Názory(VIDEO) REFERENDUM: J. Laššáková dala otázky a odpovede

(VIDEO) REFERENDUM: J. Laššáková dala otázky a odpovede

-

(VIDEO) REFERENDUM: J. Laššáková dala otázky a odpovede

K REFERENDU:

Viem, viacerí sa budú oháňať tým, že i) vráti sa mafia, ii) vyhrajú fašisti, iní zase tým, že i) bude to zmanipulované, ii) aj tak to nič nevyrieši. Referendum nie sú voľby. Nikto nebude 21. januára tohto roku krúžkovať žiadnu politickú stranu. A zmanipulovať nebude treba nič, ak sa k referendu nedostavíme v potrebnom počte. To nie je o politikoch. Referendum bude skúška nás občanov, či vieme svoje politické právo využiť a rozhodovať o sebe. Referendum „manipulujú“ ústavní činitelia už teraz. A to tým, že o ňom nehovoria. Akoby nám chceli dať najavo, že sme „deti“, o budúcnosti ktorých budú rozhodovať iba a výlučne oni, lebo iba oni vedia, čo je pre nás dobré.

Bolo, je a bude na nás, aký dáme politikom odkaz. Aj neúčasť v referende bude odpoveďou. No nie práve demokratickou…

Zdroj:

DNES KONČÍ LEHOTA…

Dnes končí lehota na požiadanie o vydanie hlasovacieho preukazu v listinnej forme. Osobne to bude možné ešte aj 20. januára 2023. Ale ak takúto možnosť nebudete mať, prosím napíšte na svoju obec, kde máte trvalý pobyt (linku stránky Ministerstva vnútra SR dám do komentára). Každý, kto nebude v deň konania referenda v mieste svojho trvalého bydliska, ale bude na Slovensku, môže požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu.

Ak už dnes viete, že budete na území SR, ale nie tam, kde ste zapísaný v zozname voličov, môžete ešte dnes do polnoci poslať požiadavku svojej obci, aby vám vydali hlasovací preukaz.

Žiadosť musí obsahovať údaje o voličovi

• meno a priezvisko,

• rodné číslo,

• štátnu príslušnosť,

• adresu trvalého pobytu (obec, ulica, číslo domu),

• korešpondenčnú adresu, na ktorú obec doručí hlasovací preukaz.

P. S.: Vopred pozdravujem každého, kto bude mne dávať za vinu, že informujem neskoro. Ľúbim vás!!!

Zdroj:

REFERENDUM SLOVENSKO vs. ŠVAJČIARSKO

Historicky sa vývoj referenda vo Švajčiarsku datuje už od 13. storočia.

Na Slovensku je nutné vyzbierať 350 000 podpisov pod petíciu na vyhlásenie referenda, vo Švajčiarsku stačí 100 000 podpisov. Vo Švajčiarsku musia potrebný počet vyzbierať v lehote 18 mesiacov od jeho nahlásenia . Ústava SR nedáva časové ohraničenie, dokedy je nutné vyzbierať potrebné kvórum.

Napriek tomu, že vo Švajčiarsku sa na rôznych úrovniach koná viac ako 200 referend ročne, nie každé je úspešné.

Poznámka číslo 1:

– Zníženie kvóra z 350 000 podpisov na 100 000 by si vyžadovalo iné obmedzenie, keďže Švajčiarsko má 1,5 krát vyššiu populáciu.

Poznámka číslo 2:

– Ostatný trend vo Švajčiarsku je taký, že na referende sa zúčastňuje viac občanov ako pri voľbách. Možno si švajčiarski voliči uvedomili, že je jednoduchšie a lepšie odpovedať na jednu konkrétnu otázku, ako na „bezbrehé“ množstvo otázok vo voľbách na 4 až 5 rokov dopredu…

P. S.: Či súhlasím s nadpolovičnou väčšinou zúčastnených a nadpolovičnou väčšinou hlasujúcich…? Áno, a v najbližších dňoch vysvetlím, prečo si to myslím…

Zdroj:

PREČO JE KVÓRUM NA REFERENDUM TAKÉ VYSOKÉ?

Skúsme si však položiť otázkou inak: Je kvórum na prijatie návrhov v referende naozaj vysoké?

Ústava SR vo čl. 98 ods. 1 stanovuje kvórum na prijatie návrhov v referende. Ak si znenie čl. 98 rozmeníme na drobné, zistíme, že na ich prijatie stačí jedna štvrtina oprávnených voličov. Faktom zostáva, že na úspech je potrebná najskôr prítomnosť nadpolovičnej väčšiny všetkých oprávnených voličov. Ale o výsledku stačí, ak rozhodne iba štvrtina občanov zapísaných v zozname oprávnených voličov.

Čiže to, akým spôsobom sa bude meniť náš život vďaka prijatiu návrhu v akomkoľvek referende, môže rozhodnúť minimálne 1.114.691 oprávnených voličov.

[4.458.760 (voličov zapísaných v zoznamoch voličov ku dňu konania volieb do orgánov samosprávy obcí) / 2 + 1 (nadpolovičná väčšina, aby bolo referendum platné) / 2 + 1 (nadpolovičná väčšina zúčastnených)].

Určite to nie je málo. Na druhej strane by sme sa mohli zamyslieť nad tým, ako nepríjemne sa cítime, keď o nás a o našej budúcnosti rozhoduje „hŕstka na hradnom kopci“. Ak sa ako spoločnosť nezhodneme na niečom aspoň ako štvrtina požadovaná na prijatie v referende, presadenie takejto zmeny ešte menším kvórom by znamenalo hlbšie zákopy v už tak strašlivo rozdelenej spoločnosti. Preto si nemyslím, že by bolo múdre znižovať kvórum. Som toho názoru, že treba zvyšovať povedomie nás všetkých a to nielen o referende. Inak by sme sa dostali do pozície, že menšina diktuje väčšine.

Na záver video:

Zdroj: FB a Youtube Judita Laššáková

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás