fbpx
- Reklama -
EkonomikaVideo: Rokovanie o rozpočte v NR SR

Video: Rokovanie o rozpočte v NR SR

-

Video: Rokovanie o rozpočte v NR SR

Bratislava 30. novembra (TASR) – Národná rada (NR) SR v stredu začala rokovať o návrhu zákona o štátnom rozpočte na budúci rok. Plénu ho predstavil minister financií Igor Matovič (OĽANO). Vyzval poslancov, aby nazerali na návrh rozpočtu bez politikárčenia.

Matovič skonštatoval, že do diskusie o rozpočte sa vnáša priveľa politikárčenia. „Ktokoľvek, kto dnes len na základe toho, že si povie, že ja mám tú moc stlačiť tlačidlo a slobodne sa rozhodnúť, že bude rozpočtové provizórium, tak sa správa zároveň nezodpovedne voči ľuďom, ktorých by tu mal zastupovať,“ vyhlásil minister financií. Pripomenul, že Slovensko zažíva bezprecedentné krízy.
      

Bol by rád, keby poslanci pri rozpočte sledovali len záujem ľudí, ktorých zastupujú. Nesúhlasí s názorom, že ide o „katastrofálny“ rozpočet. „Z 8-miliardového deficitu je tam priamo 7 miliárd eur o pomoci ľuďom,“ podotkol Matovič. Vystaviť ľudí rozpočtovému provizóriu je podľa neho „opľutie“ verejného záujmu, ignorovanie záujmu núdznych ľudí a riskovanie s demokraciou na Slovensku.
      

- reklama -

Z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025, ktorý v polovici októbra schválila vláda, vyplýva, že deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku vzrásť na 6,44 % hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročných takmer 5 %.
      

Deficit očistený o dočasné vplyvy budúci rok zodpovedá úrovni 3,1 % HDP, čo je blízko odhadu aktuálneho roka (2,9 % HDP). V ďalších rokoch by podľa plánu malo schodkové hospodárenie SR postupne klesnúť na 3,4 % HDP v roku 2024 a 2,7 % HDP v roku 2025.
      

Celkové príjmy verejnej správy by mali v budúcom roku dosiahnuť 50,579 miliardy eur a výdavky 58,451 miliardy eur, s deficitom na úrovni 7,9 miliardy eur. Príjmy štátneho rozpočtu majú podľa návrhu predstavovať 26,699 miliardy eur a výdavky 35,041 miliardy eur. Hotovostný schodok štátneho rozpočtu má v budúcom roku dosiahnuť 8,3 miliardy eur.
      

Návrh rozpočtu kritizuje opozícia, Smer-SD avizoval, že ho podporí len v prípade garancie predčasných parlamentných volieb. SaS poukazuje na to, že rozpočet neobsahuje zapracovanie výdavkových limitov. Nevie ho však podporiť ani v prípade, ak budú tieto limity zapracované. Predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS) tvrdí, že rozpočet by mal byť stiahnutý, prejsť výraznými zmenami a následne by sa o ňom dalo rozprávať.

Do rozpravy o návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu sa písomne prihlásilo sedem poslancov, z toho dvaja za klub. O slovo požiadal aj spravodajca k návrhu, ktorým je György Gyimesi (OĽANO). V úvode rokovania o zákone roka vystúpil minister financií Igor Matovič (OĽANO). Stanovisko k návrhu štátneho rozpočtu predniesol aj predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Ľubomír Andrassy.
      

Písomne prihláseným do diskusie o štátnom rozpočte je za klub SaS Marián Viskupič, za poslanecký klub Smeru-SD Ladislav Kamenický. Ďalej by mal vystúpiť aj Martin Beluský z ĽSNS, Richard Raši (nezaradený), Ondrej Dostál, Jana Bittó Cigániková (obaja SaS) a Erik Tomáš (nezaradený).
      

Prihlásení rečníci za poslanecký klub môžu podľa rokovacieho poriadku hovoriť 30 minút. Zvyšní písomne prihlásení môžu rečniť najviac 20 minút. Poslanci môžu reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty. Po písomne prihlásených poslancoch sa budú môcť zákonodarcovia do diskusie prihlásiť aj ústne.
      

Kedykoľvek môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NRSR. Predseda vlády a šéf parlamentu môžu rečniť bez obmedzenia, podpredsedovia parlamentu a členovia vlády najviac 20 minút.
      

NKÚ skonštatoval, že v návrhu rozpočtu na budúci rok sa nachádzajú zdroje na nevyhnutné hospodárske stimuly i nástroje na podporu boja proti chudobe. Neobsahuje však jasné kroky k ozdraveniu a stabilizácii slovenských verejných financií. Podľa kontrolórov je potrebné, aby štát v čase výrazného ekonomického útlmu spôsobeného aj dosahmi pandémie či konfliktom na Ukrajine stimuloval podnikateľské prostredie, podporoval spotrebu i rast. Vláda však musí mať víziu, ako chce v nadchádzajúcich rokoch znižovať schodok verejných financií.
     

 Z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025, ktorý v polovici októbra schválila vláda, vyplýva, že deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku vzrásť na 6,44 % hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročných takmer 5 %.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás