TV VVVIDEO: TERAZ TAKTO: “Prezidentka Čaputová má v kauze Assange...

VIDEO: TERAZ TAKTO: “Prezidentka Čaputová má v kauze Assange dvojitý kilometer,” tvrdí P. Weisenbacher

-

spot_img

VIDEO: TERAZ TAKTO: “Prezidentka Čaputová má v kauze Assange dvojitý kilometer,” tvrdí P. Weisenbacher

Julian Assange je podľa Petra Weisenbachera politický väzeň a väzeň svedomia: “Nespáchal žiadny trestný čin, odhalil zločiny iných ľudí. Mal len smolu, že tí, ktorých zločiny odhalil, sú mocní, bohatí a velia armádam.”

Zakladateľ wikileaks Julian Assange, ktorého Veľká Británie drží piaty rok vo väzení a teraz sa opäť rozhoduje o jeho vydaní do USA, aj novinár Ján Kuciak, ktorého spolu s jeho snúbenicou zavraždili pred šiestimi rokmi, majú niečo spoločné.

“Dnes si pripomíname to smutné výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ján Kuciak bol držiteľom ceny Európskeho parlamentu pre investigatívnych žurnalistov, rovnako ako Julian Assange. Dnes sa pani prezidentka a veľvyslanci USA aj Veľkej Británie predbiehajú v tom, ako nosia kvety k pamätnému miestu, a týmto spôsobom si robia reklamu. Na druhej strane, v prípade USA a Veľkej Británie prezekvujú, prenasledujú a pomaly zabíjajú človeka, ktorý v rámci novinárskej práce odhalil vojnové zločiny. To už ani nie je dvojitý meter, ale dvojitý kilometer,” konštatuje riaditeľ Inštitútu pre ľudské práva Peter Weisenbacher. V rozprávaní sa vracia k začiatku kauzy Assange v roku 2010, keď sa wikileaks dostala k tajným dokumentom z vojen v Iraku, Afganistane a Guantanáme. “Obsahovali množstvo informácií o vojnových zločinoch amerických vojakov, o mučení na Guantáname. Toto nebolo americkej vláde a jej blízkemu spojencovi Veľkej Británii po vôli,” dodáva Weisenbacher a neodpustí si výčitku prezidentke Čaputovej, ktorá nikdy neprejavila záujem o prípad Assange, aj keď mnohí iní progresívni lídri vo svete apelovali na jeho prepustenie.

O kauze zakladateľa Wikileaks Juliana Assanga, o Navaľnom, Putinovi, ale aj o tom, kto si nechce pohnevať Spojené štáty americké hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou riaditeľ Inštitútu pre ľudské práva Peter Weisenbacher.

VIDEO:

Zdroj: TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás