fbpx
Top udalosťViktor Orbán v piatok spochybnil skoré začatie rokovaní o...

Viktor Orbán v piatok spochybnil skoré začatie rokovaní o členstve Ukrajiny v Európskej únii

-

Viktor Orbán v piatok spochybnil skoré začatie rokovaní o členstve Ukrajiny v Európskej únii

MAĎARSKO: Skorý prístupový proces Ukrajiny do EÚ je podľa Orbána nerealistický

BUDAPEŠŤ 29. septembra (SITA/AP) – Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok spochybnil skoré začatie rokovaní o členstve Ukrajiny v Európskej únii (EÚ). Podľa jeho slov je nerealistické začínať prístupový proces s krajinou, ktorá je vo vojne. Ukrajina má ambície vstúpiť do Únie do dvoch rokov.

Orbán v rozhovore v štátnom rádiu povedal, že na prijatie nového člena do EÚ je potrebné jednomyseľné rozhodnutie členských štátov. V prípade Maďarska by tomu musel dať zelenú parlament. „Keď som v rokovacej sále, necítim neprekonateľnú túžbu, aby maďarský parlament do dvoch rokov hlasoval za členstvo Ukrajiny v Európskej únii. Takže s týmito ambicióznymi plánmi by som bol opatrný,“ vyjadril sa.

Únia bude musieť podľa Orbána zodpovedať „veľmi dlhé a náročné otázky“, než sa dostane k bodu, že bude vôbec rozhodovať o začatí rokovaní. „Keď budeme na jeseň v Bruseli rokovať o budúcnosti Ukrajiny, nevyhneme sa otázke, či môžeme vážne uvažovať o členstve takejto krajiny. Môžeme začať rokovania s krajinou, ktorá je v územnej vojne? Nepoznáme veľkosť územia tejto krajiny, keďže je stále vo vojne, a nevieme, koľko má obyvateľov, pretože tí utekajú. … Prijať krajinu bez toho, aby sme poznali jej parametre, by bolo bezprecedentné,“ vyhlásil maďarský premiér.

„Radi by sme informovali, že Ukrajina nezmenila svoje územie v rámci svojich medzinárodne uznaných hraníc,“ reagovalo podľa webu denníka The Guardian na Orbánove vyjadrenia ukrajinské ministerstvo zahraničia.

Ukrajine minulý rok oficiálne udelili štatút kandidátskej krajiny EÚ, čo je pre Úniu a jej pomalý prístup k rozširovaniu nezvyčajne rýchle rozhodnutie, ktoré podnietila vojna na Ukrajine. Očakáva sa, že Európska rada začne rokovania o pristúpení Ukrajiny v decembri.

Maďarsko síce prijalo ukrajinských utečencov a odsúdilo ruskú inváziu, ale udržiava, jedinečne medzi krajinami EÚ, úzke vzťahy s Moskvou a argumentuje proti dodávaniu zbraní Ukrajine alebo poskytovaniu hospodárskej pomoci. Tiež sa sporí s Kyjivom o práva etnickej maďarskej menšiny na západe Ukrajiny.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

4 Komentáre

  1. Krajina s najväčšou korupciou v EURÓPE. Krajina kde zahraniční OLIGARCHOVIA nenormálne bohatnú na MARAZME na UKRAJINE. Krajina, ktorá stavia na Fašistoch a vrahoch Židov – Banderovci NÁRODNÍ HRDINOVIA, vojaci, ktorí stáli na Hitlerovej strane! Zabúdame kto vraždil v Lidiciach a Kľaku, Čierny Balog? Krajina, ktorá práve prišla o 500 tisíc a možno aj viac ak započítame INVALIDOV pracovných síl. Krajina ktorá začala boj proti vlastným Rusky hovoriacim obyvateľom a ktorá zakázala Maďarom rozprávať a učiť v Maďarčine!!! Krajina, ktorú opustilo možno aj 10 miliónov obyvateľov vrátane ODTRHNUTÝCH ČASTÍ. Čo teraz BUDEME SI ODTRHÁVAŤ OD ÚST aby sme POSTAVILI NOVÝM OLIGARCHOM UKRAJINU? Ukrajina dostane prednosť, alebo TÍ KTORÍ FONDY EU POUŽIJÚ NA SVOJ BUSINESS! Však už TERAZ „Ukrajina“ patrí CUDZINCOM! Ako splatia pôžičky? Ešte ju prijmime do NATO a môžeme sa zblázniť. Už sa teším z opakovnia 90. rokov – pištoľ pri hlave a DAVAJ DENGI. Ľ U D I A S P A M Ä T A J T E S A!!!

  2. Americkí poskokovia v EU ešte nepochopili, že Banderovská Ukravina jednoducho prestane existovať ? Jednoducho NO EXIST. Ne búdet. Poňali ?

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás