fbpx
NázoryVyhlásenie SAN k hlasovaniu NR SR o umeleckých fondoch...

Vyhlásenie SAN k hlasovaniu NR SR o umeleckých fondoch a strate Domu novinárov

-

Vyhlásenie SAN k hlasovaniu NR SR o umeleckých fondoch a strate Domu novinárov

Vyhlásenie SAN k hlasovaniu NR SR o umeleckých fondoch

Slovenská asociácia novinárov /SAN/ víta rozhodnutie poslancov Národnej rady SR nepodporiť návrh Ministerstva kultúry SR, ktorým sa rezort bezdôvodne snažil najskôr o zrušenie a neskôr o oklieštenie zákona o umeleckých fondoch. Obsahom predmetného návrhu nebola reforma Literárneho a ostatných fondov, ale pokus o ich zrušenie. Je zarážajúce, že súčasná politická garnitúra chce rušiť to, čo funguje bez zásahov politikov už takmer 70 rokov. V tejto súvislosti je nutné pripomenúť poslanie Literárneho fondu, pretože fond je národnokultúrna verejnoprávna inštitúcia, ktorá podporuje vznik nových diel z oblasti slovesnej, divadelnej, rozhlasovej, televíznej a filmovej kultúry. Tak isto má aj sociálne poslanie a nie malého významu. Už od samého začiatku sme zásah MK SR považovali za politicky i nekompetentný a navyše bez konzultácie s tými, ktorých sa primárne dotýkal.  

Bratislava,  2. február 2023

- reklama -

Mgr. art. Štefan Dlugolinský,  za Radu SAN, predseda

Vyhlásenie SAN

Slovenská asociácia novinárov / SAN / už niekoľko rokov negatívne vníma zápas o ovládnutie budovy Domu novinárov na Župnom námestí v Bratislave. Na základe desiatok dotazov SAN vyhlasuje, že naša asociácia nebola nikdy majetkovo účastná na budove. Majiteľom budovy Domu novinárov bol Slovenský syndikát novinárov ako nástupnícka organizácia po prednovembrovom Zväze slovenských novinárov.

Žiaľ, v posledných dňoch Slovenský syndikát novinárov definitívne prišiel o budovu Domu novinárov. Stalo sa tak chytráctvom jedných a babráctvom druhých. Jedno je isté. Novinári na Slovensku prišli o budovu, ktorej trhová hodnota dnes predstavuje približne 3 milióny EUR. V minulosti sme na to upozorňovali, žiaľ, dnes máme výsledok. V tejto súvislosti je nutné pripomenúť, že budovu novinárskej obci daroval štát na začiatku 90. rokov minulého storočia. Dnes novinári už nemajú svoj Dom, zostali na ulici. 

Bratislava,  2. február 2023

                                                           Mgr. art. Štefan Dlugolinský,  Za Radu SAN, predseda

Zdroj: SAN

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás