fbpx
TV VVVIDEO: R. Fico: Zbrklé a chytrácke riešenia sa nám...

VIDEO: R. Fico: Zbrklé a chytrácke riešenia sa nám v boji so zdražovaním potravín môžu vypomstiť☝🏻

-

VIDEO: R. Fico: Zbrklé a chytrácke riešenia sa nám v boji so zdražovaním potravín môžu vypomstiť☝🏻

R.FICO: NÁRODNÁ RADA MUSÍ PREBRAŤ INICIATÍVU PRI REGULÁCII CIEN POTRAVÍN, DNEŠNÁ KONŠTRUKTÍVNA DISKUSIA PRINIESLA VIACERO NÁVRHOV RIEŠENIA SITUÁCIE

„Po prvé je dohoda, že musia skončiť preteky v populizme. Po druhé, ak má byť niečo predložené, pokiaľ ide o vysoké ceny potravín, musí to byť výsledkom komunikácie predstaviteľov parlamentu s odbornými kruhmi. Po tretie sa mimoriadne osvedčil model z minulosti, kde vznikli politické rozhodnutia, ktoré sa potom pretavili do konkrétnych návrhov právnych predpisov. Uvedomme si, že vláda je v demisii a aj objektívne nie je schopná podávať výkony, ktoré sa od vlády očakávajú, tak je celkom normálne, že preberá úlohu Národná rada Slovenskej republiky, ale aj v tej národnej rade musí dôjsť k nejakej dohode, pretože celá politická situácia je veľmi rozbúrená. Preto veľmi vítam, že držíme nejaký rámec spolupráce, pokiaľ ide minimálne o stranu Sme rodina,uviedol R. Fico.

Prvovýrobcovia a spracovatelia potravín jasne dnes pomenovali, že ak sa im zvyšujú ceny výrobkov, ktoré potom idú do reťazcov, tak energetická náročnosť a zvyšovanie cien energií a ďalšie vstupy spôsobujú zvyšovanie cien a musí byť postavená vláde SR otázka, čo bude 1. apríla (nakoľko vtedy končí pomoc podnikateľom, pokiaľ ide o vysoké ceny energií). Ďalej je zhoda, že je potrebné pomôcť prvovýrobcom v oblasti daňovo-odvodovej zaťaženosti. Za prítomnosti J. Richtera bolo ponúknuté riešenie, že napríklad na 6 mesiacov do výšky minimálnej mzdy, aby tomuto druhu výroby a produkcie na Slovensku mohli byť úplne odpustené odvody, pričom dopad bol na úrovni okolo 60 – 70 miliónov eur na spomínané obdobie. „Prišli aj rôzne špecifické požiadavky, napríklad že potravinári na rozdiel od poľnohospodárov nemajú zvýhodnenia pri dani z nehnuteľností. Hovorili sme s obchodnou inšpekciu, ktorá tiež povedala, že keď na začiatku tejto vlády došlo k určitým deregulačným rozhodnutiam, ako keby sme stratili potrebné užitočné informácie, čo sa deje v cenovom vývoji. Rovnako sme sa pýtali obchodných reťazcov, či môžeme urobiť okamžitý krok vo vzťahu k verejnosti. Došlo k dohode, že v najbližších dňoch budeme komunikovať dve alebo tri zásadné veci. Je to otázka, či v nejakom prípade môže alebo nemôže dôjsť k porušeniu pravidiel hospodárskej súťaže, pretože viete, že ostatné rozhodnutie, ktoré obchodné reťazce urobili, narazilo na nedorozumenia. Niektoré politické strany dokonca hovoria o kartelových dohodách, preto ak má prísť akékoľvek rozhodnutie po dohode s predstaviteľmi obchodných reťazcov, musí to byť v súlade s našimi zákonmi a s právom Európskej únie,“ priblížil.

Ďalej povedal, že zagarantovali, že pokiaľ ide o parlament, je tu možnosť pomerne rýchlo spracovať akékoľvek zmeny zákonov potrebné na odstránenie prekážok, pokiaľ ide o dohodu s obchodnými reťazcami na nejakú okamžitú pomoc smerom k verejnosti. Tiež padla aj úvaha o zmenách v sadzbách DPH, či má alebo nemá prísť k ďalšiemu zníženiu tejto dane, nakoľko pri výške DPH na Slovensku na tom nie sme najlepšie.

R. Fico sa jasne vyjadril, že slovenské verejné financie sú v katastrofálnom stave a je ťažké prijímať opatrenia, ktoré budú stáť miliardy, no vyzerá to tak, že po dnešnom rokovaní by mohla byť dohoda s dotknutými stranami na dobrej ceste.

Kľud, rozvaha a diskusia s tými, ktorých sa to týka, to je náš spôsob, ako riešime problémy.

Nemienime sa predbiehať v geniálnosti nápadov od stola, pretože my chceme skutočne pomôcť rozumnými riešeniami, ktoré nikomu neublížia, ale pomôžu bežným Slovákom.

Ďakujem poľnohospodárom, potravinárom a obchodníkom za serióznu, odbornú a apolitickú diskusiu.

Video na Youtube:

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás