fbpx
- Reklama -
KultúraVo svete ho obdivujú, u nás je nedocenený. Podpísal...

Vo svete ho obdivujú, u nás je nedocenený. Podpísal sa pod 160 filmov a predvídal aj vznik elektronickej hudby. 100 rokov od narodenia hudobného génia Zdenka Lišku

-

Vo svete ho obdivujú, u nás je nedocenený. Podpísal sa pod 160 filmov a predvídal aj vznik elektronickej hudby. 100 rokov od narodenia hudobného génia Zdenka Lišku

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

„Liškova hudba vyvoláva závislosť. … Pre mňa je Liška na rovnakej úrovni ako Bruno Nikolai, Morricone alebo John Barry. … Poznáte to: mazaný ako liška. Vnikne dovnútra filmu, prekryje ho svojou krásnou hudobnou prikrývkou – a potom si privlastní hlavný motív filmu… dostane sa dovnútra, ovládne to tam, a zmení polaritu filmu. .. Liškova hudba nepadá s jednou epochou. Liškov príbeh nie je možné vyrozprávať na jednej alebo dvoch platniach… je nutné urobiť minimálne 10 alebo 15 albumov.“Andy Votel vo filmovom dokumente o skladateľovi Liškovi

.

30 prípadov majora Zemana, Jáchyme hoď ho do stroje, Obchod na korze, Markéta Lazarová, Malá morská víla, Medená veža, Spalovač mrtvol, k týmto skvostom urobil soundtracky geniálny český hudobný skladateľ Zdeněk Liška. 160 celovečerných filmov a 400 krátkych filmov… od romantických melódií, cez psychedelické úpravy ludoviek až po experimentálnu elektronickú hudbu… to všetko má na svedomí tento všestranný a multižánrový hudobný génius.

- reklama -

Zdeněk Liška (* 16. marec 1922 Smečno – † 13. júl 1983 Praha) bol český hudobný skladateľ, ktorý sa venoval predovšetkým filmovej hudbe. Často je označovaný aj ako soundizajnér. Liškova hudba je nezmazateľne zapísaná v histórii filmového umenia 20. storočia. Ako jeden z prvých dokázal, že filmová hudba je nielen rovnocennou emotívnou súčasťou celého filmu, ale aj dramaturgicky dotvára umeleckú kvalitu celého diela. (Wiki)

Spolupracoval s tými najvýznamnejšími režisérmi ako Juraj Hertz, František Vláčil, Otakar Vávra, Jan Švankmajer, Karel Zeman, Jiří Sequens a mnohí ďalší. Takmer každý človek, ktorý pozná československú kinematografiu pozná jeho melódie. 

Neobmedzoval sa však len na tvorbu pre film, jeho hudba sa stala súčasťou aj niektorých divadelných prestavení a napísal dokonca aj diela pre perzského šáha Muhammada Rézu Páhlavího.

100 rokov narodenia si tiež pripomína RÁDIO VLTAVA.

10 ZAUJÍMVAVÝCH SOUNDTRACKOV ZDENKA LIŠKU

Započúvajte sa do multižánrových melódií, ktoré skomponoval Zdeněk Liška…Ako prvý si uvedieme legendárny slovenský film Medená veža v ktorom Liška znázornil monumentálnosť Vysokých Tatier.

Vizionársky elektro-akustickú hudbu skomponoval pre futuristický film Ikarie XB-1…

Ku kultovým filmom, a samozrejme aj soudtrackom, patrí Obchod na korze…

A samozrejme aj film Spalovač mrtvol, kde zahviezdil Rudolf Hrušinský…

Vo sfére rozprávok zahviezdil filmom Malá morská víla…

Hudobná kritika vysoko oceňuje soundtrack k filmu Markéta Lazarová

Liška taktiež transformoval ľudovú hudbu do experimentálnej roviny…

Prvé techno alebo prvý elektro-minimalizmus made in ČSSR? To je soundtrack k legendárnej komédii Jáchyme, hoď ho do stroje…

K ďalším skvostom patrí soundtrack k filmu Hříšní lidé města pražského… film využíva motív kontrastu veselej durovej melódie s hrôzou a hororovou atmosférou, čo je typickým znakom Liškovej hudby.

Na záver legendárny soundtrack 30 prípadov majora Zemana

Pripravil LP

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás