fbpx
EkonomikaVíťazi pandémie? Banky! Matovič, Heger, Sulík a spol. odpustili...

Víťazi pandémie? Banky! Matovič, Heger, Sulík a spol. odpustili bankám bankový odvod a tie dosahujú rekordné zisky

-

Víťazi pandémie? Banky! Matovič, Heger, Sulík a spol. odpustili bankám bankový odvod a tie dosahujú rekordné zisky

Bratislava 30. júla (TASR) – Slovenská sporiteľňa dosiahla v prvom polroku konsolidovaný neauditovaný zisk po zdanení vo výške 91,2 milióna eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka, keď banka zaznamenala zisk 29,5 milióna eur, ide o viac ako trojnásobný nárast. Hlavný dôvod zlepšenia hospodárenia je nižšia tvorba opravných položiek, uviedla v piatok Slovenská sporiteľňa.

Vidíme, že ekonomická situácia nielen bankového sektora sa v prvom polroku stabilizovala, čo je dobrá správa aj pre našich klientov. Ak si už museli vlani odložiť splátky úverov, vrátili sa k nim bez problémov, a keďže domáce úlohy z pohľadu rizika sme si zodpovedne urobili už v minulosti, vytvorili sme teraz výrazne menej opravných položiek. To je hlavný faktor, ktorý ovplyvnil rast nášho zisku,“ uviedol finančný riaditeľ a člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne Pavel Cetkovský.

Čistý úrokový výnos Slovenskej sporiteľne medziročne vzrástol o 0,3 % na 217,8 milióna eur z vlaňajších 217,3 milióna eur. Čistý príjem z poplatkov a provízií medziročne narástol o 17 % na 79,5 milióna eur zo 67,9 milióna eur. Pozitívny vývoj podľa banky zaznamenali všetky kategórie čistých poplatkov a provízií, najmä výnosy z Asset Managementu Slovenskej sporiteľne, výnosy zo sprostredkovaného poistenia či poplatky za platobné služby. Banka zaznamenala čistý zisk z obchodovania v hodnote 3,9 milióna eur, čo je prevažne výsledok z derivátových obchodov.

- reklama -

Prevádzkové náklady Slovenskej sporiteľne sa medziročne zvýšili o 2,3 % na úroveň 147,9 milióna eur, personálne náklady medziročne poklesli o 2,2 % a ostatné administratívne náklady stúpli o 17,7 %, najmä pre nárast odvodu do Fondu ochrany vkladov. Tento nárast bol podľa banky čiastočne kompenzovaný poklesom odpisov o 16,7 %.

Slovenská sporiteľňa mala v prvom polroku 2,1 milióna klientov a 3730 zamestnancov. Za prvých šesť mesiacov tohto roka evidovala nárast vkladov od obyvateľstva na 13,8 miliardy eur z 12,6 miliardy eur. Celkové záväzky voči klientom v porovnaní s rokom 2020 vzrástli na 15,6 miliardy eur z pôvodných 14,4 miliardy eur.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás