NázoryVOX: Recepcia ukrajinského veľvyslanectva, sponzorovaná najväčšími americkými výrobcami zbraní

VOX: Recepcia ukrajinského veľvyslanectva, sponzorovaná najväčšími americkými výrobcami zbraní

-

VOX: Recepcia ukrajinského veľvyslanectva, sponzorovaná najväčšími americkými výrobcami zbraní

Autor článku zo dňa 16. decembra 2022 –  JonathanGuyer pokrýva zahraničnú politiku, národnú bezpečnosť a globálne záležitosti pre Vox. Od roku 2019 do roku 2021 pracoval v American Prospect, kde ako výkonný redaktor informoval o Bidenových a Trumpových zahraničnopolitických tímoch:

Ukrajinské veľvyslanectvo usporiadalo minulý týždeň recepciu na počesť 31. výročia ozbrojených síl krajiny. Udalosti, ako je táto, sú súčasťou spoločenského kalendára vyšších kruhov Washingtonu, kde sú pozývaní hobnobbing diplomati, think tankeri, novinári a americkí úradníci. Hostia sa odfotili s ukrajinským veľvyslancom. Dokonca sa objavil aj predseda spoločného náčelníka štábu Spojených štátov amerických Mark Milley.

Ale bolo tam niečo také šokujúce, že to viedlo niektorých pozorovateľov k hlasnému smiechu na pozvánke zhromaždenia. Na pozvánke sa totiž ukázali všetky peniaze, ktoré sa majú zarobiť na Ukrajine: Logá vojenských dodávateľov Northrop Grumman, Raytheon, Pratt & Whitney a Lockheed Martin boli na pozvánke vyobrazené ako  s p o n z o r i  podujatia, a to  pod oficiálnymi ukrajinskými emblémami a elegantným modrým písmom, ktoré hovorilo, že ukrajinský veľvyslanec a atašé obrany „majú potešenie z Vašej spoločnosti“.

„Je pre mňa naozaj bizarné, že to dali priamo na pozvánku“, povedal mi jeden odborník na think tank. „Skutočnosť, že sa kvôli tomu necítia „ovčiarsky“, to je zaujímavé,“ vysvetlil akademik. (Obaja hovorili pod podmienkou anonymity a pravidelne sa zúčastňovali na podujatiach veľvyslanectva vo Washingtone).

To, že Ukrajina a títo americkí vojenskí dodávatelia majú silné vzťahy, nie je prekvapujúce. Americkí spojenci a partneri na celom svete nakúpili minulý rok americké zbrane v hodnote približne 50 miliárd dolárov. Tieto štyri spoločnosti vyrábajú jedny z najvýznamnejších systémov protiraketovej obrany a protitankových rakiet, ktoré prezident Joe Biden poslal na Ukrajinu od februárovej invázie ruského prezidenta Vladimíra Putina. Nie je prekvapujúce ani to, že ukrajinská vláda, ktorá tvrdí, že jej krajina už utrpela škody vo výške stoviek miliárd dolárov, možno nebude chcieť vyčerpať svoju vlastnú pokladnicu.

Najlepšie príbehy00:0800:36How millennialsbecamecringe

Explicitné sponzorstvo však naznačuje, akí dôverní sa stali hlavní vojenskí dodávatelia s Ukrajinou a koľko môžu získať z vojny.

Pozvánka je jasným vyjadrením toho, ako bola a ako je vojna na Ukrajine dobrá pre podnikanie. Zatiaľ čo Ukrajina vedie obrannú vojnu proti  invázii Ruska, Ukrajinci vo Washingtone tlačia na USA, aby Ukrajine poslali viac zbraní. Administratíva prezidenta Joea Bidena doteraz od februára vyčlenila značnú vojenskú pomoc vo výške 19,3 miliardy dolárov.

Táto pomoc bola neoddeliteľnou súčasťou úspechu Ukrajiny na bojisku; ich ozbrojené sily najprv odrazili postup Ruska a potom začali protiútoky, ktoré znovu dobyli veľkú časť územia, ktoré si Rusko pôvodne nárokovalo.

Nikto však nechcel hovoriť o pozvánke na večierok. Vysoký úradník z ukrajinského veľvyslanectva vo Washingtone potvrdil, že na pozvánke sa objavili logá spoločností, ale odmietol hovoriť do záznamu. Nasmerovali ma na ukrajinské ministerstvo obrany, ktoré  nereagovalo. Lockheed vec odmietol oficiálne komentovať a odkázal ma na Ukraine House, subjekt spojený s veľvyslanectvom, ktorý bol tiež uvedený na pozvánke. Raytheon tiež odmietol vec komentovať. E-maily adresované spoločnostiam Northrop Grumman a Pratt & Whitney zostali bez odozvy.

Dokonca už aj niektorí americkí priaznivci Ukrajiny tvrdia, že zjavné sponzorstvo je zlý pohľad. „Udržanie americkej podpory verejnosti je absolútne nevyhnutné pre pokračujúcu vojnu Ukrajiny,“ povedal mi MattDuss, člen Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier, ktorý predtým radil senátorovi BerniemuSandersovi. „Takže ukrajinskí diplomati by sa pravdepodobne mali viac zamyslieť nad tým, ako to vyzerá, že organizujú večierky s dodávateľmi zbraní, ktorí robia banku tejto strašnej vojne.“

Bezpečnostná pomoc USA Ukrajine vo výške 19,3 miliardy USD, stručne vysvetlené

Bidenova administratíva zvýšila vojenskú pomoc Ukrajine v bezprecedentnej miere. Malo to nepopierateľný vplyv na bojisko.

Bol to tiež dobrý obchod pre amerických dodávateľov v oblasti zbrojenia. Medzi najväčších víťazov patria Lockheed Martin, Raytheon a NorthropGrumman. Každá z ich akcií sa od ruskej invázie vysoko vyšplhala, pričom Lockheed tento rok vzrástol asi o 38 percent.

Dodávatelia urýchlili výrobu, aby zasypali zbrane, ktoré USA posielajú na Ukrajinu. Napríklad raketa Javelin sa stala mémom  na Ukrajine. Je tak žiadaná, že spoločnosť Lockheed uviedla, že prejde z výroby 2 100 ročne na 4 000.Bidenova administratíva využíva to, čo sa nazýva „úrad pre stiahnutie prezidenta“, aby rýchlo získala špičkové zbrane z amerických zásob a dostala ich na Ukrajinu a potom použila kongresové financovanie na ich doplnenie.

„Umožňujete ukrajinskému ľudu, aby sa bránil bez toho, aby sme museli riskovať, že sa dostaneme do tretej svetovej vojny tým, že pošleme amerických vojakov bojujúcich proti ruským vojakom,“ povedal Biden v máji zamestnancom továrne Lockheed’s Troy v Alabame. „A každý pracovník v tomto zariadení a každý americký daňový poplatník tým priamo prispieva k presadzovaniu slobody.“

Lockheed tiež vyrába high-tech obranné systémy, ktoré chránia ukrajinské mestá pod leteckým bombardovaním Ruska. V apeloch na Washington sa Ukrajina usilovala o vysokomobilný delostrelecký raketový systém (HIMARS) spoločnosti Lockheed. USA poslali Ukrajine 20 systémov protiraketovej obrany a pracujú na výrobe ďalších 18, čo bude podľa Defense News stáť asi 1,1 miliardy dolárov. Lockheed tiež vyrába ďalší presný raketový systém, ktorý bol poslaný na Ukrajinu; Minulý mesiac americká armáda udelila spoločnosti Lockheed zmluvy v hodnote 521 miliónov dolárov na doplnenie vlastných zásob, ktoré boli odoslané na Ukrajinu.

„Sme presvedčení o dlhodobom raste, pretože domáci a medzinárodný dopyt po širokej škále našich produktov a služieb zostáva silný,“ uviedol  generálny riaditeľ James Taiclet v októbrovom stave o príjmoch spoločnosti.

Raytheon za seba práve získal kontrakt v hodnote 1, 2 miliardy dolárov na šesť raketových systémov zem-vzduch. Spoločnosť koprodukuje rakety Javelin a tiež vyrába rakety Stinger, na ktoré USA v máji udelili zákazku v hodnote 624 miliónov dolárov – podľa Financial Times prvá za dve desaťročia. „Počas prvých 10 mesiacov vojny Ukrajina spotrebovala toľko protileteckých rakiet Stinger, koľko Raytheon vyrobí za 13 rokov,“ poznamenala obchodná publikácia Breaking Defense. Pratt & Whitney, letecká spoločnosť, ktorej logo sa takisto objavilo  na pozvánke Ukrajinského veľvyslanectva  ako jednej z dcérskych spoločností Raytheonu.

Vo svojom najnovšom hovore o príjmoch generálny riaditeľ spoločnosti Raytheon Greg Hayes zdôraznil „významný globálny dopyt po pokročilých systémoch protivzdušnej obrany najmä vo východnej Európe, pretože konflikt Rusov a Ukrajiny pokračuje“.

Celá vojenská priemyselná základňa čelí problémom s dodávateľským reťazcom, vyplývajúcim z pandémie Covid a nedostatku mikročipov. Northrop Grumman, popredný výrobca munície, by však mohol dlhodobo profitovať z prebiehajúcej vojny na Ukrajine. „Jedným z nich je rast, ktorý vidíme v munícii a najmä dopyt, ktorý očakávame, že s konfliktom na Ukrajine ešte viac porastie“, povedala generálna riaditeľka Kathy Warden počas hovoru o zárobkoch.

Vyzbrojovanie Ukrajiny je pre tieto spoločnosti dobrým príbehom najmä po tom, čo sa stali terčom intenzívnej kritiky za predaj bômb do krajín ako Saudská Arábia, ktoré boli údajne použité na zabíjanie civilistov v Jemene.

A podujatie veľvyslanectva Ukrajiny je príležitosťou pre vojenských dodávateľov, aby ukázali, že podporujú takzvaný „arzenál demokracie“.

Vojenskí dodávatelia podporujú mnoho výskumných inštitúcií a neziskových organizácií vo Washingtone, ale toto sponzorstvo má tendenciu byť jemnejšie. Ich mená sa objavujú v zoznamoch darcov alebo na poslednej strane správy,  nie však priamo na pozvánke pod menom veľvyslanca.

„Nikdy som  nevidel také verejné objatie krajiny a dodávateľov zbraní, ako sa to deje s Ukrajinou,“ povedal mi Bill Hartung, výskumník z Quincyho inštitútu pre zodpovedné štátne plavidlá. „Neviem si predstaviť inú situáciu, v ktorej by dodávatelia sponzorovali podujatie pre krajinu, ktorú vyzbrojujú uprostred vojny.“

„Jedna vec je podporiť Ukrajinu, aby sa bránila, čo je podľa mňa určite legitímne,“ dodal. „Myslím si však, že spoločnosti chcú ísť ešte ďalej. Chcú na tom zarobiť.“

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás