fbpx
- Reklama -
DomáceVo veku 77 rokov zomrel hudobný skladateľ Hanuš Domanský

Vo veku 77 rokov zomrel hudobný skladateľ Hanuš Domanský

-

Vo veku 77 rokov zomrel hudobný skladateľ Hanuš Domanský

Bratislava 20. októbra (TASR) – Vo veku 77 rokov zomrel v utorok (19. 10) v Bratislave hudobný skladateľ a organizátor hudobného života Hanuš Domanský. Dlhé roky až do roku 2005 bol redaktorom a neskôr aj šéfredaktorom redakcie symfonickej, opernej a komornej hudby Slovenského rozhlasu RTVS. Informoval o tom redaktor a publicista Slovenského rozhlasu Martin Jurčo.

Hanuš Domanský sa narodil 1. marca 1944 v Novom Hrozenkove. Študoval kompozíciu v Konzervatóriu v Brne, neskôr v Bratislave na Vysokej škole múzických umení u Dezidera Kardoša.

Celý život pôsobil v oblasti hudby a hudobnej kultúry ako zástupca vedúceho koncertného oddelenia umeleckej agentúry Slovkoncert. Bol tiež predsedom sekcie skladateľov Zväzu slovenských skladateľov, predsedom výboru Slovenského hudobného fondu, zástupcom šéfredaktora hlavnej redakcie hudobného vysielania Československého rozhlasu v Bratislave, ako aj predsedom medzinárodnej rozhlasovej súťaže Prix Musical de Radio Brno. Za svoju autorskú tvorbu získal viacero ocenení.

- reklama -

„Hanuš Domanský patrí medzi skladateľov nastupujúcich do slovenského hudobného života v 70. rokoch, ktorých charakterizoval odklon od avantgardných zdrojov takzvanej novej hudby a záujem o tvorbu klasikov európskej hudby prvej polovice 20. storočia. Nesiahal po racionálne určených kompozičných technikách, rešpektoval tradičné tektonické princípy,“ dodal muzikológ Ľubomír Chalupka.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás