TV VV(video) Spoločné vyhlásenie P. Pellegriniho a Z. Čaputovej

(video) Spoločné vyhlásenie P. Pellegriniho a Z. Čaputovej

-

spot_img

(video) Spoločné vyhlásenie P. Pellegriniho a Z. Čaputovej

PREZIDENTKA: Čaputová a Pellegrini spoločne vyzvali na upokojenie situácie, všetkých lídrov parlamentných strán pozvú do paláca

BRATISLAVA 16. mája (SITA) – Prezidentka Zuzana Čaputová a zvolený prezident Peter Pellegrini dnes spoločne vyzvali národ na zmierenie, upokojenie vášní a nenávisti v spoločnosti. Spoločne pozvú do Prezidentského paláca všetkých lídrov parlamentných strán s cieľom upokojiť situáciu a odmietnuť násilie. „Stojíme tu spolu, lebo chceme vyslať signál porozumenia v tejto napätej situácii. Rôznosť názorov je prirodzená, aj my dvaja ich na niektoré veci máme rôzne, ale sme obaja ľudia, politici, ktorí majú zhodu v tom, čo je pre spoločnosť teraz najdôležitejšie. A to je potreba upokojenia situácie,“ povedala Čaputová. Zdôraznila, že s Pellegrinim sa úplne zhodujú v odsúdení akéhokoľvek násilia.

Atentát na premiéra Roberta Fica je podľa jej slov predovšetkým veľká ľudská tragédia, ale zároveň je to aj útok na demokratické zriadenie. Myslia spolu teraz najmä na jeho skoré zotavenie. „Vykročme z bludného kruhu nenávisti a vzájomných obviňovaní,“ uviedla prezidentka. Streľba na premiéra bol podľa nej individuálny čin, ale napätá situácia vedúca k nenávisti bola naším kolektívnym dielom. Čaputová podotkla, že aj myšlienky treba mať pod kontrolou, pretože ako myslíme, tým sa stávame. „My, politici, musíme mať moc nad svojimi emóciami, keď chceme vykonávať verejnú funkciu v štátu,“ prízvukovala.

Peter Pellegrini uviedol, že po včerajšej tragickej udalosti v Handlovej zostal ako budúci prezident zhrozený z toho, kam až môže vyústiť nenávisť k inému politickému názoru. Ako človek je zhrozený z toho, že na konci tejto nenávisti je predseda demokraticky zvolenej vlády. „Súhlasím so slovami pani prezidentky, že atentát na predsedu vlády je atentátom na demokraciu. Slovenskú republiku až do včera zdobila schopnosť vyriešiť všetky politické krízy ústavnou a demokratickou cestou. O osude našej vlasti rozhodovali vždy občania vo volebných miestnostiach, a nie ozbrojení násilníci na našich uliciach,“ povedal.

Ako ďalej dodal, ak sa máme ako národ zmieriť a ak sa takéto atentáty na demokraciu nemajú nikdy viac zopakovať, musia všetci prejaviť obrovskú zodpovednosť – politici, mienkotvorné osobnosti, spoločenské skupiny i médiá. Zdôraznil, že atentát si zaslúži spoločné a jednoznačné odsúdenie. Na takýto krok potom môže nadviazať zmierovanie národa a upokojenie vášní. Slovensko sa podľa neho musí vybrať cestou pokoja a utlmenia vášní a nesmieme na nenávisť odpovedať ďalšou nenávisťou, inak sa zlo nezastaví. „Vyzývam preto všetky politické strany na Slovensku, aby prerušili svoju predvolebnú kampaň do Európskeho parlamentu. Kampaň úplne prirodzene so sebou prináša konfrontáciu, vyhraňovanie a vzájomné obviňovanie sa politikov. Ale ďalšia konfrontácia je to posledné, čo dnes Slovensko potrebuje,“ vyhlásil Pellegrini.

Pellegrini verí, že nikto z politikov nebude zneužívať túto tragickú situáciu na vytĺkanie politických bodov. Ak dnes ľudia na Slovensku niečo urgentne potrebujú, je to podľa neho aspoň základná zhoda a jednota slovenskej politickej reprezentácie. „A keď už nie zhoda, tak aspoň civilizované spôsoby diskusie. Nech sa opýta každý sám seba, čím môže on osobne vo svojom živote, vo svojej rodine, na svojom pracovisku, medzi priateľmi či na sociálnych sieťach prispieť k tomu, aby sa niečo podobné nikdy viac nezopakovalo,“ uzavrel zvolený prezident.

Spoločné vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej a zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho

BRATISLAVA 16. mája –

Vyhlásenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej

Vážené spoluobčianky, vážení spoluobčania,
chceli by sme sa vám prihovoriť v tejto mimoriadnej chvíli, ja ako úradujúca prezidentka a Peter Pellegrini ako novozvolený prezident.

Stojíme tu spolu, lebo chceme vyslať signál porozumenia v tejto napätej situácii. Rôznosť názorov je prirodzená, aj my ich máme rôzne. Ale sme obaja ľudia, politici, ktorí máme zhodu v tom, čo je pre spoločnosť teraz najdôležitejšie. A to je potreba upokojenia situácie. Ako spoločnosť žijeme v dobe mnohých konfliktov, ale prosím vás, neprenášajme ich do roviny nenávisti. Sme jedna krajina, jeden národ a spolu s menšinami vytvárame ľudské spoločenstvo, ktoré spolu žije v tejto dobe na tomto území.

Zároveň máme úplnú zhodu na odsúdení násilia a ohavného činu, ktorý sa stal včera popoludní. Útok na premiéra Roberta Fica je ľudskou tragédiou, ale zároveň útokom na demokratické zriadenie. Myslíme teraz spolu na skoré zotavenie Roberta Fica.

V neposlednom rade chceme vyzvať všetkých k zodpovednému prístupu. Vystúpme z bludného kruhu verbálnych útokov a skončime s obviňovaním. To, čo sa včera stalo, bol individuálny čin, ale nazhromaždená nenávisť bola spoločným dielom.

Dnes sme sa s novozvoleným prezidentom dohodli, že spoločne pozveme všetkých lídrov parlamentných politických strán na stretnutie s cieľom upokojiť napätú atmosféru v spoločnosti a jednoznačne odmietnuť akékoľvek násilie.

My politici, musíme mať predovšetkým moc nad sebou, nad svojimi emóciami, keď chceme vykonávať verejnú moc v štáte. Majme preto prosím všetci pod kontrolou svoje myslenie, hovorenie a konanie. Lebo na čo myslíme, tým sa stávame. A teraz sa všetci potrebujeme stať o niečo lepšími ľuďmi.

Vyhlásenie zvoleného prezidenta SR Petra Pellegriniho

Ostal som zhrozený. Nielen ako zvolený budúci prezident, ale aj ako človek. Ako budúci prezident som zhrozený z toho, kam môže vyústiť nenávisť k inému politickému názoru. A ako človek som zhrozený z toho, že na konci tejto nenávisti je predseda demokraticky zvolenej vlády bojujúci o svoj život po atentáte.

Musíme si povedať veľmi otvorene: Atentát na predsedu vlády je atentátom na demokraciu.

Slovenskú republiku až do včera zdobila schopnosť vyriešiť všetky politické krízy ústavnou a demokratickou cestou. O osude našej vlasti rozhodovali občania vo volebných námestiach, nie ozbrojení násilníci na uliciach.

Ak sa máme ako národ zmieriť a ak sa takéto atentáty na demokraciu nemajú nikdy viac zopakovať, musia všetci prejaviť obrovskú zodpovednosť: politici, mienkotvorné osobnosti, spoločenské skupiny i médiá.

Tento atentát si zaslúži spoločné a jednoznačné odsúdenie. Na takýto krok potom môže nadviazať zmierovanie národa a upokojenie vášní. Je to naša jediná nádej do budúcnosti – Slovensko sa dnes musí vybrať cestou pokoja a utlmenie vášní. Nesmieme na nenávisť odpovedať ďalšou nenávisťou, inak sa zlo nezastaví.

Vyzývam preto všetky politické strany na Slovensku, aby prerušili svoju predvolebnú kampaň do Európskeho parlamentu. Kampaň úplne prirodzene so sebou prináša konfrontáciu, vyhraňovanie a vzájomné obviňovanie sa politikov. Ale ďalšia konfrontácia je to posledné, čo dnes Slovensko potrebuje.

Preto vás prosím, prerušte predvolebnú kampaň aspoň do okamihu, kedy sa situácia upokojí a kedy budeme vedieť viac o vyšetrovaní tohto ohavného činu.

Rovnako pevne verím, že nikto z politikov nebude zneužívať túto tragickú situáciu na vytĺkanie politických bodov. Atentát na predsedu vlády a atentát na demokraciu by nemali byť nástrojom politického boja. Naopak, ak dnes ľudia na Slovensku niečo urgentne potrebujú, je to aspoň základná zhoda a jednota slovenskej politickej reprezentácie. A keď už nie zhoda, tak aspoň civilizované spôsoby diskusie.

Vážení spoluobčania,
obraciam sa v tejto ťažkej chvíli aj na každého jedného z vás. Nech sa každý sám seba opýta, či toto je stav, do ktorého sme sa ako národ chceli dostať. Nech sa opýta sám seba, čím môže on osobne vo svojom živote, vo svojej rodine, na svojom pracovisku, medzi priateľmi či na sociálnych sieťach prispieť k tomu, aby sa niečo podobné nikdy viac nezopakovalo. Možnosť vniesť do spoločnosti pokoj, mier a jednotu má každý jeden občan Slovenskej republiky.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

3 Komentáre

  1. Kto podporuje zlo, alebo je k nemu ľahostajný, raz naňho narazí.
    Proti zlu sa nedá bojovať dobrom. Čaputove a i. neverjím!🤢

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás