fbpx
ZahraničnéViktora Orbána pred voľbami podporil Donald Trump

Viktora Orbána pred voľbami podporil Donald Trump

-

Viktora Orbána pred voľbami podporil Donald Trump

 Washington/Budapešť 3. januára (TASR) – Bývalý americký prezident Donald Trump v pondelok oficiálne podporil maďarského premiéra Viktora Orbána pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Informovali o tom agentúry AFP a AP.


      „Maďarský premiér Viktor Orbán skutočne miluje svoju krajinu a chce bezpečie pre svoj ľud,“ uviedol Trump vo zverejnenom vyhlásení a dodal, že je presvedčený, že Orbán odviedol „skvelú prácu pri ochrane Maďarska a zastavení nelegálneho prisťahovalectva“. Podľa bývalého republikánskeho prezidenta by malo byť Orbánovi „umožnené pokračovať v jeho úsilí aj po ďalších voľbách“. Trump v dokumente zároveň dodal, že súčasný predseda maďarskej vlády je „silný vodca“, ktorého „všetci rešpektujú“.


      Podľa AP bol Viktor Orbán prvým lídrom zo štátov Európskej únie, ktorý v roku 2016 podporil Trumpovu kandidatúru na prezidenta. V roku 2019 Trump Orbána privítal v Oválnej pracovni Bieleho domu. Podľa AFP išlo o „symbolické prijatie pre premiéra, ktorý sa často dostáva do konfliktov s vedením Európskej únie a ktorý bol ignorovaný prezidentom Bidenom aj Trumpovým predchodcom Barackom Obamom“.


      Počas americkej predvolebnej kampane v roku 2020 Joe Biden hovoril o Orbánovi ako o „zločincovi“ a po Bidenovom zvolení za prezidenta bolo Maďarsko jedinou členskou krajinou EÚ, ktorá nedostala pozvánku na decembrový virtuálny Summit pre demokraciu (S4D).


      Pravdepodobne hlavným vyzývateľom Viktora Orbána v maďarských parlamentných voľbách bude Péter Márki-Zay, nezávislý primátor mesta Hódmezővásárhely. Ten sa označuje za tradičného katolíckeho konzervatívca a prisľúbil, že v prípade zvolenia zruší „homofóbne zákony“ z dielne Orbánovho Fideszu.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás