je neprávoplatne odsúdený a exvyšetrovateľa NAKA Mariána Kučerku, ktorý je už odsúdený právoplatne. Obaja ušli pred vlastným trestným stíhaním a v balkánskej krajine požiadali o azyl.  Napokon však v stredu vypovedal iba Káľavský.

V budove súdu boli dve ďalšie pojednávania a po chodbách sa pohybovalo veľa ľudí. Medzi nimi aj muž, ktorý bol v januári na súde v Banskej Bystrici. Tentokrát si prišiel pozrieť práve pojednávanie s bývalým špeciálnym prokurátorom a hlavou temných síl. Keď sa výsluch Káľavského skončil, muž vyhľadal pracovníčku súdu, ktorá mu doniesla potvrdenie o jeho účasti na procese a odišiel, aj napriek tomu, že pojednávanie ešte pokračovalo ďalej. Kučerka napokon vypovedal cez telemost až v piatok. Muž však už neprišiel.

Aj keď pripustíme, že muž si iba plní povinnosť, ktorú mu uložil súd a je to iba náhoda, ostáva otázka, prečo si dotyčný vyberá práve výpovede veľmi exponovaných svedkov. Alebo to nie je náhoda a je to celé inak…?

Iné prípady          

Pojednávanie, ktoré prebiehalo v roku 2015 v prípade mafiánskeho gangu sýkorovcov, sledoval istý zavalitý muž s okuliarmi na tvári, neskôr sa ukázalo, že práve na jeho meno mal šéf zločineckej skupiny Róbert Lališ alias Kýbel falošné doklady. V tomto istom procese sa na pojednávanie prišiel pozrieť aj ďalší záhadný muž, kamarát sýkorovcov z Českej republiky. Výpovede svedkov ho zaujímali v čase, keď bol Kýbel ešte na úteku a pátrali po ňom policajti. V roku 2006 v kauze bývalého starostu Rače Pavla Bielika na Špecializovaný trestný súd prišla za súdnym úradníkom vyzvedať agentka Kováčová. Neskôr sa ukázalo, že išlo príslušníčku SIS.

Zdroj: Blog Sme Júlia Piraňa Mikolášiková

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás