KultúraVyhlásili finalistov ocenenia Anasoft litera 2021

Vyhlásili finalistov ocenenia Anasoft litera 2021

-

spot_img

Vyhlásili finalistov ocenenia Anasoft litera 2021

Bratislava 10. marca (TASR) – Organizátori literárnej ceny Anasoft litera vyhlásili v stredu desiatku nominovaných kníh na prestížne ocenenie. „Okrem diel etablovaných spisovateliek a spisovateľov sú medzi nimi aj dva debuty. Rukami odbornej poroty prešlo 165 hodnotených kníh,“ TASR o tom informovala PR manažérka Mária Hejtmánková.


      O titul laureáta a cenu 10.000 eur budú bojovať Lukáš Cabala s knihou Satori v Trenčíne z vydavateľstva Artforum, Etela Farkašová (Záchrana sveta podľa G., Spolok slovenských spisovateľov), Ivana Gibová (Eklektik Bastard, Drewo a srd), Barbora Hrínová (Jednorožce, Aspekt), Jana Juráňová (Naničhodnica, Aspekt), Laco Kerata (Na okraji mojej hory, KK Bagala), Richard Pupala (Ženy aj muži, zvieratá, Lindeni), Veronika Šikulová (Tremolo ostinato, Slovart), Zuzana Šmatláková (Nič sa nestalo, Marenčin PT), Alta Vášová (Odlety, Fragment).


      Desať slovenských autorov a ich prózy posunula do finále 16. ročníka ocenenia porota v zložení česká spisovateľka, literárna historička, scenáristka a prekladateľka Radka Denemarková, poetka, prekladateľka, filmová kritička a teoretička Mária Ferenčuhová, publicista a literárny kritik Peter Garaj, poľský literárny vedec Rafal Majerek a literárna vedkyňa Marta Součková.


      „Tohtoročná desiatka je pomerne pestrá – ani nie tak témami, ako skôr literárnymi formami,“ hodnotí výber Ferenčuhová. „Je v nej spoločensko-kritický román s takmer leporelovou štruktúrou, psychologický román postavený skoro výlučne na úzkostnom vnímaní hlavnej postavy, ne-román, kde sú vety samostatnými svetmi, denníková mozaika, spod ktorej presvitá až románový oblúk života, novela koncipovaná ako štylizovaná performance, ľúbostná novela so snovou atmosférou, poviedkový komiks a napokon tri zbierky poviedok,“ dodala.


      V 16. ročníku literárnej ceny sa porota musela vyrovnať s neúmerným rozdielom medzi kvantitou vydávanej prozaickej produkcie a kvalitou textov. Rozhodnutie je výsledkom diskusií a kompromisov. Porota totiž mala problém vybrať zo 165 kníh desať titulov, ktoré by mohla zhodne označiť za skutočne dobré diela. Marta Součková ako príčinu tohto stavu vidí „stále narastajúci počet ‚žánroviek‘, no iste aj fakt, že postupne odchádzajúcu najstaršiu generáciu zatiaľ len pomaly nahrádzajú nové osobnosti“.


      Porota vyhlási v septembri tzv. finálovú päťku, z ktorej napokon vyberie víťaznú knihu. O ocenení bude rozhodovať aj verejnosť od 1. apríla v internetovom hlasovaní Ceny čitateľov Anasoft litera 2021.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás