KomentáreVIDEO: Roman Michelko: Klimatický summit v Glasgowe odhalil niekoľko...

VIDEO: Roman Michelko: Klimatický summit v Glasgowe odhalil niekoľko bizarností. Odhodia lídri ideologické klapky?

-

spot_img

VIDEO: Roman Michelko: Klimatický summit v Glasgowe odhalil niekoľko bizarností. Odhodia lídri ideologické klapky?

Klimatický summit v Glasgowe mal dať odpoveď na to, ako si svetové spoločenstvo poradí s klimatickou krízou. Zásadným problémom tohto summitu bola neúčasť veľkých rozvíjajúcich sa krajín – Číny, Indie, prípadne Brazílie. Bez zastúpenia týchto krajín nie je možné, aby sa svet vyhol klimatickému kolapsu.

Hlavnou a prevažujúcou ambíciou súčasných lídrov sveta je dosiahnuť neutralitu do roku 2050. Čína však už deklarovala, že jej cieľom je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu až v roku 2070. Za daných okolností je jasné, že ochota postupovať spoločne a koordinovane nie je nateraz reálna.

Ak sa však máme venovať vystúpeniu slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej na tomto summite, tak bolo podľa očakávaní. Zuzana Čaputová sa dlhodobo profiluje ako politička so silným ekologickým cítením. Verejne známou sa stala bojom proti pezinskej skládke, čo možno vnímať ako ekologickú kauzu. Už hneď po nástupe do prezidentského úradu usporiadala ekologické školenia pre zamestnancov svojej administratívy, začala s triedením odpadu, zavádzaním fotovoltaliky… Jej aktuálny priateľ Juraj Rizman je tiež dlhé roky ekologickým aktivistom, bol dokonca šéfom Greenpeace na Slovensku a on túto jej tendenciu ešte podstatne viac posilnil.

Vystúpenie prezidentky, respektíve esencia jej prejavu sa dá zhmotniť do často citovanej sentencie –Ľudstvu už dochádza čas a politikom výhovorky. Slovensko sa zapája do dekarbonizácie ekonomiky a podporujeme snahu o uhlíkovú neutralitu do roku 2030. Ak má byť riešenie klimatickej krízy úspešné, treba ubrať z ideológie a pridať racionalitu. Úspech celého projektu je závislý aj na ekonomických nákladoch Geen Dealu. Je sotva možné dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, ak nerehabilitujeme jadrovú energetiku. Je síce pravda, že po Fukušime sa dostal rozvoj tejto energetiky do útlmu, ale to je nutné prekonať. Dnes už máme nové technológie, množivé reaktory, ktoré dokážu zužitkovať toxický jadrový odpad, respektíve v Kanade skúšajú modulárne reaktory, ktoré sú investične podstatne menej náročné a ukazujú sa ako nová schodná cesta, ktorá dokáže rehabilitovať jadrovú energetiku.

Stret medzi ideológiou a racionálnymi riešeniami veľmi jasne vidno pri rokovaniach o vzniku vládnej koalície v Nemecku. V Nemecku po Fukušime v čase, keď boli Zelení súčasťou koalície, prijali záväzok odstaviť atómovú energetiku. Keďže zároveň s tým dochádza k útlmu využívania fosílnych zdrojov, nemecká energetika v podstate ostáva závislá na plyne. No a spor o to, či Nemecko bude, alebo nebude využívať v podstate už dostavaný Nord Stream, je úplne iracionálny. Bez plynu z Ruska by energetika Nemecka okamžite skolabovala. Posolstvo summitu by teda malo byť v tom zmysle, že lídri sveta sa vyhnú ekologickému kolapsu, ak budú hľadať racionálne, a nie ideologické riešenia.

Autor: Roman Michelko

Zdroj: cz.sputniknews.com

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

  1. Váž. p. Michelko…
    rád si Vás pozerám v tzv. politických aktualitách , hoci a ani toto nebolo zlé, aj tým, že boli iba stručné……… avšak napr. v rámci poznámky k „havárii vo Fukušime, Ste podotkli, že o Černobyle ani nehovoriac, čo vyvoláva dojem, že tá tzv. ruská bola NEPOROVNATEĽNE horšia………. čo je práva naopak !
    Stačí si napr. pozrieť ak sa dobre pamätám pojednanie na str. 100 v knihe p. G. Murína „V tieni Černobyľa“, kde boli správy o rádioaktivite široko apodrobne premrštené,.pretože napr. .kde následkom, či aj výsledkom je atraktívna rekreačná zóna !!! ) a smrť jedného človeka z personálu, ktorý nevedel po ľudskej chybe fyzicky inak HAVÁRII, či veľkému nešťastiu zabrániť…

    ..oproti havárii vo FUKUŠIME, kde škody( ekonomické, ekologické a ľudské sa dajú v globále skôr porovnať s Hirošimou….
    PS.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás