DomáceVladimír Pčolinský ide na slobodu. Generálna prokuratúra zrušila jeho...

Vladimír Pčolinský ide na slobodu. Generálna prokuratúra zrušila jeho obvinenia

-

Vladimír Pčolinský ide na slobodu. Generálna prokuratúra zrušila jeho obvinenia

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský ide po šiestich mesiacoch z väzby na slobodu. Generálna prokuratúra zrušila obvinenie jeho osoby. Pčolinský bol stíhaný pre korupciu.

„Telefonicky mi bolo oznámené, že obe obvinenia boli zrušené a dnes bude prepustený. Ideme si prevziať rozhodnutia a ideme naspäť do Leopoldova,” povedal pre Aktuality.sk jeho obhajca Ondrej Urban.

Na slobodu pôjde ešte dnes

Bývalý šéf SIS však ide okamžite na slobodu. Proti rozhodnutiu generálnej prokuratúry v tomto prípade nie je prípustný žiadny opravný prostriedok.

Pčolinského advokáti ešte v júni potvrdili, že sa na GP obrátia so žiadosťou o preskúmanie postupu dozorujúceho prokurátora a chcú aby jeho prípad prevzala práve Generálna prokuratúra. „Obvinený bol upovedomený, že vzhľadom na aktuálny právny stav takýto procesný postup vo veci nie je možný,“ vysvetlila hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Vyšetrovanie Pčolinského už bolo ukončené návrhom na podanie obžaloby. Ak by ju prokurátor podal na súd, o osude bývalého šéfa tajnej služby už by rozhodovali sudcovia. Takto sa však situácia zásadným spôsobom zvrátila.

Lipšič aj Žilinka sa vylúčili

Právny zástupca Pčolinského Ondrej Urban potvrdil, že Generálnej prokuratúre podával návrh na zrušenie právoplatného rozhodnutia po prvom aj po druhom obvinení svojho klienta a aj potom, ako oba prípady vyšetrovateľ zlúčil do jedného vyšetrovania.

Za svojho nominanta bojoval aj šéf Sme rodina Boris Kollár. V parlamente sa čítala tajná správa SIS s podozreniami o manipuláciach svedkov veľkých káuz. Niektorí poslanci dokonca navrhovali, aby prišiel do pléna rečniť priamo väzobne stíhaný Pčolinský. Dozorujúci prokurátor však na to vtedy nevidel zákonný dôvod.

O Pčolinskom rozhodoval námestník generálneho prokurátora. Maroš Žilinka sa rovnako ako špeciálny prokurátor Daniel Lipšic z konania o dlhoročnom známom vylúčil.

O údajnom úplatku rozprávali Makó aj Beňa

V marci si po vtedajšieho riaditeľa tajnej služby prišli policajti z NAKA a pod dohľadom takmer dvadsiatky príslušníkov SIS ho odviezli na výsluch. Pčolinského obvinili z prijatia 20-tisícového úplatku od konkurzného mága Zoroslava Kollára za to, že ho SIS prestane sledovať a odpočúvať. Súdy ho poslali do najprísnejšej kolúznej väzby, neskôr mu pribudla aj pokračovacia väzby. Za mrežami tak sedí už prakticky pol roka. Minulý týždeň vyšetrovateľ prípad uzavrel a obhajcovia už študovali spis.

Ďalších 20-tisíc eur mal od Kollára prijať niekdajší Pčolinského prvý námestník Boris Beňa. Práve ten bol spolu s ďalším exisiskárom a bývalým šéfom daňových kriminalistov Ľudovítom Makóom kľúčovým svedkom v tomto prípade. Makó mal totiž peniaze od Kollára doniesť v obálke rozdelené na polovicu po dvadsaťtisíce eur.

Pčolinský od začiatku tvrdil, že je nevinný a policajnú akciu vnímal ako dôsledok snahy SIS upozorniť na podozrenia z manipulovania vyšetrovania veľkých káuz. V tomto zmysle podal na generálnu prokuratúru aj trestné oznámenie. Od neho sa odvíja aktivita špeciálneho tímu policajnej inšpekcie, ktorý obvinil svedkov veľkých káuz Csabu Dömötöra, Mateja Zemana a Petra Petrova. Pre hodinové prerušenie akcie inšpekčného tímu bratislavská prokuratúra stíha šéfa polície Petra Kovaříka.

Najvyšší súd videl dôvody väzby ešte minulý týždeň

Bývalý šéf SIS podal na Makóa a Beňu trestné oznámenie, na dozorujúcého prokurátora Petra Kysela zas námietku zaujatosti. V apríli mu pribudlo ďalšie obvinenie, tentoraz z podplácania dnes už bývalého šéfa operatívy NAKA Mariána Kučerku. Tomu mal dať 10-tisíc eur za to, že pri preverovaní podozrení z podvodov s DPH prehliadnu firmu Strabag, kde Pčolinský v minulosti pracoval. Aj toto obvinenie Pčolinský odmietal.

Najvyšší súd pritom len pred niekoľkými dňami potvrdil stanovisko Špecializovaného trestného súdu, ktorý zamietol Pčolinského žiadosť o prepustenie z väzby. Najvyšší súd spolu o Pčolinského väzbe rozhodoval štyrikrát a vždy konštatoval, že obvinenie je odôvodnené. Bude teda zaujímavé, ako generálna prokuratúra zdôvodní svoje dnešné rozhodnutie.

Pčolinský sa pýtal na slobodu, lebo vyšetrovanie sa skončilo a na bankovkách zaistených v oboch prípadoch sa nikde nenašli jeho odtlačky ani DNA.

V prospech exriaditeľa SIS, vypovedali zasa dvaja svedkovia z prostredia SIS. Podľa nich napríklad o „zhodení“ Kollárovho čísla z odposluchov nemal rozhodnúť Pčolinský, ale jeden zo spolupracujúcich kajúcnikov – Boris Beňa. Rovnako mal znieť aj záver komisie šéfa SIS.

Sudca Špecializovaného trestného súdu Rastislav Stieranka v uznesení pripustil, že tieto výpovede mierne oslabili dôkaznú situáciu v prípade údajného úplatku od Zoroslava Kollára.

Bývalého riaditeľa tajnej služby zadržali príslušníci NAKA 11. marca a obvinili ho z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40.000 eur. Úplatok mal byť údajne za to, aby SIS nesledovala Zoroslava Kollára.

Zdroj: Aktuality.sk, Postoj.sk, TA3

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás