fbpx
ZahraničnéVo svete sa opäť demonštrovalo a protestovalo. Všade bol...

Vo svete sa opäť demonštrovalo a protestovalo. Všade bol na to iný dôvod

-

Vo svete sa opäť demonštrovalo a protestovalo. Všade bol na to iný dôvod

Francúzsko: Desaťtisíce ľudí opäť protestovali proti covidpasom 

      Paríž 4. septembra (TASR) – Desaťtisíce ľudí vo Francúzsku protestovali v sobotu – v poradí už ôsmy víkend po sebe – proti tzv. covid pasom, ktorých zavedenie považujú demonštranti za diskriminačné. Informovala o tom agentúra DPA. 


      Po celej krajine sa v sobotu uskutočnilo približne 200 protestných pochodov, na ktorých sa podľa odhadov francúzskeho ministerstva vnútra zúčastnilo dovedna približne 140.000 ľudí.
      Pravidelné protesty proti covidpasom zaznamenali najvyššiu účasť na prelome júla a augusta, keď sa na nich opakovane zúčastnilo viac než 200.000 ľudí. 

- reklama -


      V sobotu sa najväčšie protesty konali v Paríži, kde prišlo vyjadriť svoju nespokojnosť viac než 18.000 ľudí. V Montpellieri na juhu krajiny demonštrovalo najmenej 6000 ľudí a v Avignone približne 4000. 


      Francúzska Ústavná rada, najvyššia inštitúcia súdnej moci v krajine, schválila začiatkom augusta používanie covidových pasov, ktorými sa Francúzi budú musieť preukázať pri vstupe do reštaurácií, kaviarní, vlakov či lietadiel, aby dokázali, že sú zaočkovaní proti koronavírusu alebo majú negatívny výsledok testu.


      Nový zákon, ktorý nariaďuje používanie covidpasov, prijali koncom júla obe komory parlamentu. Obyvatelia krajiny takýto preukaz získajú, keď predložia doklad o úplnej zaočkovanosti schválenými vakcínami, potvrdenie o prekonaní nákazy koronavírusom alebo negatívny výsledok testu. Legislatíva zároveň všetkým zdravotníckym pracovníkom nariaďuje povinné očkovanie, čo je tiež vnímané ako kontroverzné opatrenie.


      Podľa prieskumu, ktorý v piatok zverejnil denník Le Figaro, podporuje zachovanie covidpasov približne 67 percent Francúzov. Proti koronavírusu sú už zaočkované dve tretiny obyvateľov Francúzska a vyše 72 percent dostalo aspoň prvú dávku. Počty nových prípadov nákazy v krajine aktuálne klesajú, ale epidemiologická situácia je stále nepriaznivá vo francúzskych zámorských územiach. 

Švajčiarsko: Desaťtisíce ľudí demonštrovali v Zürichu za manželstvo pre všetkých 

      Zürich 4. septembra (TASR) – Desaťtisíce ľudí demonštrovali v sobotu v najväčšom švajčiarskom meste Zürich za práva osôb rovnakého pohlavia na uzavretie manželstva. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestne médiá. 


      Pochod sa uskutočnil v rámci festivalu Zürich Pride pred referendom o otázke homosexuálnych manželstiev, ktoré sa vo Švajčiarsku uskutoční 26. septembra. Podľa švajčiarskej verejnoprávnej televízie SRF sa na akcií zúčastnili desaťtisíce ľudí. 


      Švajčiarsky parlament vlani v decembri schválil zákon o zavedení manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Jeho odporcovia však okamžite iniciovali referendum, aby dosiahli zrušenie tejto legislatívnej úpravy. 


      Aktivisti preto pred plebiscitom vyzvali širokú verejnosť, aby sa pripojila k sobotňajšiemu pochodu a vyjadrila tak podporu boju za práva LGBTQI komunity. Podľa organizátorov pochod, ktorý prebiehal pod sloganom „Dokážeme to. Manželstvo pre všetkých“, bude septembrové referendum najdôležitejším hlasovaním vo Švajčiarsku za niekoľko desaťročí. 


      Odporcovia homosexuálnych sobášov z radov zástancov tzv. tradičnej rodiny vystupujú najmä proti tomu, aby bolo gejom a lesbám priznané právo na umelé oplodnenie či adopciu detí. Sobotňajší sprievod centrom Zürichu spoločne zorganizovalo približne 70 skupín bojujúcich za práva LGBTQI osôb. 


      Registrované partnerstvá sú vo Švajčiarsku legálne od roku 2007, k čomu došlo taktiež na základe výsledkov referenda. Veľká väčšina Švajčiarov podľa prieskumov uzákonenie homosexuálnych manželstiev podporuje. 

Čierna Hora: Stovky ľudí protestovali pred inauguráciou metropolitu Joanikijeho 

      Podgorica 4. septembra (TASR) – Stovky demonštrantov sa dostali v sobotu do potýčiek s políciou v meste Cetinje, v ktorom sa má v nedeľu uskutočniť inaugurácia nového lídra srbskej pravoslávnej cirkvi (SPC) v Čiernej Hore. Informovala o tom agentúra AP.


      Demonštranti prelomili policajné zátarasy pri vstupe do mesta i okolo kláštora, kde sa má konať nedeľňajšia inaugurácia. Do policajtov hádzali kamene skandujúc politické slogany ako „Toto je Čierna hora“ či „Toto nie je Srbsko!“.


      Ako uvádza agentúra AP, demonštranti s čiernohorskýmimi vlajkami následne stavali z kontajnerov na odpadky či pneumatík pouličné barikády v snahe zabrániť cirkevným hodnostárom i politikom v účasti na nedeľňajšej ceremónii.


      Metropolitu Joanikijeho II. biskupská rada zvolila do úradu koncom mája. Stúpenci štátnej identity Čiernej Hory však vehementne vystupujú proti jeho inaugurácii, ktorá sa má konať v Cetinje, historickom hlavnom meste Čiernohorského kráľovstva, a vnímajú to ako demonštráciu sily prosrbského tábora.


      Minulý mesiac v Cetinje protestovali tisíce ľudí a žiadali, aby sa inaugurácia konala na inom mieste. SPC to však odmietla, píše AP. Demonštranti už vtedy avizovali ďalšie protesty. 


      Čiernohorské úrady vyzvali občanov, aby zachovali počas víkendovej ceremónie pokoj. Inaugurácia sa začína príchodom hlavy srbskej pravoslávnej cirkvi, patriarchu Porfirijeho Periča (60), do Podgorice, hlavného mesta Čiernej Hory. Tisíce ľudí mávajúc srbskými vlajkami sa pri tejto príležitosti v sobotu zhromaždili pred hlavným srbským pravoslávnym chrámom v Podgorici, aby privítali patriarchu. Mnohých tam zo Srbska doviezli autobusy. 

Rusko: V centre Moskvy sa konala demonštrácia na podporu nezávislých médií 

      Moskva 4. septembra (TASR) – Desiatky ľudí sa zhromaždili v sobotu v centre Moskvy na protest proti zásahom ruských úradov voči nezávislým médiám. Informovala o tom agentúra AP.

 
      Malú demonštráciu spoločne zorganizovali niekoľkí predstavitelia opozície kandidujúci v septembrových parlamentných voľbách. Oficiálne išlo o predvolebné stretnutie kandidátov s voličmi, aby sa predišlo zatýkaniu pre obvinenia z organizovania nepovoleného zhromaždenia. 


      Opoziční kandidáti vo svojich prejavoch odsúdili skutočnosť, že v poslednej dobe boli viaceré nezávislé médiá, vrátane televízie Dožď a spravodajského servera Meduza, zaradené v Rusku medzi tzv. zahraničných agentov. Toto hanlivé označenie je spojené so sprísneným dozorom úradov, poškodzuje dôveryhodnosť médií a znižuje ich príjmy z reklamy. 
  
      Okrem zaraďovania médií na zoznam cudzích agentov úrady podnikli aj razie v domov viacerých známych novinárov. V júli bol označený za „neželanú organizáciu“ investigatívny portál Projekt, čím mu bolo prakticky znemožnené pôsobenie v Rusku.


      Na sobotňajšom protestnom zhromaždení podľa dostupných informácií nikoho nezadržali. Na podobnej demonštrácii na podporu nezávislých médií spred dvoch týždňov, ktorá sa konala pred moskovskou centrálou Federálnej bezpečnostnej služby, bolo nakrátko zadržaných 12 žurnalistov. 

Pri potýčkach Talibanu s protestujúcimi Afgankami sa zranila jedna osoba 

      Kábul 4. septembra (TASR) – Najmenej jedna osoba sa zranila v Kábule počas sobotňajšieho protestu proti porušovaniu práv žien po tom, ako sa tam skupina viac ako desiatich Afganiek dostala do potýčky s ozbrojenými bojovníkmi Talibanu. Informovala o tom agentúra DPA.


      Na záberoch zverejnených miestnymi médiami je vidieť ženu s krvácajúcou ranou na hlave. Na záberoch zo sociálnych sietí je zas vidieť, ako niektoré ženy kašlú, čo podľa DPA naznačuje, že proti nim talibovia zrejme použili slzotvorný plyn. Ďalšie ženy zas tvrdili, že ich zbili.  


      Afganky už dva dni neďaleko prezidentského paláca v Kábule ovládanom Talibanom obhajujú práva žien a žiadajú rovnosť, spravodlivosť a demokraciu. Na sobotňajšom proteste držali okrem iných transparenty s nápismi „Nie sme ženy z 90. rokov“, píše DPA. 


       Taliban ovládol Afganistan 15. augusta po tom, ako sa zmocnil hlavného mesta Kábul. V súčasnosti hnutie rokuje o zostavení novej vlády. Už skôr uviedlo, že jej súčasťou by mali byť aj ženy.


      Taliban už avizoval, že jeho vládnutie bude umiernenejšie ako v rokoch 1996-2001. Režim Talibanu bol a je známy vlastnou interpretáciou islamského práva a ponižujúcim zaobchádzaním so ženami, ktoré sa svojho času nesmeli vzdelávať ani voľne pohybovať na verejnosti. Po nedávnom ovládnutí Afganistanu však Taliban deklaroval, že jeho vláda bude „inkluzívnejšia“.


      Mnohí sú však skeptickí ohľadom toho, či Taliban skutočne zmenil svoj postoj k ženám, alebo ide iba o krátkodobé úsilie, aby hnutie dosiahlo uznanie od medzinárodného spoločenstva.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás