fbpx
- Reklama -
ZahraničnéVláda nám Portugalsko dávalo za vzor v zaočkovanosti. Prečítajte...

Vláda nám Portugalsko dávalo za vzor v zaočkovanosti. Prečítajte si, čo sa tam teraz deje

-

Vláda nám Portugalsko dávalo za vzor v zaočkovanosti. Prečítajte si, čo sa tam teraz deje

Lisabon 4. decembra (TASR) – Portugalsko hlásilo v sobotu skokový nárast prípadov nákazy koronavírusom. Došlo k nemu napriek tomu, že krajina má jednu z najvyšších mier zaočkovanosti na svete, informovala agentúra DPA.


      Zdravotnícke úrady oznámili, že za posledných 24 hodín v krajine zaznamenali 5649 nových prípadov infekcie, čo je najvyšší počet za jeden deň od 6. februára. V rovnakom čase zomrelo ďalších 22 ľudí s ochorením COVID-19. Takýto počet obetí pandémie v Portugalsku evidovali naposledy 10. marca.


      Sedemdňová incidencia, počet prípadov nákazy na 100.000 obyvateľov za uplynulý týždeň, stúpla z približne 100 z polovice novembra na 193. Portugalsko, kde je plne zaočkovaných približne 88 percent z 10,3 milióna obyvateľov, je však pri takýchto hodnotách v oveľa lepšej situácii než mnohé iné krajiny Európy, konštatuje DPA.

- reklama -


      Vláda v Lisabone zdôrazňuje potrebu opatrnosti, hoci krajina má „ďaleko od najvyššej pohotovosti“, ako novinárom ešte vo štvrtok povedala zástupkyňa úradu vlády. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti bolo približne 130 ľudí s covidom, v porovnaní s vyše 800 pacientmi z minulej zimy.


      Od stredy platia v Portugalsku znova prísnejšie protipandemické opatrenia. Všetci návštevníci prichádzajúci leteckou dopravou musia bez ohľadu na zaočkovanie predložiť negatívny výsledok testu. Zaočkovaní ľudia a tí, ktorí covid prekonali, potrebujú rovnako ako nezaočkovaní negatívny test pri vstupe do barov, diskoték, nemocníc, domovov pre seniorov či na hromadné podujatia. Okrem toho v krajine opätovne platí všeobecná povinnosť nosiť rúška vo všetkých uzavretých verejných priestoroch.

Francúzsko: Obmedzenia proti covidu sa vracajú, vláda ich zrejme ešte sprísni 

      Paríž 4. decembra (TASR) – Vo Francúzsku začali platiť cez víkend nové pravidlá proti šíreniu koronavírusu. Pritom už v pondelok sa bude konať zasadnutie vlády, na ktorom bude diskutovať o prísnejšom celoštátnom riešení zhoršujúcej sa situácie, keď narastajú prípady nákazy. V sobotu o tom informovala tlačová agentúra DPA.


      Od tejto soboty vyžadujú lyžiarske strediská pri vstupe dôkaz o očkovaní, o vyliečení z ochorenia COVID-19 alebo negatívny test. Tieto údaje musia byť zachytené na celoštátne platnom „zdravotnom pase“.


      Na základe nových opatrení ľudia v kabíne lanovej dráhy alebo čakajúci v rade musia mať na tvári rúško.


      Takéto obmedzenia musia zaviesť oblasti so sedemdňovou incidenciou nad 200 – incidencia je počet nových prípadov nákazy na 100.000 obyvateľov za týždeň.


      V súčasnosti je sedemdňová incidencia pre celé Francúzsko výrazne nad 300.


      V departemente Moselle, ktorý hraničí s Nemeckom, je nosenie rúšok od soboty povinné vždy aj vonku. Pravidlo sa týka obcí s vyše 5000 obyvateľmi a platí od 06.00 h do polnoci.


      Vo všeobecnosti sú rúška povinné aj na festivaloch, trhoviskách, vianočných trhoch a v radoch. 


      Ruch a davy ľudí na obľúbenom vianočnom trhu v neďalekom meste Štrasburg vyvolali diskusiu, či súčasné pravidlá proti covidu zachádzajú dostatočne ďaleko. Koronavírus sa totiž v regióne Alsasko, kde je metropolou Štrasburg, rýchlo šíri a nemocnice už zaviedli núdzový režim na zvládnutie situácie.


      Na vianočný trh v Štrasburgu sa vzťahujú prísnejšie pravidlá, pripomenula agentúra DPA.
      Vláda bude v pondelok na zasadnutí v Paríži diskutovať o ďalších krokoch. Očakávajú sa obmedzenia pre veľké podujatia ako futbalové zápasy a zrejme aj obmedzenia v kapacite takých zariadení ako kiná a reštaurácie.

Británia znova zavádza povinnosť testovania na covid pred cestou do krajiny 

      Londýn 4. decembra (TASR) – Britská vláda oznámila v sobotu večer sprísnenie cestovných obmedzení s cieľom zamedziť šíreniu nového koronavírusového variantu omikron. Všetci cestujúci zo zahraničia budú musieť pred odchodom do Anglicka podstúpiť test na covid, informuje stanica Sky News.


      Opatrenie sa bude od utorka 7. decembra týkať všetkých cestujúcich vo veku viac ako 12 rokov, ktorí chcú navštíviť krajinu alebo sa vracajú z dovolenky, a to bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní. Testy musia absolvovať najviac 48 hodín pred cestou, oznámil minister zdravotníctva Sajid Javid.


      Dôvodom je podľa ministra „zvyšujúci sa počet prípadov (nákazy) spojený s cestovaním“.
Javid spresnil, že aktuálne v Spojenom kráľovstve evidujú zhruba 160 potvrdených infekcií variantom omikron, z toho 130 v Anglicku. V piatok to bolo ešte celkovo 134 prípadov.


      Na britský zoznam „červených“ krajín okrem toho pribudne od pondelka Nigéria, s ktorou podľa Javida dosiaľ spojili druhý najvyšší počet prípadov nákazy omikronom po Juhoafrickej republike (JAR). Z krajín na tomto zozname môžu do Spojeného kráľovstva pricestovať len jeho občania alebo ľudia s trvalým pobytom, pričom musia následne zostať desať dní v určenom „karanténnom“ hoteli.


      Cestovné pravidlá majú v Spojenom kráľovstve na starosti vlády jeho jednotlivých konštitučných krajín, ktoré však obvykle zavedú rovnaké opatrenia ako vláda v Londýne, rozhodujúca o predpisoch pre Anglicko. Škótsko už oznámilo tie isté požiadavky na testovanie cestujúcich, uvádza Sky News.


      Britské ministerstvo zdravotníctva v sobotu vysvetlilo, že podľa novej analýzy „by čas medzi nakazením sa a infekčnosťou mohol byť pri variante omikron kratší“.
Skrátená inkubačná lehota podľa rezortu podporuje potrebu testovania pred odletom.


      V sobotu britské úrady hlásili 42.848 nových prípadov nákazy za uplynulý deň, ako aj 127 ďalších úmrtí. Spojené kráľovstvo má s viac než 145.000 úmrtiami na covid druhý najvyšší počet obetí pandémie v Európe po Rusku, dopĺňa agentúra AP.

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás