NázoryVIDEO: Prezidentkin návrh je založený na príbehoch, nie argumentoch,...

VIDEO: Prezidentkin návrh je založený na príbehoch, nie argumentoch, tvrdí bratislavský krajský sudca Šamko o Čaputovej podnete, aby Ústavný súd preveril súlad paragrafu 363 s Ústavou SR

-

VIDEO: Prezidentkin návrh je založený na príbehoch, nie argumentoch, tvrdí bratislavský krajský sudca Šamko o Čaputovej podnete, aby Ústavný súd preveril súlad paragrafu 363 s Ústavou SR

Paragraf 363 Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi SR, aby zrušil obvinenie vyšetrovateľa, ak bol týmto rozhodnutím porušený zákon. Prezidentka SR Zuzana Čaputová podala koncom januára na Ústavný súd SR návrh na začatie konania o súlade paragrafu 363 Trestného poriadku s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi.

Ústavný súd SR prijal v stredu 8. februára na ďalšie konanie návrh prezidentky SR Zuzany Čaputovej na posúdenie ústavnosti paragrafu 363 TP. Zároveň ho spojil s konaním, v ktorom daný paragraf napadla ešte koncom roka 2021 aj skupina poslancov Národnej rady SR.

„Som presvedčená, že terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci, ale tiež neprispievajú k budovaniu dôvery v justíciu,“ zdôvodnila prezidentka svoje rozhodnutie.

„Už len samotná skutočnosť, že takýto závažný nástroj, voči ktorému neexistuje opravný prostriedok a jeho používanie generálnym prokurátorom vzbudzuje polemiku v celej spoločnosti, bol dostatočný dôvod na zmenu alebo spresnenie zodpovedajúcej úpravy Trestného poriadku. Keďže sa v uplynulom období nenašla politická vôľa na zmenu legislatívy, rozhodla som sa využiť svoje kompetencie a obrátiť sa v tejto veci na Ústavný súd SR,“ uviedla ďalej Čaputová.

Súčasná úprava paragrafu 363 podľa názoru hlavy štátu okrem zásahu do nezávislosti súdnej moci, a teda porušenia princípu deľby v neprospech moci súdnej, „neguje právo občanov na preskúmanie rozhodnutia o základných právach a slobodách, porušuje právo obetí na účinné vyšetrenie trestného činu, či právo na súdnu ochranu.“

Paragraf 363 Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi SR, aby zrušil obvinenie vyšetrovateľa, ak bol týmto rozhodnutím porušený zákon.


• Má prezidentkino podanie paragrafu 363 šancu uspieť na Ústavnom súde?

• Prinesie nový trestný zákon bohatým možnosť vykúpiť sa z prísneho trestu?

• Potrebuje Špecializovaný trestný súd a špeciálna prokuratúra ústavnú ochranu?


Viac v rozhovore so sudcom Krajského súdu v Bratislave Petrom Šamkom (odkaz na zdrojový rozhovor):

https://www.ta3.com/embed/20230209-hw-691ba603-0ea6-4669-842e-5a6cc8ec097a

Zdroj: ta3.com / InfoVojna

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás